Verslas

2019.07.09 21:14

Turintiems neišnaudotų atostogų reikėtų suskubti: dalį jų galima prarasti

Teisininkai primena, kad šiemet neišnaudojus visų atostogų dienų, dalį jų galima prarasti ir už tai nebus kompensuojama. Pagal Darbo kodeksą išnaudoti iki 2017-ųjų liepos sukauptoms atostogoms liko metai.

Advokatė Edita Radzevičiūtė priminė, kad 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojo naujas Darbo kodeksas.

„Jo nuostatos nustato susikaupusių darbuotojų atostogų bagažo išnaudojimą. Jis numato, kad darbuotojai visas savo atostogas iki naujo Darbo kodekso įsigaliojimo turi išnaudoti per trejus metus, t. y. iki 2020 m. liepos 1 d. Tai yra ta riba, kuri įpareigoja darbdavį ir darbuotoją pasirūpinti, kad tos atostogos būtų išnaudotos. Jeigu jos nebus išnaudoto iki to laiko, Darbo kodeksas numato, kad tos atostogos išnyks“, – primena ji.

Teisininkė taip pat atkreipia dėmesį, kad atostogos nėra keičiamos į pinigines kompensacijas: „Vienintelis atvejis, kai tai galima padaryti, kai darbo santykiai su darbuotoju nutrūksta, o galimybės suteikti atostogų nėra. Tada taip – darbdavys turi išmokėti kompensaciją.

Atostogų pagrindinis tikslas yra atstatyti darbuotojo darbingumą, jam pailsėti. Tai nėra kažkoks kaupiamasis indėlis, kurio dabar neišnaudojau, bet sukaupsiu ir galbūt išsinešiu kompensaciją.
Atostogas reikia naudoti, nes, deja, jos nėra kaupiamos amžinai.“

E. Radzevičiūtė pabrėžia, kad už tai, jog darbuotojas atostogas išnaudotų, atsakingas tiek darbdavys, tiek darbuotojas, kuris turi sekti ir domėtis, kiek jam likę atostogų dienų, klausti įmonės buhalterio, o darbdavys, pastebėjęs, kad darbuotojas turi prikaupęs atostogų – apie tai informuoti darbuotoją.

Atostogoms, kurios kaupiamos nuo 2017 m. liepos, taip pat yra nustatytas trijų kalendorinių metų terminas, per kurį jos turi būti išnaudotos.

Ji primena, kad pagal naująjį Darbo kodeksą, darbuotojai, dirbantys 5 darbo dienas per savaitę, įgyja teisę atostogauti 20 darbo dienų per metus.

„Iš šitų dienų darbdavys privalo suteikti 10 darbo dienų nepertraukiamų atostogų. Likusias dienas – tiek darbuotojas, tiek darbdavys turi teisę skaidyti dalimis“, – sako teisininkė.