Verslas

2019.07.15 13:14

Rugsėjo pradžioje startuos Krynicos ekonomikos forumas: daugiau nei 200 pranešimų apie verslą ir politiką

LRT.lt2019.07.15 13:14

Po vasarą trukusios pertraukos rugsėjį verslo gyvenimas vėl ima klestėti. Tai geriau nei bet kur pasijaučia Lenkijos slidinėjimo kurorte Krynicoje. Jau daugiau nei ketvirtį amžiaus organizuojamas Krynicos ekonomikos forumas tapo įtakingiausiu Vidurio ir Rytų Europos politikos ir ekonomikos elito suvažiavimu.

Trims dienoms Krynica virsta žemyno politine ir ekonomine širdimi. Valstybės ir vyriausybės vadovai, ministrai ir parlamento nariai, verslininkai ir žymūs ekspertai susirenka spręsti šiandien aktualias problemas. Forumo dalyviai sutinka, kad juos supanti atmosfera ir natūralus šios unikalios vietos grožis padeda pasiekti tarpusavio supratimą ir tampa puikia derybų vieta.

Kaip atspindi šių metų pagrindinė forumo tema „Rytojaus Europa. Ką reiškia „stipri“?“, forume pagrindinis dėmesys bus skiriamas klausimams apie Senojo žemyno gyvavimą ateinančiais dešimtmečiais ir strategijoms, kurios Europos vyriausybėms turėtų padėti įsilieti į globalią sistemą.

„Ilgą laiką Europa nesugebėjo spręsti vidinių problemų, ypač „Brexito“. Jungtinė Karalystė ES turėjo palikti kovo 29-tą dieną, tačiau „Brexito“ derybų likimas dar dabar nėra aiškus. Vidurio ir Rytų Europa aktyviai bendradarbiauja suburtoje Višegrado grupėje. Panašiai klesti ir Trijų jūrų iniciatyva, nors Vakarų Europa į ją žiūri ne taip palankiai. Tuo metu globalios politikos lauke regime besivystantį JAV prekybos karą su Kinija ir kylančią įtampą tarp JAV ir Irano.

Šie įvykiai netolimoje ateityje gali turėti milžinišką įtaką pasaulio politikai ir ekonomikai, o jų padariniai bus jaučiami dar daug metų, – įžvalgomis dalijasi konferecijos sumanytojas ir jos programos tarybos pirmininkas Zygmuntas Berdychowskis.

– Tik vienbalsiai kalbėdama Europa gali pademonstruoti savo galią. Skirtingi požiūriai į esmines problemas lemia susiskaldymą, kol galiausiai stipriausi veikėjai paviršiun išstumia savo interesus. Geru pavyzdžiu galima laikyti bendrą Europos lyderių susitarimą dėl keletą metų trukusio konflikto tarp Skopjė ir Atėnų vyriausybių, besiginčijusių dėl to, kas vėliau tapo Šiaurės Makedonija. Tik vieninga, bendra ateities vizija ir pagarba individualioms istorinėms patirtims bei interesams gali užtikrinti stiprybę ir konkurencinį pranašumą, kurio Europai reikia, kad ji taptų supergalia. Egoizmas niekur mūsų nenuves. Nors ekonomiškai stipri, Europa sparčiai senėja ir rizikuoja išnykti iš rasės“, – pastebi Z. Berdychowskis.

Konferencijos organizatoriai džiaugiasi, kad renginys pritraukia beveik 5 tūkst. svečių iš viso pasaulio. Šiemet jie tikisi sulaukti rekordiškai daug lankytojų. Vidutiniškai daugiau kaip 40 proc. dalyvių atvyksta iš užsienio. Forumas tampa puikia arena pačioms įvairiausioms diskusijoms – nuo politikos ir verslo iki sporto ir kultūros klausimų.

Šių metų forumo programoje numatyti penki plenariniai posėdžiai ir daugiau kaip 200 pagal temas suskirstytų viešų ekspertų diskusijų. Delegatai diskutuos apie problemas, susijusias su verslu ir vadyba, investavimu ir plėtra, Europa ir pasauliu, makroekonomika, naująja ekonomika, valstybe ir reformomis, bendruomene ir tarptautine politika, saugumu, energetika ir inovacijomis.

Tradiciškai vyks ir Sveikatos apsaugos bei Regionų forumai. Iš visų apdovanojimų, neabejotinai kažkam atiteks ir „Metų žmogaus“ titulas. Praėjusiais metais šis apdovanojimas buvo įteiktas Lietuvos ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui.

„Krynicos ekonomikos forumas žinomas ne tik Europoje, bet ir už jos ribų. Kasmet programą parengiame taip, kad jos įvairovė suteikia galimybę pakviesti daug skirtingų svečių. Pasiruošimas šių metų programai prasidėjo labai anksti. Jau dedamos pirmosios pastangos bei kuriami ambicingi planai dėl 2020-ųjų metų programos, kuri bus jau trisdešimtoji“, – pabrėžė Forumo programų direktorė Kinga Redlowska.

Į 2019 m. rugsėjo 3–5 d. vyksiančios konferencijos programą įtraukti klausimai apie aktualiausias Lenkijos ir Europos problemas. Daug dėmesio bus skiriama naujoms komunikacijos priemonėms, pažangiausioms technologijoms, migracijai ir tarptautiniam saugumui. Rugsėjo pradžia Krynicoje be abejonės bus karša, net jei kalnų oras šiemet ir bus šiek tiek permainingesnis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.