Verslas

2019.07.16 13:00

Žingsniu arčiau link dar vienos nedarbo dienos: lapkričio 2-ąją linkstama išbraukti iš atmintinų dienų sąrašo

Seimas antradienį palaikė pataisas, siūlančias svarstyti lapkričio 2-ąją išbraukti iš atmintinų dienų sąrašo. Anksčiau Seimas tokį pasiūlymą buvo atmetęs.

Antradienį už tai siūlančias Atmintinų dienų įstatymo pataisas balsavo 59 Seimo nariai, prieš – 9, susilaikė – 20.

Darbo kodekso pataisą pasiūlė Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Vanda Kravčionok.

„Jeigu jūs manote, kad mūsų tautai reikalingos ilgesnės atostogos, tai jūs pateikite projektus, susijusius su atostogomis. Kodėl komitetas tam pritarė? Mes turėjome gana daug argumentų“, – reaguodama į parlamentaro Algirdo Syso pastabą, kad gyventojams reikėtų ne daugiau laisvų dienų, o daugiau atostogų dienų, sakė Rimantė Šalaševičiūtė.

Parlamentaras Kęstutis Glaveckas tokio pasiūlymo vis dėlto nepalaikė: „Kiekvienoje sesijoje, kiekvienoje kadencijoje grįžti prie naujų dienų išplėtimo arba sutraukimo, tiesiog reikėtų uždrausti bent dešimt metų apie tai kalbėti. Išskyrus nepamatuotas aistras ir lūkesčius... daugiau tai nieko nedaro.“

Atostogų turėtume daugiau nei kai kurios kitos ES šalys

LRT.lt primena, kad siūlymai lapkričio 2-ąją padaryti nedarbo diena Vyriausybė nepritarė. Jos nutarime atkreipiamas dėmesys, kad tai gali turėti neigiamų ekonominių padarinių, kurie apsunkintų valstybės įsipareigojimų vykdymą.

Be to, padidėtų darbuotojų, gaunančių mėnesinę algą, darbo valandos įkainis, taip pat darbo užmokestis darbuotojų, kurių darbas apmokamas pagal laiko ir vienetinę darbo apmokėjimo sistemą, pažymima Vyriausybės nutarimo rašte.

Įmonės taip pat netektų dalies pelno, sumažėtų įplaukų į valstybės ir savivaldybių biudžetus, o į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą ir kitus fondus dėl kiekvienos papildomos nedarbo dienos nesurenkama apie 40 mln. eurų.

Vyriausybė taip pat nurodo, kad Europos Sąjungos (ES) šalys taip pat vidutiniškai turi mažiau šventinių dienų – 12. Lietuvoje jų – 15.

Seimo narys, konservatorius Jurgis Razma anksčiau Seimui siūlė nebešvęsti gegužės 1-osios, bet šventine diena padaryti lapkričio 2-ąją. Parlamentarai tam nepritarė.

Socialdemokratas Algirdas Sysas siūlė pasirinkti – švęsti arba lapkričio 1-ąją, arba lapkričio 2-ąją. Šiam siūlymui taip pat nebuvo pritarta.

Lietuvoje per metus yra švenčiama 15 šventinių dienų, tačiau kiekvienais metais laisvadienių skaičius skiriasi, nes kai kurios šventės švenčiamos savaitgaliais.