Verslas

2019.07.10 07:18

Kokie motyvai paskatino Latviją ir Estiją įsitraukti į alkoholio akcizų karą?

Itin griežta Suomijos antialkoholinė politika įtraukė į akcizų karą kaimyninę Estiją ir Latviją. Dabar mūsų šiaurinės kaimynės smarkiai mažina akcizus spiritiniams gėrimams. Estai – kad apribotų tokių turistų srautą į Latviją, o latviai – tam, kad apgintų daugiamilijoninį pasienio verslą.

Itin didelis akcizas Suomijoje parduodamiems alkoholiniams gėrimams per pastaruosius du dešimtmečius išaugino suomių turistams skirtą alkoholinių gėrimų pramonę Estijoje ir net kaimyninėje Latvijoje. Taip įvažiuojant į Latviją iš Estijos pusės jus iškart pasitinka ženklas, kad artimiausia gėrimų parduotuvė yra tik už kilometro.

„Manau mūsų vyriausybė prisidėjo, kad čia atsirastų toks verslas. Taip, be abejo, būtų geriau jei visi tie pinigai liktų Estijoje, bet yra kaip yra“, – sako pirkėja iš Estijos Hede.

Matydama tokią padėtį Estijos vyriausybė ėmėsi drastiškų priemonių ir sumažino alkoholinių gėrimų akcizą 25 proc.

„Taip, kainų skirtumas buvo per didelis, jis tikrai per didelis, arba kitaip tariant, mes neįvertinome jo poveikio vartotojams ir kokią įtaką tai padarys pasienio prekybai“, – sako Estijos muitinės vadovas.

Estai suskaičiavo, kad tokia pasienio prekyba uždirba Latvijai 45 mln. eurų per metus.

„Žmonės, kurie vyksta į Latviją ir perka alkoholinius gėrimus taip pat įsipila degalų, jie moka už nakvynę, perka kitas prekes. Taigi jų įtaka didesnė nei vien akcizas“, – teigia Latvijos finansų ministerijos atstovė.

Reaguodama į Estijos veiksmus pirmadienį ir Latvijos Vyriausybė nusprendė sumažinti akcizą 15a proc. Taigi alkoholiniai gėrimai ir toliau bus pigesni nei Estijoje ir svarbiausia gerokai pigesni nei Suomijoje.

„Manau, jei kainos būtų panašios, niekas nevažiuotų dėl poros butelių alaus, ar butelio džino, bet Latvija vis dar labai graži šalis“, – sako pirkėjas iš Estijos.

Turint omenyje, kad pusšešto milijono gyventojų turinti Suomija pagal bendrąjį vidaus produktą beveik tris kartus lenkia Estiją ir Latviją kartu sudėjus, šios šalies įtaka ir svarbiausia politika alkoholinių gėrimų ir jiems taikomų mokesčių atžvilgiu vis vien turės lemiamos įtakos mūsų kaimynams šiaurėje latviams, bei estams.

Panašią tik šimteriopai didesnę prekybą vykdo ir mūsų pietiniai kaimynai lenkai, sukūrę milžinišką pasienio prekybos tinklą, skirtą aptarnauti turistams iš pačios galingiausios ir turtingiausios Europos Sąjungos šalies – Vokietijos. Šio tinklo privalumais naudojasi ir turistai iš Lietuvos ir net iš tokių šalių kaip Baltarusija, bei Ukraina.

Žinios. Gitanas Nausėda šiandien pristatys savo patarėjų komandą