Naujienų srautas

Verslas2019.07.15 17:23

Susigrąžinti pinigų neskuba: galimybė atgauti dalį mokesčių domina tik remontuojančius automobilį

Rokas Gimžauskas, LRT.lt 2019.07.15 17:23

Nuo šių metų pradžios Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) sulaukė apie 1300 prašymų dėl mokesčių lengvatos, susijusios su automobilių remontu, nepilnamečių vaikų priežiūra bei statybų darbais. Vis dėlto net 80 proc. visų pranešimų yra dėl automobilių remonto. Tik 2 proc. – dėl vaikų priežiūros. Ekonomistas Žygimantas Mauricas LRT.lt teigia, kad tai lemia ir paslaugų kainos, ir žmogiškieji faktoriai.

LRT.lt primena, kad nuo 2019 metų pradžios gyventojai gali susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) už savo ar sutuoktinio naudai atliktas paslaugas ar darbus.

Į šių darbų kategoriją patenka pastatų ir kitų statinių apdailos darbai, automobilio remontas, auklių paslaugos. Tiesa, gyventojai susigrąžinti dalį mokesčių gali tik nuo paslaugų, kurių vertė neviršija 2 tūkst. eurų.

Galimybei pasinaudoti lengvata koją kiša vienas įprotis

VMI duomenys rodo, kad daugiausia dėmesio sulaukia galimybė susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių už automobilio remontą.

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Ž. Mauricas svarsto, kad susidomėjimas būtent šia sritimi yra susijęs su palyginti mažomis paslaugų kainomis, nes, pavyzdžiui, būsto remontas gali kainuoti daugiau kaip 2 tūkst. eurų, todėl ir susigrąžinti dalį GPM nepavyktų.

„Asmeninio ryšio faktorius taip pat labai svarbus, analizuojant ir lyginant šiuos tris sektorius. Dažnas atvejis, kad aukle tampa šeimos narys, todėl mokestis už paslaugas – labiau asmeninis reikalas, o statybų sektoriuje asmeninis ryšis atsiranda dėl darbuotojo laiko, praleidžiamo su būsto šeimininku“, – komentuoja Ž. Mauricas.

Tačiau ekonomistas pažymi ir dar vieną žmogiškąjį faktorių, kuris, anot jo, apskritai gali neleisti gyventojams pasinaudoti šia lengvata: „Esu sutikęs ne vieną žmogų, kuriam net veidas pabąla, kai paprašai išrašyti sąskaitą. Žmogus turi būti šviečiamas, kaip reikia deklaruoti turtą, išrašyti sąskaitas, mokėti mokesčius.“

Ragina dėmesį kreipti ir į verslo liudijimus

Valdžios idėją susigrąžinti dalį mokesčių už kai kurias paslaugas Ž. Mauricas vertina palankiai, tačiau užsimena ir apie tam tikras spragas, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį.

„Priežiūra idėjiškai yra teigiama iniciatyva, tačiau jai trūksta praktinės įgyvendinimo dalies. Asmenys, slepiantys pajamas ir nemokantys mokesčių, kenkia vartotojui“, – teigia Ž. Mauricas.

Šių metų liepos 1 d. turėjo būti panaikinti verslo liudijimai statybų, nepilnamečių vaikų priežiūros iki 18 metų bei automobilių remonto sektoriuose, tačiau tai nebuvo padaryta. „Mokesčių reforma privalo eiti lygiagrečiai su verslo liudijimų naikinimu“, – tvirtina Ž. Mauricas

Vaikų priežiūros iki 18 metų sektorius ekonomistui kelia didžiausią susirūpinimą. Anot jo, pajamos, kurias gauna auklės, nėra tokios didelės, palyginus su statybų sektoriuje dirbančiais asmenimis.

Vis dėlto ekonomistas atkreipia dėmesį, kad asmenims, gaunantiems gana mažą atlyginimą, apsimoka deklaruoti pajamas, nes iš „Sodros“ jie susigrąžins daugiau, negu sumokės. „Nedeklaruodami pajamų ir nemokėdami mokesčių jie kenkia patys sau“, – teigia Ž. Mauricas.

Paklaustas, ar dėl mokestinės lengvatos gali kilti paslaugų kainos, Ž. Mauricas tvirtina – to ir buvo galima tikėtis. „Dažnas atvejis, kai išaugusi mokesčių našta turi būti padengta iš vartotojų kišenės. Vyrauja keistas požiūris – mokesčiams neženkliai išaugus norima kainų stabilumo“, – sako Ž. Mauricas.

Jo vertinimu, Lietuva ilgai taikstėsi su rinkos iškraipymu ir vadinamaisiais patentais: „Valstybė turi ryžtis įvesti tvarką, nes dabartinė situacija kenksminga industrijai. Vyraujant tvarkingai ir sąžiningai mokestinei sistemai, įmonės galėtų kurtis, vystyti prekės ženklą, suteikti kokybiškas paslaugas. Lietuvoje dėl asmenų, slepiančių pajamas, nukenčia vartotojas, kuris neturi galimybės skųsti nekokybiškai suteiktą paslaugą“, – interviu metu sakė Ž. Mauricas.

Susigrąžinti dalį GPM pavyks, tik turint reikiamus dokumentus

Norintiems susigrąžinti dalį GPM už suteiktas paslaugas Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė rekomenduoja atkreipti dėmesį, kad didžiausia suma, nuo kurios tai galima padaryti, – 2 tūkst. eurų.

Atitinkamai didžiausia suma, kurią gali susigrąžinti vienas asmuo, – 400 eurų, jeigu jo pajamos buvo apmokestinamos 20 proc. GPM tarifu.

Norėdami pasinaudoti GPM lengvata ir susigrąžinti dalį išlaidų, sumokėtų už būsto, automobilio remonto ar auklių paslaugas, gyventojai gali mokesčių administratoriui pateikti Gyventojo pranešimą apie išlaidas. Taip duomenys apie patirtas išlaidas perkeliami į gyventojo metinę pajamų deklaraciją.

LRT.lt pašnekovė atkreipia dėmesį – labai svarbu atidžiai atrinkti dokumentus, reikalingus tinkamai užpildyti prašymą.

Visų pirma, būtina pridėti paslaugų pirkimo–pardavimo kvitą, sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą. Jeigu iš šių dokumentų neįmanoma nusakyti, ar už paslaugą buvo apmokėta, būtina pridėti ir apmokėjimą patvirtinančius dokumentus, pavyzdžiui, pinigų priėmimo kvitą, kasos aparato čekį ar kt.

Sąskaitose arba kvituose turi būti įrašyta paslaugas gavusio asmens duomenys.

A. Gaudutytė pabrėžia – pildant prašymą dėl mokesčių lengvatos reikia tinkamai nurodyti išlaidas. Pildant prašymą, kai kurias paslaugų arba prekių išlaidas reikia atimti iš bendros sumos.

Pavyzdžiui, išlaidos už lengvojo automobilio techninio aptarnavimo darbus, išlaidos už statybines medžiagas bei papildomą vaikų ugdymą nėra priskiriama paslaugoms, už kurias galima atsiimti GPM.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi