Naujienų srautas

Verslas2019.07.18 15:51

Pristatytas pastatų kompleksas „LIVE SQUARE“: vilniečiams duris atvers dar nematyta terasa

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.07.18 15:51

Vilniuje pristatytas pastatų kompleksas „LIVE SQUARE“. Projekto įgyvendintojai žurnalistams atvėrė pagrindines komplekso erdves. Pristatyta ir pastate esanti terasa, nuo kurios atsiveria senamiesčio vaizdai. Ji bus prieinama visiems norintiems.

Nors oficialus pastatų komplekso „LIVE SQUARE“ atidarymas tik rugpjūčio gale, ketvirtadienį žurnalistams pristatytos centre įsikūrusio komplekso pagrindinės erdvės.

Pačioje Vilniaus širdyje – Gedimino prospekte – esantis pastatas jungia kelias erdves. Jame įsikūręs „Hilton Garden Inn“ viešbutis (7.000 kv. m.), verslo centras su prekybinėmis patalpomis (6.800 kv. m.) bei gyvenamasis pastatas (4.700 kv. m.) su 88 apartamentais. Dalis būtų įrengta dviejuose naujuose pastatuose, o kita – restauruotame senesniame senamiesčio pastate.

Projektą vysčiusios nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „EIKA“ direktorius Domas Dargis pažymi, kad parduoti beveik visi iš 88 apartamentų. Laisvi liko tik 6 butai.

Jis teigia, kad vieno kvadratinio metro kaina apartamentuose siekia apie 2,5–4,5 tūkst. eurų, o butų dydis varijuoja nuo 30 iki 150 kv. metrų. Papildomai gyventojams suteikiama galimybė įsigyti ir požeminę 2 aukštų automobilių parkavimo aikštelę, kurioje automobilio vietos kaina siekia 20–27 tūkst. eurų.

D. Dargis teigia, kad apie 30 proc. nupirktų butų bus nuomojami. Kituose įsikurs naujakuriai, veiks ir kūrybinės erdvės.

Bendra „LIVE SQUARE“ projekto vertė – 49 mln. eurų. D. Dargis pažymi, kad „Swedbank“ finansavo komercinių patalpų ir viešbučio projektą, o „Luminor“ – apartamentų statybas. Pardavus butus, įmonė paskolą bankui „Luminor“ jau grąžino.

„EIKOS“ vadovas vardija, kad darbus apsunkino tai, jog beveik nebuvo galima naudoti krano. Nepaisant to, vis tiek pavyko tilpti į planuotą 49 mln. eurų sąmatą, o projektui išleista netgi šiek tiek mažiau.

„Buvo be galo sudėtinga vykdyti statybas, kadangi pastatas buvo labai trapus. Renovuoti seną pastatą mums kainavo 20 proc. brangiau nei pastatyti visiškai naują. Tai dovana miestui, nes finansiškai tai nebuvo labai patrauklus modelis. Tačiau žmonės tai pastebi ir klausia, ar čia buvo toks pastatas, ar pastatė naują. Jis naujai atsivėrė miestui, nes buvo šiek tiek apleistas“, – sako D. Dargis.

Įsilies į miesto architektūrą

Pastatų komplekso „LIVE SQUARE“ architektas Povilas Čepaitis mini, kad senamiestyje projektuojant naujus pastatus ir planuojant esamų pastatų rekonstrukciją reikėjo laikytis labai griežtų paveldosaugos reikalavimų. Iššūkių kėlė ir kaimynystėje esančių gyventojų prašymai, todėl tai šiek tiek apsunkino projektavimo darbus.

„Tai, ko gero, pirmas toks kompleksiškas projektas Vilniaus centre, kuriame yra viešbutis, verslo centras, komercinės bei gyvenamosios patalpos, erdvės restoranams. Kai yra tiek daug dalių viename projekte, tai ir reikalavimų labai daug“, – mano P. Čepaitis.

Jis pasakoja, kad, kuriant pastatų kompleksą, buvo bandoma ne kontrastuoti su aplinka, tačiau įkomponuoti jį į miesto architektūrą. „Fasadai, langai iki žemės, tai turi šiuolaikiškumo, tačiau savo proporcijomis atkartoja ir esamą urbanistinį miesto audinį“, – teigia architektas.

Kalbėdamas apie gyvenamąsias patalpas architektas pastebi, kad buvo pastatyti du nauji apartamentai, o juose stengtasi išlaikyti stilistiką, kuri vyravo pagrindiniame pastate: „Rėmėmės tokia apdaila, kokia buvo pagrindiniame pastate: gelsvas klinkeris, pilkšvas tinkas. Tai bandėme atkartoti ir naujose erdvėse, tačiau jau moderniomis priemonėmis.

Pavyzdžiui, laiptinė ir interjero apdaila pagrindiniame pastate turėjo terasines pakopas, plieno turėklus ir ąžuolinius porankius. Visa tai, bet moderniomis priemonėmis, bandėme atkartoti ir apartamentuose. Kad būtų sąsaja tarp senojo pastato ir naujųjų“, – pasakoja architektas.

Jis taip pat pastebi, kad, projektuojant butus, buvo stengiamasi užtikrinti jų gyventojų privatumą, todėl nė vienas viešbučio „Hilton Garden Inn“ langas priešais gyvenamąsias zonas nėra instaliuotas.

Terasa bus prieinama visiems

„EIKOS“ vadovas D. Dargis pasakoja, kad pastato komplekso išskirtinumas – dviejų aukštų požeminė parkavimo aikštelė, kurioje – 165 vietos, iš jų – 4 elektromobiliams. 44 vietos priklauso gyventojams, 121 vieta – verslo centro darbuotojams ir miestiečiams. Ten taip pat įrengta ir antra Lietuvoje tokio tipo automatinė trijų aukštų požeminė parkavimo aikštelė. Gyventojai ar patalpų nuomininkai galės palikti automobilį aikštelėje, o automatinė sistema jį pastatys į reikiamą vietą.

„Tai gana brangus įrengimas. Vienos vietos įrengimo kaina siekia apie 15 tūkst. eurų. Tačiau moderni aikštelė leidžia vietoje dviejų parkavimų aukštų turėti net tris“, – sako D. Dargis.

Jis taip pat mini, kad buvo kilę minčių padaryti ir gilesnę požeminę aikštelę, tačiau tokiems planams kelią užkirto labai negiliai esantys gruntiniai vandenys. Architektas P. Čepaitis rodo, kad vos 50 centimetrų po aikštele jau tyvuliuoja gruntiniai vandenys.

D. Dargis pristato ir dar vieną pastato išskirtinumą. Anot jo, pradėjus renovuoti pastatą, nustebino labai senas mūrinių plytų kolektorius, kurio paskirtis buvo surinkti lietaus vandenį. „Antrojo pasaulinio karo metu žydai iš getų keliaudavo ir slėpdavosi tuose vamzdžiuose“ – pasakoja D. Dargis.

Viename iš trijų pastatų įrengta ir beveik 1 tūkst. kv. metrų dydžio terasa, nuo kurios atsiveria vaizdas į Gedimino prospektą ir visą senamiestį. D. Dargis mini, kad ji bus prieiname visiems norintiems, o viršuje įsikurs restoranas. Įmonės vadovas teigia, kad terasoje įsikurs Palangoje veikiantis „Restoranas 4“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi