Verslas

2019.07.07 21:58

Vilniečiai už šiukšlių išvežimą nuo kitų metų mokės daugiau

Dovilė Lisauskaitė , Jovita Gaižauskaitė, Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.07 21:58

Jau nuo kitų metų pradžios vilniečiams šiukšlių išvežimas brangs. Savivaldybė ramina, kad tai vis tiek bus mažesnė kaina, nei buvo iki pernai prasidėjusios mišrių atliekų išvežimo reformos. Kiti didieji Lietuvos miestai – Kaunas ir Klaipėda – gyvena tikėtino kainų kilimo laukimu.

Priežastis – pernai iš trijų šiukšlių vežėjų du vos po mėnesio pareiškė, kad teks dirbti nuostolingai ir nutraukė sutartis, todėl šį pavasarį sostinės savivaldybei teko skelbti naują konkursą, kuriame ir vėl dalyvavo tie patys vežėjai.

„Dabar jau vežėjai viską įvertino ir jokių lengvatų nenumatyta bei papildomų paslaugų negalės būti. Kita priežastis – kainų kilimas. Tai keičiasi – apmokestinami plotai, atsisakoma kai kurių nekilnojamo turto vietų, kur atliekų nebūna. Vidutiniškai didės apie 37 procentus, bet kategorija nelygi. Vis tiek bus mokama mažiau nei iki 2018 metų gegužės 1 dienos“, – tikina Valdas Juodis, Vilniaus savivaldybės atstovas.

Skaičiuojama, kad, pavyzdžiui, 60 kv. m buto savininkai iki reformos mokėjo maždaug pusšešto euro per mėnesį, po reformos kaina krito iki beveik 3 eurų, o nuo kitų metų teks mokėti beveik 5 eurus – tai yra, apie 11 proc. pigiau negu iki 2018 m. gegužės. Sąskaitą už šiukšles bus pateikiama du kartus per metus. Dar labiau savo išlaidas patys gyventojai gali susimažinti, jeigu tinkamai atsikratys savuoju šlamštu.

„Dar viena priežastis – atliekų aikštelių nuolatinis teršimas neleistinomis atliekomis, nes jų sutvarkymas irgi kainuoja, o gyventojai nesilaiko taisyklių, nors stambiagabarites priima nemokamai specialios aikštelės“, – sako V. Juodis.

Vos pernai vilniečius pasiekusios už šiukšlių išvežimą maždaug trečdaliu sumažintos kainos metamos į šiukšliadėžę. Jau kitąmet buitinių atliekų išvežimas sostinės gyventojų kišenes gerokai patuštins, nei buvo planuota įvedant 2018 metais gegužę startavusią naują atliekų tvarkymo sistemą.

Dabar šiukšlės iš daugiabučių namų vežamos pagal sudarytą grafiką, individualių namų savininkai šiukšlių rinkėjų sulaukia kas 2 savaites. Tačiau atsiranda galimybė už papildomą mokestį šiukšles išvežti kas savaitę.

Skaičiuojama, kad, pavyzdžiui, beveik dviejų 200 kv. metrų ploto namo gyventojams Vilniuje šiukšlės kainuos apie 8 eurus per mėnesį. Kaune analogiško ploto namo gyventojai dabar moka daugiau nei 14, o Klaipėdoje – beveik 7 eurus. Kaip šių miestų gyventojams kis šiukšlių išvežimo kaina, kol kas nežinoma.

„Kainos patvirtintos 2017 m. dvejiems metams. 2020 m. keisis, bet apie kainas kalbėti dar anksti, nes vyksta analizė“, – tikina Kauno savivaldybės atstovė Radeta Savickienė.

„Šiandien nėra numatyta jokių pakilimų, bet tai priklauso nuo išleistų teisės aktų, kurie nuo mūsų nepriklauso. Dabar planuojamas didinti taršos mokestis, kainų komisija. Kai kažkas pasikeis, mes irgi koreguosime rinkliavą“, – tikina Klaipėdos savivaldybės atstovė Rasa Jievaitienė.

Per metus vien Vilniuje surenkama 160 tūkstančių tonų mišrių komunalinių atliekų. Jų galėtų būti gerokai mažiau, jei gyventojai tinkamai rūšiuotų ir perdirbamas atliekas mestų į jiems skirtus konteinerius. Jų išvežimą padengia pakuočių gamintojai ir patys vartotojai, pirkdami prekę.

Skaičiuojama, kad, pavyzdžiui, Kaune rūšiuojantys šiukšlių išvežimo sąnaudas sumažina maždaug trečdaliu.

Plačiau – reportaže.

Vilniečiai už šiukšlių išvežimą nuo naujųjų mokės daugiau, Kaunas ir Klaipėda – laukimo režime
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt