Naujienų srautas

Verslas2015.07.11 17:23

Euro zonos ministrai į Graikijos pasiūlymą reaguoja atsargiai

15min.lt 2015.07.11 17:23

Graikijos parlamentui pasisakius už naują taupymo priemonių planą, euro zonoje verda diskusijos, ar skirti šaliai tolesnę paramą. Pranešama, jog Berlyno netenkina Aleksio Cipro pasiūlytos priemonės. Šaltinių teigimu, iš Atėnų laukiama esminių struktūrinių reformų. Be to, Graikijai iš tikrųjų gali reikėti žymiai didesnės paramos – ne 53 mlrd., kaip skelbta anksčiau, o net 74–84 mlrd. eurų trejiems metams.

Graikijos parlamentui pasisakius už naują taupymo priemonių planą, euro zonoje verda diskusijos, ar skirti šaliai tolesnę paramą. Pranešama, jog Berlyno netenkina Aleksio Cipro pasiūlytos priemonės. Šaltinių teigimu, iš Atėnų laukiama esminių struktūrinių reformų. Be to, Graikijai iš tikrųjų gali reikėti žymiai didesnės paramos – ne 53 mlrd., kaip skelbta anksčiau, o net 74–84 mlrd. eurų trejiems metams.

Euro grupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas teigia, kad laukia sudėtingas susitikimas. Jis nėra visiškai tikras, kad graikais galima pasitikėti.

„Tikslo dar nepasiekėme. Egzistuoja didelė pasitikėjimo problema – ar galima tikėti, kad Graikijos vyriausybė darys tai, ką jie žada, ateinančiomis savaitėmis, mėnesiais, metais?“, – klausė jis ir pats atsakė, kad graikai privalo klausyti institucijų ir pademonstruoti savo pasiryžimą įgyvendinti siūlymus, jeigu nori įtikinti euro grupę. 

„Der Spiegel“ žurnalistas Mathieu von Rohras teigia, kad šeštadienį esminė tema yra ne graikų planas, o tai, ar pasitikima pačia Graikijos valdžia – ką ir atspindi dalies euro zonos finansų ministrų ištarti žodžiai.

AFP žurnalistas Danny Kempas ironizuoja, kad į susitikimą atvykstantys euro zonos finansų ministrai žurnalistams Atėnų planą komentuoja puikiame fone – už jų nugaros ant sienos matosi užrašas „MAD“ (liet. „beprotis“). 

„Graikų planas silpnesnis nei turėtų būti“

Į euro zonos finansų ministrų susitikimą atvykęs Nyderlandų ministras Ericas Wiebesas neslėpė griežtos savo pozicijos: „Graikai aiškiai žengė žingsnį pirmyn. Tačiau kartu planas kai kuriose srityse yra silpnesnis nei turėtų būti“.

Olando teigimu, daugeliui euro zonos valstybių nerimą kelia plano įgyvendinimas. Panašiai apie Atėnų padarytą progresą atsiliepė ir austrų ministras Hansas Jörgas Schellingas. Jis sakė, kad graikų parlamento sprendimas – pozityvus netikėtumas, tačiau trūksta garantijų, kad planas bus įgyvendintas.

Kiek pozityviai kalbėjo eurokomisaras Valdis Dombrovskis. „Mes aiškiai darome progresą. Graikų valdžios pasiūlymas yra daugmaž panašus institucijų į pasiūlymą prieš referendumą. Iš graikų pusės matomas noras pasiekti susitarimą, tačiau yra daug nerimo ir daug klausimų, kuriuos reikės aptarti“, – sakė jis.

Optimizmo maža

„The Guardian“, remdamasis Vokietijos portalo bild.de informacija, praneša, jog naujasis diržų veržimosi planas Berlynui nekelia susižavėjimo. Esą kanclerė Angela Merkel linkusi pritarti susitarimui, tačiau finansų ministras Wolfgangas Schäuble „mano, kad Atėnų plano nepakanka, ir priešinasi tolesnėms deryboms“.

Vokietijos finansų ministerija šių pranešimų nekomentuoja – esą ministras atviras diskusijai su euro zonos kolegomis.

Tačiau ir daugiau šaltinių praneša, kad optimizmu kreditoriai netrykšta. Tarptautinio valiutos fondo vadovė Christine Lagarde pareiškė, kad reikia padaryti žymiai didesnį progresą.

„Reuters“ šaltinių teigimu, Graikijos parlamento sprendimas dar toli gražu nereiškia, kad bus susitarta. Nors vienas šaltinis penktadienį sakė esantis beveik tikras dėl susitarimo sekmadienį, tačiau šeštadienį jis tuo ėmė stipriau abejoti. FAS šaltiniai taip pat teigia, kad kreditorių manymu, dabartinio graikų plano nepakaks, ir teigia, kad susitarimo galimybė lygi 50 proc.

Žymiai didesnė Graikijos gelbėjimo plano vertė

Sykiu skelbiama, kokia gali būti tolesnės paramos Graikijai kaina. Esą pirminis skaičius – 53 milijardai eurų – gali būti netikslus. „The Wall Street Journal“ skaičiuoja, kad paramos paketas gali siekti 74 milijardus eurų, o į šį skaičių gali įeiti Tarptautinio valiutos fondo parama – apie 16 mlrd. eurų.

„The Guardian“ skelbiamų pranešimų duomenimis, Graikijos gelbėjimo plano vertė gali būti dar didesnė – iki 84 mlrd. eurų.

Euro zonos partneriai ne sykį nusivylė Graikijos veiksmais. Vis dėlto dabartinis diržų veržimosi planas, anot šaltinių, sudaro pagrindą deryboms. 

J.Varoufakis: W.Schäuble tikslingai siekia Graikijos išstūmimo

Įtampą tarp Berlyno ir Atėnų patvirtina ir iš posto po referendumo pasitraukęs buvęs Graikijos finansų ministras Janis Varoufakis. Jis interviu „The Guardian“ teigė, esą W.Schäuble tikslingai siekia Graikijos išstūmimo iš euro zonos.

„Remdamasis kelių mėnesių derybų patirtimi, esu įsitikinęs, kad Vokietijos finansų ministras nori Graikiją išstumti iš vieningosios valiutos zonos“, – sakė J.Varoufakis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi