Verslas

2019.07.06 17:38

Šeimos kortelių įgyvendinimas stringa: verslininkai prisidėti nenori, sutarčių dėl nuolaidų nėra

Aina Mizgirdė, Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.06 17:38

Nuo liepos 1-osios įsigaliojo Šeimos kortelės įstatymas, tačiau gausios ar neįgalius vaikus auginančios šeimos joms numatytomis nuolaidomis pasinaudoti negali – kortelės dar tik gaminamos. Kol gausios šeimos sako laukiančios bet kokios paramos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) dar derasi su verslu dėl galimų nuolaidų.

Šiaulietė Jurgita su vyru augina keturis vaikus. Vyriausiajai 19-metei, turinčiai regėjimo negalią, reikia nuolatinės priežiūros. Daug dėmesio reikalauja ir penkiamečiai dvyniai. 6 asmenų šeima per mėnesį turi išsiversti su 1200 eurų, todėl tenka smarkiai taupyti. Moteris nemažai vilčių deda į šeimos kortelę, su kuria valdžia žada įvairių nuolaidų.

„Kas tie pinigėliai, už tuos 70 eurų, kuriuos dabar duoda, ką tu tam vaikui gali nupirkti. Jei kelnes geras nori nupirkti, tai tos kelnės daug kainuoja, todėl gaudai kažką iš labdaros organizacijų, iš feisbuko grupių. Reiktų, kad nuolaidų toje kortelėje būtų daugiau, va, drabužiams, maistui“, – dėsto daugiavaikė mama Jurgita Žemlauskienė.

Nuo liepos įsigaliojęs Šeimos kortelės įstatymas kol kas realiai neveikia. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministro, šiuo metu tebevyksta derybos su privačiu bei viešuoju sektoriumi dėl nuolaidų.

„Deramės su pakankamai stambiais privačiais tiekėjais. Kol nėra pasirašytos sutartys, nesinori jų atskleisti. Bet tai yra tiekėjai, kurie tiekia tas prekes, kurios yra būtinos šeimoms. Ir tai yra pakankamai dideli tinklai, kurie dengia visą Lietuvą.

(Nuolaidos – LRT.lt), žinoma, visai kanceliarijai, pratyboms ir visiems kitiems dalykams, kurie yra brangūs. Kitas dalykas, yra visa būrelių sistema, kur vaikai gali dalyvauti“, – LRT TELEVIZIJAI paaiškina ministras Linas Kukuraitis.

Rugpjūčio viduryje šeimas pasieksiančiose kortelėse bus tik dalis nuolaidų. Laikui bėgant jų turėtų daugėti. Nors kortelės būtų naudingos privačiam verslui, norinčių remti gausias šeimas – nedaug.

Pavyzdžiui Šiauliuose, esą dėl informacijos trūkumo, kol kas neatsirado nė viena įmonė, norinti nuolaidomis papildyti kortelę.

Naujasis įstatymas kelia daug dvejonių ir savivaldybėms. Tačiau šios padėti gausioms šeimoms neatsisako.

„Turime minčių dar pagalvoti, kaip tas paslaugas plėsti, ko reikėtų mūsų šeimoms. Nuolat iškyla tos problemos, ir kalbamės su tėvais, kaip galėtume daryti. Savivaldybė turi užduotį iki kitų metų peržiūrėti savo teikiamas paslaugas ir pasižiūrėti, ką mes toje vietoje galime padaryti daugiau“, – sako Šiaulių savivaldybės švietimo departamento direktorė Asta Lesauskienė.

Šeimos kortelė gaminama pagal Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje nurodytus duomenis ir bus išsiųsta į gyvenamąją vietą.

Šeimai išduodama 1 nemokama kortelė, kuria galės naudotis visi nariai. Iš viso Lietuvoje ketinama išdalyti apie 63 tūkst. Šeimos kortelių. Jos galios visoje šalyje.

Daugiau – reportaže:

Žinios. Šeimos kortelės: kol gausios šeimos laukia bet kokios paramos – vis dar derimasi su verslais dėl galimų nuolaidų