Naujienų srautas

Verslas2019.07.16 10:36

Permainos mokėjimų sektoriuje: atsiskaityti bus galima ir išmaniaisiais laikrodžiais

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.07.16 10:36

Lietuvoje veikiantis bankas „Swedbank“ pristatė naujovę mokėjimų rinkoje – nuo šiol „Swedbank“ klientai Baltijos šalyse atsiskaityti už pirkinius ir paslaugas galės naudodamiesi išmaniaisiais laikrodžiais.

Atsiskaityti už prekes ir paslaugas bus galima naudojantis išmaniaisiais „Fitbit“ ar „Garmin“ laikrodžiais, kurie palaiko „Fitbit Pay“ ir „Garmin Pay“ sprendimą.

„Swedbank“ Klientų aptarnavimo tarnybos vadovė Jūratė Gumuliauskienė pristatydama naujovę teigė, kad sprendimas įdiegti galimybę atsiskaityti išmaniaisiais laikrodžiais kilo todėl, kad klientai nori patogaus ir greito atsiskaitymo.

„Kelias buvo gana spartus. Jis prasidėjo dar 2016 metais, kai mūsų bankas pirmasis rinkoje pristatė rinkoje bekontaktį atsiskaitymą. Prėjusių metų rudenį pristatėme bandomąją išmanosios programėlės versiją, kuri leido atsiskaityti naudojant išmaniuosius telefonus. Šiandien žengiame naują žingsnį pristatydami atsiskaitymą išmaniaisiais laikrodžiais. Tai darome, nes žmonės nori atsiskaityti greičiau ir paprasčiau, o mes norime, kad mūsų klientai būtų aprūpinti naujausiomis technologijomis“, – sako J. Gumuliauskienė.

Ji teigia, kad bekontakčių atsiskaitymų kiekis nuolatos auga, o nuo 2017 metų, kai startavo bekontakčiai atsiskaitymai „Swedbank“, klientai kas mėnesį padaro apie 6 mln. bekontakčių atsiskaitymų. Vienas banko klientas per mėnesį vidutiniškai jų padaro 13, o atsiskaitymų vertė siekia apie 8 eurus.

Šiuo metu daugiau nei 80 proc. banko įrengtų kortelių skaitytuvų priima bekontakčius atsiskaitymus, o iki 2020 m. visi mokėjimo kortelių terminalai turėtų priimti atsiskaitymus bekontakčiu būdu.

Tarptautinė duomenų korporacija (angl. International Data Corporation) skaičiuoja, kad 2019-aisiais pasaulinė dėvimų įrenginių rinka turėtų augti 15 proc. ir pasiekti 198,5 mln. įrenginių rinkoje. Prognozuojama, kad iki 2023-ųjų metų pabaigos tokius įrenginius turės 279 mln. viso pasaulio gyventojų, tai reiškia vidutiniškai beveik 9 proc. siekiantį augimą kasmet.

Atsiskaitymai vienu prisilietimu

J. Gumuliauskienė pastebi, kad atsiskaitymas įvyks laikrodį prilietus prie kortelių skaitytuvo. Turint „Fitbit“ ar „Garmin“ laikrodį tereikės atsisiųsti tam tikras programėles ir šių programėlių pagalba laikrodis bus sujungtas benkontakte mokėjimo kortele. Laikrodį tereikės priliesti prie kortelių skaitytuvo, o taikomi tarifai bus tokie patys, kaip ir anksčiau.

J. Gumuliauskienė taip pat pastebi, kad žmonėms kyla klausimų dėl įrenginio saugumo – kas bus, jei laikrodį žmogus pames, o kažkas pabandys juo atsiskaityti? J. Gumuliauskienė ramina, kad saugumo standartai yra aukšti, o, norint atsiskaityti, laikrodis privalės būti ant savininko rankos. Jei laikrodis būtų pavogtas ar pamestas, naudojantis „Swedbank“ programėle bus galima išjungti bekontakčio mokėjimo atsiskaitymo funkciją.

„Manome, kad saugumas yra tikrai pakankamas ir klientai galės labai saugiai ir greitai atsiskaityti naudodamiesi naujausiomis technologijomis“, – sako J. Gumuliauskienė

Tuo metu „ACC Distribution“ produktų vadovas Andrius Miltakis pastebi, kad daugeliui kyla klausimas, ar toks naujas atsiskaitymo būdas yra tikrai aktualus.

„Naujausi duomenys rodo, kad 175 mln. Europos „Mastercard“ vartotojų pasisakė, jog toks atsiskaitymo būdas jiems būtų patogus. Manau, tai rodo, kad tai yra tikrai aktualu“, – sako A. Miltakis.

Veiks visose Baltijos šalyse

„Fitbit“ atstovo Rareso Florea teigimu, pristačius „Fitbit Pay“, jų klientai Baltijos šalyse nuo šiol gali nebesinešioti su savimi piniginių ar banko kortelių.

„Klientai Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse vis aktyviau nori naudotis šiuolaikiškais atsiskaitymo būdais, ir jiems itin svarbus atsiskaitymų patogumas ir saugumas. Visuomet ieškome skaitmeninių sprendimų, kurie dar labiau palengvintų kasdienybę, todėl labai džiaugiamės pirmą kartą Baltijos šalyse pristatydami „Fitbit Pay“, kuris leidžia atlikti mokėjimus naudojantis išmaniuoju laikrodžiu ar apyranke. Tam su savimi nereikės turėti piniginės ar išmaniojo telefono“, – sako „Fitbit“ regiono vadovas besivystančiose rinkose R. Florea.

„Swedbank“ klientai, kurie naudoja „Fitbit“ ar „Garmin“ išmaniuosius laikrodžius bei apyrankes su mobiliosios piniginės funkcija, galės pridėti „Swedbank“ kortelę į „Fitbit“ ar „Garmin Connect Mobile“ programėles. Kortelės susiejimą su įrenginiu reikės patvirtinti naująja „Swedbank“ programėle arba naudojantis interneto banku.

„Fitbit“ ir „Garmin“ laikrodžiai naudoja artimojo lauko ryšio (NFC) technologiją. Norėdamas atsiskaityti klientas savo išmaniuoju laikrodžiu turi tiesiog priliesti bekontakčių mokėjimų terminalą. Atsiskaitymams išmaniuoju laikrodžiu galios standartiniai operacijų mokėjimo kortele limitai.

Siekiant užtikrinti didesnį saugumą, „Fitbit“ ir „Garmin“ kiekvieno atsiskaitymo metu naudoja specialius tik atsiskaitymams laikrodžiu skirtus kortelės numerius ir transakcijų kodus. Tikrasis banko kortelės numeris nėra išsaugomas įrenginyje, serveriuose ar perduodamas pardavėjui pirkimo metu. Kadangi „Garmin“ išmanieji laikrodžiai matuoja riešo širdies pulsą, jie atpažįsta, kai yra dėvimi, o vos tik nuėmus tokį įrenginį nuo riešo tampa nebeįmanoma atlikti mokėjimų iki vėl nesuvedamas naudotojo susikurtas apsaugos kodas.

„Swedbank“ naująją programėlę pristatė šių metų liepos pradžioje. Naujoji „Swedbank“ programėlė siūlo bekontakčius atsiskaitymus telefonu, kurie leidžia klientams atlikti mokėjimus per išmanųjį telefoną. Nauja programėlė taip pat išsiskiria atnaujintu dizainu, intuityvia vartotojo sąsaja ir pažangiomis funkcijomis bei užtikrina vieną geriausių mobiliosios bankininkystės patirčių rinkoje.

Atsiskaityti išmaniaisiais įrenginiais, tarp jų ir laikrodžiais, Lietuvoje nuo šių metų birželio 26 dienos gali ir finansų startuolio „Revolut“ klientai. Tiesa, bekontakčių atsiskaitymų išmaniaisiais laikrodžiais gali naudotis tik „Apple watch“ laikrodžių turėtojai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi