Verslas

2015.09.08 13:45

ES finansuos ketvirtadalį „LitPol Link“ darbų

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvai 108 milijonus eurų kainuosiančios elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ finansavimui Europos Komisija ir Europos Sąjungos (ES) valstybės narės skirs 27,4 mln. eurų, rašoma pranešime spaudai. Parama šiam projektui bus skirta iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės „Connecting Europe Facility“ (CEF).

Lietuvai 108 milijonus eurų kainuosiančios elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ finansavimui Europos Komisija ir Europos Sąjungos (ES) valstybės narės skirs 27,4 mln. eurų, rašoma pranešime spaudai. Parama šiam projektui bus skirta iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės „Connecting Europe Facility“ (CEF).

Tai yra 67 procentai sumos, dėl kurios kompensavimo Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ kreipėsi į CEF. Iš viso šiame kvietime CEF lėšomis ES energetikos projektams finansuoti išdalinta daugiau kaip 149 mln. eurų.

Šis kvietimas pirmiausia buvo skirtas įvairioms energetikos projektų studijoms finansuoti. Lėšos konkretiems projektų įgyvendinimo darbams teko tik trims projektams, o „LitPol Link“ įvertintas kaip tinkamiausias CEF lėšomis finansuoti šio kvietimo projektas.

„Bendromis pastangomis pavyko pasiekti pagrindinį tikslą – sumažinti investicijų į naująją jungtį įtaką elektros tarifui. Todėl sprendimo skirti paramą „LitPol Link“ projektui naudą pajus visi elektros vartotojai. Pirmas žingsnis buvo žengtas 2013 metais, kai projektas pateko į ES Bendrojo intereso projektų sąrašą. Tolesniame etape nacionalinis reguliuotojas – Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija – derino projekto finansavimo galimybes su Europos energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra ACER, o pagrindinis veiksmų koordinavimo vaidmuo teko Energetikos ministerijai“, – pasakojo energetikos ministras Rokas Masiulis.

CEF programos lėšomis finansuojami ES energetikos, susisiekimo ir telekomunikacijų infrastruktūros projektai, kurie yra įtraukti į ES Bendrojo intereso projektų sąrašą. Pagal CEF reglamentą „Litgrid“ dar 2014 metais kreipėsi į Švediją, Norvegiją ir Vokietiją – šalis, kurioms šis projektams taip pat bus naudingas.

ACER atlikdama nepriklausomą kaštų ir naudų įvertinimą pirmą kartą monetizavo Lietuvos elektros sistemos patikimumo kainą, konstatuodama, kad dėl „LitPol Link“ projekto Lietuvos patiriamos naudos viršys investicijas. Tuomet siekiant sumažinti investicijų įtaką elektros perdavimo tarifui, kreiptasi į CEF dėl projekto sąnaudų kompensavimo.

„Nagrinėti galimybes, ruošti paraišką, derinti interesus su kitomis naudą iš projekto gausiančiomis šalimis ir nacionaliniais reguliuotojais bei jų asociacija buvo labai intensyvus ir sudėtingas darbas, kurį turėjome atlikti tuo pat metu, kai proceso reglamentas buvo kuriamas“, – sakė „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Daivis Virbickas.

Lietuvai tenkanti „LitPol Link“ projekto kaštų dalis – 108 milijonai eurų, ji apima investicijas į elektros perdavimo liniją nuo Alytaus iki Lenkijos sienos ir srovės keitiklių stotį prie Alytaus. Dalis šių Lietuvai tenkančių kaštų – 27,4 mln. eurų – negrąžintinai bus kompensuoti iš CEF.

„LitPol Link“ projektas yra Baltijos energijos rinkų sujungimo plano (BEMIP) dalis, kuriuo siekiama iki 2015 metų pabaigos sujungti ES Baltijos jūros regiono valstybių energetikos sistemas integruojant Baltijos valstybes. Kartu siekiama įgyvendinti vieną svarbiausių ES strateginių tikslų – panaikinti energetinių salų izoliaciją Europos Sąjungoje. Jau 2015 metų gruodžio pabaigoje „LitPol Link“ jungtis pirmą kartą sujungs Lietuvos ir Lenkijos elektros energetikos sistemas.