Verslas

2019.07.07 18:22

Kova su šešėliu virto šnipštu: verslo liudijimai liko – kai kur kainuoja vos eurą

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.07 18:22

Statybininkų asociacija piktinasi, kad valdžia neįgyvendino savo pačios pažado – uždrausti statybose, autoservisuose ir auklėmis dirbti su verslo liudijimais. Dėl jų esą nukenčia ir valstybės biudžetas, ir samdomų darbuotojų turinčios bendrovės.

Smulkieji verslininkai statybininkų pasipiktinimą vadina kova „kuris kurį“ ir sako, kad iš rinkos išstumti mažiukai stambiaisiais netaps – eis į šešėlį arba emigruos. Ekonomistų teigimu, verslo liudijimai gali būti, bet ne tokie pigūs, kaip dabar. O mokesčiai turėtų mažėti.

Mindaugui ir tokiems kaip jis dar pernai valdžia griežtai pasakė – dirbti su verslo liudijimu netrukus negalėsite. Statybininkai, autoremontininkai ir vaikų prižiūrėtojai nuo šio mėnesio būtų turėję dirbti naujai, pavyzdžiui, imtis individualios veiklos.

Liepos 1-oji praėjo, verslo liudijimai liko, jų kainas nustato savivaldybės. Yra tokių, kurios už verslo liudijimą ima 1 eurą.

Statybininkų asociacija sako – toliau taip būti negali: ir mokesčių į biudžetą surenkama mažiau nei įmanoma ir iškraipomos sąlygos rinkoje. Bendrovės su samdomais darbuotojais esą jau neišgali konkuruoti.

„Mes paprasčiausiai kišam galvą į smėlį ir nematome visų socialinių pasekmių, kurios gimsta – neteisingai apmokestinant visus rinkoje dirbančius žmones. Paprasčiausiai visuomenė turi apsispręsti: arba mokame visi ir garbingai konkuruojame rinkoje, arba iškreipiam tą rinką ir apsimetame, kad čia viskas tvarkoj“, – sako Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.

Smulkiųjų verslininkų teigimu, stambieji tiesiog nori atsikratyti konkurentų. Dirbti su verslo liudijimu esą ir teisėta, ir nėra didelės biurokratijos, ir valstybei garantuota suma.

„Jie turi teisę egzistuoti. Ar šiandien yra geriau padidinti tą socialinę atskirtį dar labiau? Arba paskatinti žmones eiti į šešėlį? Arba, sakykime, emigruoti? Tai tikriausiai renkamės, kad žmogus oriai galėtų užsidirbti sau ir savo šeimai pragyvenimą“, – mano Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė.

Smulkiųjų atstovės teigimu, statybininkai pirmiau galėtų įvesti tvarką pas save, o ne kibti prie verslo liudijimų turėtojų. Asociacija sako, skirtingas apmokestinimas lemia norą suktis kuo pigiau. O, jei verslo liudijimų taip gaila, atimti jie esą galėtų būti ne iš visų.

„Laimi didžiulį konkursą ir tada samdo subrangovus, kurie atlieka visus darbus, kitas įmones ir ne vienas atvejis Lietuvoj yra žinomas, kada bankrutavo 3 ar 4 darbuotojus turinti struktūra ir tada visos mažosios įmonės irgi iš paskos bankrutuoja. Tai asociacija tikrai turi pakankamai veiklų, kuriomis gali užsiimti“, – Sako D. Matukienė.

Finansų ministras sako, apribojimai, kada su verslo liudijimu dirbti fiziniam, o kada juridiniam asmeniui, jau yra, bet žada – Vyriausybė išklausys visus ir ras sprendimą.

„Klausimas nėra pabaigtas, užsitęsė, bet artimiausiu metu prie šito klausimo Vyriausybė grįš“, – tikina finansų ministras Vilius Šapoka.

Ekonomistas Raimondas Kuodis skirtingą dirbančiųjų apmokestinimą seniai vadina „gyvulių ūkiu“, kurį reikia naikinti. Verslo liudijimų atėmimas šioms trims veikloms paliestų apie 20 tūkst. gyventojų.

Ekonomistas Nerijus Mačiulis sako – lengvesnės apskaitos ir mokesčių naštos forma turi likti, bet ir apmokestinimas negali taip skirtis, kaip dabar. Dėl to piktnaudžiaujama – samdomi darbuotojai atleidžiami, kad tam pačiam paslaugą vėl teiktų, nusipirkę verslo liudijimą.

„Toliau reikėtų ieškoti galimybių mažinti mokesčius samdomiems darbuotojams ir tuo pačiu turbūt neturėtų būti tokių situacijų, kuomet verslo liudijimas kainuoja tik simbolinį vieną eurą. Turi būti panašesnė mokesčių našta ir, žinoma, sąrašas veiklų, kuriomis galima užsiimti veikiant su verslo liudijimu, ir juridinių vienetų, kuriems galima teikti tokio pobūdžio paslaugas, turėtų būti peržiūrimas“, – teigia ekonomistas.

Valdantieji apie mokesčių mažinimą nekalba, bet sutarė įvesti dar vieną GPM tarifą uždirbantiems daugiausiai.

Plačiau – reportaže nuo 4 min.

Žinios. Statybininkų asociacija piktinasi, kad valdžia neįgyvendino savo pažado – uždrausti statybose, autoservisuose ir auklėmis dirbti su verslo liudijimais
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt