Verslas

2019.07.20 18:30

„Facebooko“ valiutai bitkoino reputacijos ekspertai neprognozuoja, bet ji turi vieną didelį pranašumą

Rokas Gimžauskas, LRT.lt2019.07.20 18:30

Bitkoinas laikomas ne tik inovacija, bet ir aukso standartu, tačiau „Facebook“ rinkai žadama kriptovaliuta „Libra“ jį lenkia tuo, kad galėtų tapti greitą ir lengvą atsiskaitymą užtikrinančia priemone. Taip sako Lietuvos banko atstovė Jekaterina Govina. Anot LRT.lt kalbintų ekspertų, „Libra“ turi ir dar vieną pranašumą – ją kuria tokia didelė korporacija, kaip „Facebook“.

Socialinis tinklas „Facebook“ birželio mėnesį paskelbė pirminę savo elektroninės valiutos viziją. Kompanijos įkūrėjas Markas Zuckerbergas birželio mėnesį pranešė, kad valiuta bus prieinama nuo 2020 metų. Ją ketinama susieti su stabiliomis valiutomis – doleriais ar eurais.

Didžiausio žiniasklaidos ir valstybių dėmesio sulaukė šios valiutos reguliavimo klausimas bei integravimas į rinką. Kaip anksčiau pranešė žiniasklaida, Vokietijos Vyriausybė ir centrinis bankas ieško būdų, kaip užkirsti kelią, kad „Libra“ netaptų alternatyva tokioms nacionalinėms valiutoms, kaip euras.

Toks „Libros“ vertinimas susijęs su neseniai žiniasklaidoje šmėžavusiais skandalais, kai paaiškėjo, kad „Facebook“ negebėjo užtikrinti duomenų apsaugos.

„Facebook“ gali naudotis išskirtine padėtimi – infrastruktūros dalimi paverstų vartotojus

Lietuvos banko valdybos nario Mariaus Jurgilo patarėja Jekaterina Govina, vertindama „Facebook“ ketinimus išleisti savo virtualią valiutą, atkreipia dėmesį, kad elektroninių pinigų kursas nuolat svyruoja, o patys pinigai nėra paremti valstybių įsipareigojimais.

„Realūs pinigai turi kaupimo elementą. Jeigu kalbėtumėm apie elektroninius pinigus ir kaupimo funkciją, situacija gana miglota. Mes nenorėtume kaupti pensijos arba investuoti į pensijų fondus kripto turtu” , – įsitikinusi J. Govina.

Ji pabrėžia – vis dėlto šiuo atveju „Facebook“ yra išskirtinėje padėtyje: „Kompanija „Facebook“ turi apie 2,2 mlrd. naudotojų. Klientų bazė ir yra reikalinga, norint sukurti infrastruktūrą, o klientai automatiškai tampa tos infrastruktūros dalimi.“

Iki pritaikymo verslo – dar ilgas kelias

„Investuok Lietuvoje“ technologijų skyriaus ekspertas Julius Norkūnas dėmesį taip pat atkreipia į „Facebook“ korporacijos dydį.

„Facebook“ gali naudotis tuo, kad yra didelis prekės ženklas, dėl to vyktų greitesnė naudotojų integracija. Žmonės yra linkę pasitikėti dideliais prekės ženklais, o „Facebook“ atveju didelę dalį duomenų naudotojai jau dabar yra atidavę šiam socialiniam tinklui (publikuojamos veiklos, užimamos pareigos ir kita asmeninė informacija)“, – sako J. Norkūnas.

Vertindama, kam „Libra“ galėtų būti aktualiausia, J. Govina teigia, kad labiausiai susidomėti turėtų elektroninės komercijos atstovai. Vis dėlto ekspertė pastebi, kad pačiai bendrovei iki to dar reikia padirbėti.

„Jeigu kalbame apie prekybines ir komercines vietas, „Facebook“ turės investuoti į „Libros“ infrastruktūrą. Tokios investicijos reikalingos tam, kad būtų sąsaja tarp „Facebook“ ir prekybinės infrastruktūros (kasos, kurioje būtų vykdomas atsiskaitymas). Tačiau tokių planų kompanija dar nepaskelbė, dėl to šiuo metu mes galime tik spekuliuoti apie tokias ambicijas“, – teigia J. Govina.

Siūlo pagalvoti apie grėsmes

J. Govina pastebi, kad nerimo virtualios valiutos kelia daugeliui valstybių. „Didžiosios Britanijos centrinio banko vadovas viename iš interviu pasakė, kad mes atveriame langą inovacijoms, tačiau dar neatveriam durų“, – sako J. Govina.

Jos nuomone, tokias inovacijas, kaip „Libra“, reikia įsileisti pamažu. Taip pat, įsitikinusi pašnekovė, būtina pamatuoti, kokį poveikį tai gali turėti valstybės ekonomikai ir nacionaliniam saugumui.

„Kalbant apie grėsmes, visų pirma reikia suprasti valiutos veikimo principą. Už „Librą“ vartotojas sumoka realius pinigus, tačiau kyla klausimas, kas atsitiks, kai susvyruos pasitikėjimas „Facebook“ valiuta? Žmonės puls išpirkinėti valiutą.

Į tai reaguodamas „Facebook“ pradės išiminėti dideles sumas pinigų iš bankų, kad grąžintų juos vartotojams. Toks scenarijus sukeltų riziką visam finansų sektoriui“ , – akcentuoja J. Govina.

Bitkoino reputacijos „Librai“ neprognozuoja

J. Norkūno teigimu, technologiniam sektoriui priartėti prie finansų sektoriaus leidžia blokų grandinės principas. Anot jo, tai viena iš pagrindinių inovacijų, leidžiančių naudojant technologijas senas funkcijas atlikti kitaip.

„Blokų grandinės veikimo principas paremtas decentralizuotu žmonių tinklu, kuriame jie gali patvirtinti ir verifikuoti įvairius veiksmus“, – nurodo pašnekovas.

Šis principas prieš aštuonerius metus buvo panaudotas sukuriant tokią virtualią valiutą, kaip bitkoinas.

Anot J. Govinos, dabar bitkoinas jau laikomas aukso standartu ir netgi investavimo instrumentu. „Libra“ atsiduria šiek tiek kitokioje pozicijoje.

„Libra“ – valiuta, kuri užtikrina paprastą ir greitą atsiskaitymą. Vertinant iš centrinio banko pozicijos, bitkoinas neturi didelės prasmės ir vertės. Iš technologinės pusės, tai buvo inovacija, tačiau šis mechanizmas yra per daug brangus ir lėtas“, – teigia J. Govina.

J. Norkūno teigimu, pagrindinis „Libros“ privalumas, lyginant su kitomis virtualiomis valiutomis, yra mažiau vietos spekuliacijoms.