Verslas

2019.07.22 12:52

Didės mokesčiai už aplinkos taršą: kiaulių augintojai tikisi paramos

Nuo kitų metų 3–4 kartus turėtų didėti mokesčiai už aplinkos teršimą – į atmosferą ir vandenį išmetamus teršalus. Tokį pasiūlymą Vyriausybė teikia Seimui. Tuo metu kiaulių augintojai skaičiuoja, kad išlaidos didės kone 10 kartų.

Pasak projektą rengusios Aplinkos ministerijos, didesni mokesčiai paskatins gamintojus ir ūkininkus investuoti į taršą mažinančias priemones. Tačiau kiaulių augintojai teigia, kad tokios priemonės kainuoja milijonus ir neatsiperka, todėl tikisi didesnės valstybės ir europinių fondų paramos.

Vienas iš Vilniaus rajone esančių kompleksų augina 20 tūkstančių kiaulių, jas pamatyti nelengva.

Kur kiaulės, ten ir mėšlas, ir į orą patenkantis amoniakas, metanas, kiti teršalai. Kasmet šis ūkis moka maždaug 1,5 tūkst. eurų už aplinkos taršą. Esą, jei bus patvirtinti didesni mokesčiai, šiam, kaip ir kitiems pramoniniams ūkiams, teks išleisti dešimteriopai daugiau.

„Skaičiavome, kad mokestis tokiam kompleksui didėja 10 kartų. Aplinkos ministerija teigia, kad 3–4 kartus, bet jie skaičiuoja ne kiaulių ūkį, o ir mėsos perdirbimo įmones kartu. Kaip pavyzdys – lakūs organiniai junginiai, kurie iš kiaulių organizmo išsiskiria. Įkainis kyla nuo 4 eurų dabar iki 450 eurų. Tai 120 kartų didesnis įkainis ir mes, be abejonės, nepritariame tokiam dalykui“, – sako Kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.

Šiose talpyklose – iš fermų požemiu patekęs mėšlas, kurį fermentuojant, išsiskiria metanas. Jį deginant gaminama šiluma ir elektra. Prieš kelerius metus įrengta biodujų jėgainė kainavo beveik 6 milijonus eurų.

„Metanas neišmetamas į atmosferą, energetika – nepriklausomybė, o mėšlo kvapas pašalinamas – 70 procentų. Užsienyje už tokią elektrą primoka geru tarifu. Mes pavėlavom ir tokio tarifo neturime“, – aiškina „Cestos maistas“ atstovas Zdislavas Kulieša.

Iš 28 kiaulių kompleksų biodujų jėgaines turi 8. Nors augintojai sutinka, kad reikėtų įrengti tokias jėgaines, oro filtrus, uždengti mėšlides, tačiau tai kainuoja milijonus ir esą neatsiperka.

„Jeigu įmonės investuoja į aplinkosaugines priemones, kaip mėšlidžių uždengimas, srutų laistymo įranga, kiti aplinkosauginiai aspektai, tokiu būdu jos gali susimažinti mokesčius už aplinkos teršimą. Šiandien neturime nė vienos įmonės, kuri būtų prisitaikiusi ir susimažinusi mokestį už aplinkos teršimą. Tai rodo, kad įmonėms apsimoka mokėti pinigus, kurie šiai dienai yra labai nedideli ir teršti aplinką“, – teigia laikinasis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Mokesčiai už aplinkos taršą didėtų kompleksams auginantiems daugiau nei 2 tūkstančius kiaulių ir daugiau nei 40 tūkstančių naminių paukščių laikantiems paukštynams. Tokios būtų 52 įmonės. Įstatymo projektui pritarė Vyriausybė, jis pateiktas Seimui.

Plačiau – reportaže (nuo 1.17 min.):

Žinios. Šiandien – balsavimo dėl Jungtinės Karalystės konservatorių partijos lyderio pabaiga