Verslas

2019.07.04 10:29

Pensijų reformos rezultatai: II pakopoje kaups daugiau kaip milijonas, tūkstančiai nusivylusiųjų nusprendė nekaupti

nekaupia pusė naujai įtrauktųjų; atnaujinta 11.00
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.07.04 10:29

Kaupti antrojoje pensijų pakopoje pasirinko daugiau kaip milijonas gyventojų, o visiškai kaupti atsisakė beveik 78 tūkst. žmonių. Iš naujai įtrauktų sistemos dalyvių maždaug pusė priėmė sprendimą joje nedalyvauti. Anot, „Sodros“ vadovės Julitos Varanauskienės, grįžti į „Sodrą“ nusprendė daugiausia tie gyventojai, kurie nebuvo patenkinti savo ankstesne kaupimo patirtimi.

Iš viso pensijų kaupimo dalyvių skaičius siekia 1,132 mln. Į šį skaičių nepatenka tie asmenys, kurie kaupimą sustabdė.

Kaupti antrojoje pensijų pakopoje, nuo savo pajamų skiriant 3 proc. ir iš valstybės gaunant 1,5 proc. paskatą pasirinko 633 tūkst. gyventojų. Dar 499 tūkst. kaupia pereinamuoju tarifu, nuo savo pajamų skirdami 1,8 proc. ir iš valstybės šiuo metu gaudami 0,3 proc. paskatą.

Iki 2019 m. sausio prie kaupimo savo lėšomis prisidėjo ir pagal modelį 2+2+2 kaupė 645 tūkst. gyventojų, o savo lėšomis neprisidėjo, bet „Sodros“ įmokos pervedė ir pagal modelį 2+0+0 kaupė 653 tūkst. gyventojų.

Kaupimą sustabdyti, bet lėšas palikti pensijų fonde nusprendė 204,1 tūkst. arba 15,4 proc. gyventojų. Anot „Sodros“ vadovės J, Varanauskienės, šie žmonės į pensijų kaupimo sistemą bus įtraukiami pakartotinai.

Paklaustas, ar tokio rezultato buvo tikimasi, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis tvirtino, kad šis skaičius atitinka ankstesnes prognozes.

„Skaičiavome, kad sustabdys ar grįš į „Sodrą“ iki 20 proc. Realiai [dabartinis skaičius] yra tose ribose. [...] Tie 204 tūkst. turbūt yra žmonių, kurie dalyvauja sistemoje, tam tikras sustojimas. [...] Manau, kad tie 204 tūkst. žmonių yra sustoję, kad pasiimtų dar didesnę svarstymo galimybę, ką toliau daryti“, – tvirtino L. Kukuraitis.

„Manytume, kad dalis šių žmonių laukia ir savo valia prasitęsė terminą, per kurį gali nuspręsti, ką daryti toliau“, – teigė J. Varanauskienė.

Į „Sodrą“ savo lėšas perkėlė 41 tūkst. arba 3,1 proc. gyventojų.

„Tai buvo žmonės, nusivylę, kad jiems pavyko sukaupti mažiau. [...] Vidutinė suma, su kuria sugrįžta, svyruoja apie 2 tūkst. eurų.“, – nurodė J. Varanauskienė.

Jos pastebėjimu, dalis sugrįžusiųjų į „Sodrą“ savo ankstesnį dalyvavimą pensijų kaupime vertina kaip nesėkmingą.

J. Varanauskienė pabrėžė, kad yra pavyzdžių, kai darbdaviai netgi pasirinko padidinti atlyginimą, nes įtraukus žmones į pensijų kaupimo sistemą, kai kurių jų pajamos sumažėjo.

90,1 tūkst. gyventojų jau spėjo pasididinti kaupimo tarifą nuo 1,8 proc. iki 3 proc. nuo gaunamų pajamų.

Įžvelgia perspėjimo ženklų: pusė naujai įtraukti kaupti atsisakė

Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas teigė, kad iš kaupiančiųjų pusės šią reformą vertina nevienareikšmiškai. Jis pastebi, kad ši reforma neplanuotai padarė gerą darbą – paskatino kaupiančiuosius domėtis savo ilgalaike finansine padėtimi ir ateitimi.

Be to, pridūrė M. Kalesinskas, gyventojams buvo suteiktos ir papildomos galimybės, pavyzdžiui, pasirinkti gyvenimo ciklo fondą, t. y. pasirinkti riziką, remiantis savo amžiumi, papildomai kaupti ne tik trečiojoje, bet ir antrojoje pensijų pakopoje. Specialisto aiškinimu, net ir kaupimas, naudojant modelį 3+1,5 vis dėlto nėra pakankamas, todėl galimybė kaupti papildomai yra itin svarbi.

„Iš tiesų tas papildomo kaupimo galimybė antrojoje pakopoje yra reikšminga ir atveria galimybę kaupti darbdaviams darbuotojų naudai. Tai šiuo metu pats palankiausias būdas. Valstybė savo apmokestinimo tvarka tai skatina. Reikėtų tikėtis, kad ateityje tai bus išnaudojama. Šia galimybe darbdaviams ir dirbantiesiems reikėtų pasinaudoti“, – įsitikinęs M. Kalesinskas.

Jis priduria – nemažai naudos atneša ir administravimo mokesčių apribojimas: „Taip pat fondų valdytojų administravimo mokesčių sumažinimas gana ryškus. Tai labai naudinga kaupiantiesiems. Tai didina jų sukauptą sumą.“

Vis dėlto M. Kalesinskas akcentavo, kad galima pastebėti ir neigiamų aspektų. Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas atkreipė dėmesį, kad daugiau kaip 200 tūkst. žmonių susistabdė kaupimą. Be to, apie pusė naujai įtrauktų žmonių pasirinko kaupime iš viso nedalyvauti.

„Mes manome, kad tai savotiška žmonių žinutė politikams, kad vis dėlto iki šiol reformos pensijų sistemoje vykdytos per dažnai. Žmonės nespėja prisitaikyti prie tokių dažnų pokyčių. Jeigu vis dėlto tikslas yra padaryti kuo didesniam žmonių skaičiui kuo didesnę pensiją, įtraukiant kuo daugiau žmonių į kaupimą, tai politikai turėtų susimąstyti ir padaryti išvadas, vis dėlto siekti sistemos stabilumo ir nekaitalioti taisyklių taip dažnai“, – teigė M. Kalesinskas.

L. Kukuraitis: pavyko panaikinti pakopų supriešinimą

Anot socialinės apsaugos ir darbo ministro L. Kukuraičio, pensijų reforma buvo reikalinga, nes tik 2 proc. kauypimas buvo per mažas.

„Tie, kurie kaupė 2 proc., tikrai buvo nežinioje, ar tas kaupimas apsimoka, ar ne. Tiek nėra pakankama, kad sukauptum pensijai ir galėtum gyventi oriai. Todėl tas 2+0+0 variantas yra panaikintas. Buvo pasiūlytas kitas variantas. Džiaugiamės, kad jį pasirinko nemaža dalis žmonių“, – kalbėjo ministras.

Jo teigimu, taip pat nemaža dalis gyventojų, įvertinę savo kaupimo patirtį, priėmė sprendimą grįžti į „Sodrą“.

L. Kukuraitis taip apt atkreipė dėmesį, kad anksčiau buvo supriešintos pirmoji ir antroji pensijų pakopos – jeigu žmogus pasirinkdavo kaupti antrojoje pakopoje, sumažėdavo jo pensijos dalis pirmojoje dalyje – „Sodroje“.

„Mums pavyko jas atskirti. [...] Taip pat yra demografijos argumentas, kurį žinome. Kol kas tie duomenys ir prognozės, kurios piešiamos Lietuvai [...] nėra geros. Čia tiek mes, tiek visas regionas, tiek visa Europa turime spręsti problemas“, – akcentavo L. Kukuraitis.

Jo vertinimu, šias problemas padės spręsti būtent pensijų sistemos reforma. Didesnės naudos, įsitikinęs L. Kukuraitis, gyventojai galėtų sulaukti, jeigu prie kaupimo prisidėtų ir darbdaviai, kurie kaupimą galėtų išnaudoti kaip paskatą.

LRT.lt primena, kad gyventojai dėl dalyvavimo antrojoje pensijų kaupimo pakopoje privalėjo apsispręsti iki liepos 1 d.

Vėliau nutraukti kaupimą ir susigrąžinti sumokėtas įmokas galės tik tie gyventojai, kurie įrodys turėję svarbių priežasčių, dėl kurių negalėjo apie savo apsisprendimą nedalyvauti kaupime informuoti anksčiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt