Verslas

2019.07.08 16:42

Parama saulės jėgainėms suviliojo gyventojus: prašymų skaičius – rekordinis

Nors gausiančių Europinę paramą saulės moduliams įsirengti sąrašai bus patvirtinti liepos viduryje, premjeras Saulius Skvernelis taip pat užpildė paraišką ir ant savo namo stogo Vilniaus rajone jau ėmė įrengti jėgainę. Saulės elektrinėms įsirengti ir seniems šildymo katilams pakeisti iš viso kreipėsi daugiau nei 7 tūkstančiai gyventojų. Susidomėjimas gerokai viršijo Vyriausybės pusmečiui numatytas lėšas paramai.

Nors dar nėra paskelbta, kas gaus paramą saulės jėgainėms įsirengti, ar pakeisti neefektyvius šildymo katilus, prie premjero namo jau triūsia saulės modulių statytojai.

„Aš žinau, kad (paramą – LRT.lt) gaus visi, kas kreipėsi, bent tokį patikinimą turiu iš energetikos ministro. Jei kažkas suklysta, tokiu atveju (paraiška – LRT.lt) būtų atmesta. Bet kiek seku patį procesą, atrodo, dar sugebėjau paraišką užpildyti. Bet kokiu atveju, jei nebus paramos, teks susimokėti visą kainą be paramos“, – tikina premjeras.

Kas gaus šią paramą, žadama skelbti liepos viduryje. O atmestos paraiškos gali būti, jei jas teikė ne gyvenamojo namo savininkas, o įgaliotas asmuo ir nepateikė įgaliojimo, ar nurodytas pastatas nėra gyvenamosios paskirties. Sulaukta daugiau nei 7 tūkst. Paraiškų, kompensuoti trečdalį lėšų saulės elektrinių įrengimui ir senų katilų keitimui. Paraiškas reikėjo pateikti per mėnesį nuo gegužės 10 dienos.

„Skaičiuodami ir planuodami šituos kvietimus, tikėjomės šiek tiek mažesnio pareiškėjų skaičiaus. Tai tikrai rekordinis skaičius. Kreipsimės į Energetikos ministeriją, prašydami padidinti kvietimo sumas, kad visi, kurie atitiks reikalavimus, visi būtų patenkinti ir galėtų pretenduoti į kompensacijas“, – pasakoja Aplinkos projektų valdymo agentūros atstovas Jonas Balkevičius.

Kaip įdarbinti saulę domisi ne tik gyventojai, bet ir žemdirbiai. Grūdų augintojai iš Kėdainių saulės energiją nori naudoti daug elektros suvartojančiose grūdų džiovyklose. Europinė parama jiems nenumatyta. Tam galima pasinaudoti ilgalaikėmis paskolomis.

„Pagal dabartinę schemą ūkininkai yra priskiriami prie verslo ir jie negali pasinaudoti Europos investicijų parama, įsigyti šias jėgaines. Ir šiuo metu taikoma finansų inžinerijos priemonė, tai būtent ilgalaikės paskolos saulės jėgainių statybai. Manau, kad mes šitoms finansų inžinerijos priemonėms ir skatinsime naudotis ūkininkus. Eina kalba apie 10 metų trukmės paskolą, nes vis tik investicija yra pakankamai lėto atsipirkimo. Palūkanų norma bus nuo 4 proc. metinių palūkanų. Patrauklu 10 metų paskola, kai tu gali nenaudodamas praktiškai savo lėšų per laikotarpį įsisavinti tą elektrinę. Tas pakankamai patrauklu“, – Grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas.

Saulės modulių statytojai pataria nesusigundyti pigia ir neaiškios kilmės įranga.

„Modulių kokybė plika akimi sunkiai įvertinama ir ji sunkiai matoma. Apie jų kokybę galėsite pasakyti tiktai laikui bėgant, pavyzdžiui, kiek pas jus gamina ir pas kaimyną. Siūlyčiau labiau orientuotis į tai, kiek yra galimybių pasinaudoti garantija. Net ir gero gamintojo gaminiai gali sugesti, klausimas, kaip jūs galėsit lengvai, kaip greitai ir kiek jums kainuos garantija pasinaudoti“, – tikina „Solet Technics“ direktorius Andrius Karazinas.

Specialistai nustatė, kad palankiausia vieta saulės jėgainėms – pajūris, o Juodkratės gyventojai jau dabar be didelių investicijų galėtų būti aprūpinami vien saulės pagaminama elektra ir šiluma. Mažiausiai palankus Šiaulių regionas, kur saulės energijos pagaminama 10 procentų mažiau nei prie jūros.

„Mes neskaičiuojame, kiek saulėtų dienų, kiek debesų. Mes puikiai žinome, kad į kvadratinį metrą Lietuvoje per metus patenka kilovatvalandžių šviesos energijos ir to tikrai pakanka saulės energetiką vystyti. Lyginant šiuos 10 metų ir prieš tai 10 metų, saulėtumo Lietuvoje vidurkis pakilo 5,2 procento. Atsipirkimas nėra labai egzotiškas ten: jei su parama – 8–9 metai, be paramos – 10–11 metų. Reikia versti kaip, jei pinigų turi, tai pavirsta į 6–7 procentus metinių palūkanų. Čia yra metodas apsirūpinti pigia energija ir tuo pačiu būti pažangiu žmogumi“, – tikina Saulės elektros jėgainių asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis.

Iki 2023-ųjų gyventojams saulės elektrinių įrengimui ir senų šildymo katilų keitimui planuojama skirti daugiau kaip 30 milijonų eurų europinių fondų lėšų.

Žinios. Saulius Skvernelis apie pokyčius LVŽS: partijai reikia tiek politinės strategijos, tiek būdų pritraukti jaunimą