Verslas

2019.07.18 21:22

Pasigirdo kritika Šeimos kortelėms: bijo, kad nuolaidos bus prieinamos ne visiems

Urtė Korsakovaitė, Izabelė Pukėnaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.18 21:22

Šeimos kortelės rudenį turėtų pasiekti daugiavaikes ir neįgalius vaikus auginančias šeimas. Anksčiau žadėtų transporto lengvatų teks palaukti – pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, jas norima patvirtinti rudenį. Vis dėlto dalis ekonomistų ir šeimų kritikuoja tokią nuolaidų sistemą, esą siūlomos nuolaidos prieinamos ne visoms regionuose gyvenančioms šeimoms.

Kretingos rajone, Mažučių kaime Auksė Drazdienė su vyru augina tris vaikus. Pasak daugiavaikės mamos, nuolaidos maisto produktams ar kitoms prekėms praverstų, tačiau šeimos kortele naudotis neketina. Informacijos esą mažai, o ir nuolaidos, kurias galima gauti su šia kortele, – ne už vieno kilometro.

„Mes gyvename kaime ir mums nuvažiuoti iki „Maximos“ 15 kilometrų, tai ar bus iš principo naudinga turėti tą kortelę. Geriau nuvažiuosime į vietinę parduotuvę ir paremsime vietinius verslininkus“, – tikina A. Drazdienė.

Tokių daugiavaikių ar neįgalių vaikų auginančių šeimų, kurios nuo rugsėjo gali gauti šeimos kortelę, Lietuvoje apie 70 tūkstančių. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro, miestų savivaldybės taip pat raginamos būti aktyvios – prisidėti prie nuolaidų, kad jas galėtų gauti ir regionuose gyvenančios šeimos.

„Kertinis klausimas, kuris kyla vertinant šią kortelę, yra tas – ar tai turėtų būti Vyriausybės rėmuose ši iniciatyva, ar atskirai savivaldybėse. Pačios savivaldybės turėtų vertinti, kiek jo įgalios patenkinti daugiavaikes šeimas ar neįgalius vaikus auginančių šeimų poreikius“, – pastebi ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė

Dabar sutartys sudarytos su šešiomis įmonėmis. Taip pat deramasi, kad kortelės turėtojai galėtų naudotis 50 procentų nuolaida pirkdami traukinių, tarpmiestinių autobusų, keltų bilietus. Ateityje ketinama pritraukti ir daugiau verslininkų.

„Šeimos kortelių turėtojams mes dvigubiname taškus, tuos taškus mes galime iškeisti į eurus kitų apsipirkimų metu“, – sako „Maxima LT“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

„Litexpo“ taip pat taikys nuolaidas.

„Visoms gausioms šeimoms siūlome 30 procentų nuolaidą mokyklinėms ir kanceliarinėms prekėms visus metus. Tai reiškia, kad nereikia pirkti su kaupu, viską galėsite ateiti ir įsigyti“, – pasakoja „Officeday“ mažmeninės prekybos vadovė Svetlana Lomotienė.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro, Šeimos kortelės nuolaidos ateityje gali būti integruojamos ir su kitų ministerijų sukurtomis kortelėmis – pavyzdžiui, Kultūros pasu.

Korteles šeimos gali gauti užpildžiusios prašymą svetainėje spis.lt. Kortelės lengvata galės pasinaudoti bet kuris šeimos narys, užteks turėti Šeimos kortelę ir tapatybę įrodantį dokumentą, pavyzdžiui, moksleivio, studento ar neįgaliojo pažymėjimą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šiuo metu gauti kortelę užsiregistravo pustrečio tūkstančio šeimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt