Naujienų srautas

Verslas2015.07.10 11:57

VPT: žemės reformos darbai vykdyti pažeidžiant įstatymą

ELTA 2015.07.10 11:57

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) konstatuoja, kad Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos prieš trejus metus organizuodama žemės reformos darbų ir paslaugų pirkimus bei vykdydama po jų sudarytas sutartis, pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ).

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) konstatuoja, kad Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos prieš trejus metus organizuodama žemės reformos darbų ir paslaugų pirkimus bei vykdydama po jų sudarytas sutartis, pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ).

VPT atliko Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vykdytų atvirų konkursų – 2012 m. balandžio 4 d. skelbto „Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo paslaugos“ ir 2012 m. lapkričio 30 d. skelbto „Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo paslaugos“ bei jų pagrindu sudarytų sutarčių atitikties VPĮ ir su jo įgyvendinimu susijusiais teisės aktais vertinimą.

VPT nustatė, kad perkančioji organizacija numatė tik bendrą pirkimo vertę, bet neįvardijo skiriamų lėšų kiekio kiekvienai pirkimo sutarčiai, ir tai lėmė neracionalų lėšų panaudojimą.

Įvertinus po pirkimų sudarytas sutartis, nustatyta, kad jose nėra nurodyti perkamų paslaugų kiekiai. Atsižvelgiant į tai, kad pirkimo sąlygose nurodyti kiekiai buvo preliminarūs, išreikšti konkrečiais vienetais, nenustatant mažiausios ir didžiausios ribos, laikytina, kad nurodyti perkamų paslaugų kiekiai buvo maksimalūs ir negalėjo būti didesni nei nurodyti pirkimo sąlygose, todėl šie kiekiai turėjo būti nurodyti kiekvienos dalies sutartyse.

Pavyzdžiui, vykdant 2012 m. rugpjūčio 13 d. sutartį su VĮ Valstybės žemės fondas ir Palmiros Galinskienės individualiąja įmone, numatyta suteikti 78 sutartyje nurodytas paslaugas, o suteikta 303. Kitu atveju, pagal tą pačią sutartį, numatyta suteikti 125 paslaugas, o suteikta 668 ir taip toliau. Analogiški pažeidimai nustatyti visose VPT tikrintose sutartyse.

Įvykdžiusi pirmą pirkimą perkančioji organizacija sudarė 56 paslaugų pirkimo-pardavimo sutartis, įvykdžiusi antrą pirkimą perkančioji organizacija sudarė 2 paslaugų pirkimo-pardavimo sutartis.

Pirkimo Nr. 1 vertė yra 30,613 mln. litų (8,866 mln. eurų) su PVM. Pirkimo Nr. 2 sutarties vertė yra 2,25 mln. litų (0,65 mln. eurų) su PVM. Pagal perkančiosios organizacijos pateiktus dokumentus, iki birželio 4 d. (6 VPT vertintos sutartys) suteiktų paslaugų vertė pagal pirkimo dokumentuose numatytus preliminarius kiekius viršyta maždaug 2,365 mln. litų (0,68 mln. eurų).

Atsižvelgdama į šioje išvadoje nustatytus VPĮ pažeidimus ir vadovaudamasi Civilinio kodekso nuostatomis, kad imperatyvioms Įstatymo nuostatoms prieštaraujantis sandoris yra niekinis ir negalioja, Perkančioji organizacija sutartis turėtų nutraukti ir organizuoti naujus viešuosius reikiamų paslaugų pirkimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi