Verslas

2019.07.03 15:05

Skvernelis apie padidintos minimalios algos įtaką verslui: kuriuo galu ir kas turėtų smogti?

Lukas Blekaitis, ELTA 2019.07.03 15:05

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) padidinimas iki 607 eurų šiuo metu yra galimas ir žalos verslui nepadarys.

„Laikomės sprendimo, kas buvo sutarta, kad MMA būtų ne mažiau kaip 45 proc. ir ne daugiau nei 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU), tai atitinka daugelį ES proporcijų. Manome, kad yra galimybė šiek tiek daugiau nei 9 proc. MMA padidinimo“, – po Vyriausybės posėdžio sakė S. Skvernelis.

Premjeras nesutiko, kad MMA padidinimas labai pakenks verslui.

„Mes kalbame apie MMA asmenims, kurie neturi jokios kvalifikacijos. Čia kuriuo galu ir kas turėtų smogti (verslininkams. – ELTA)?“, – sakė S. Skvernelis.

Vyriausybė trečiadienio posėdyje pritarė, kad nuo kitų metų MMA didės iki 607 eurų.

Siūlyta nuo 2020 m. sausio 1 d. patvirtinti 607 eurų MMA vietoj dabar nustatytos 555 eurų (didinama 52 eurais, arba 9,37 proc.) ir 3,72 euro minimalųjį valandinį atlygį vietoj dabar nustatyto 3,39 euro (didinama 0,33 euro, arba 9,73 proc.).

MMA ir vidutinio darbo užmokesčio santykis tokiu atveju Lietuvoje būtų 47,5 proc. (ES svyruoja nuo 45 proc. iki 51 proc.). MMA padidinimui, skaičiuojama, prireiktų apie 17 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.

Trišalės tarybos gegužės 28 d. posėdyje buvo fiksuotos skirtingos socialinių partnerių nuomonės: darbdavių atstovai laikėsi pozicijos, kad MMA galima kelti iki 580 eurų, darbuotojų ir Vyriausybės atstovai – iki 607 eurų.

Kaip teigiama Vyriausybės pažymoje, projektas derintas su Finansų ministerija, kuri pastabų neturėjo, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kuri darbo tvarka nurodė, kad pastabų neturi, ir Lietuvos savivaldybių asociacija, kuri išvados nepateikė.

Išvadas pateikė Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ (pritarė), Lietuvos pramonininkų konfederacija (nepritarė, nes toks didinimas neatitinka ekonominės situacijos verslo aplinkoje) ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI). Pastarasis nepritarė ir atkreipė dėmesį, kad tarptautinės organizacijos perspėja dėl spartaus atlyginimo augimo, sulėtėjusio darbo produktyvumo augimo ir dar 2016 m. rekomendavo pristabdyti MMA didinimą.

Be to, LLRI nuomone, MMA didinimas ypač neigiamai atsilieps mažai pelningoms, prastesnės finansinės padėties ar santykinai daug MMA uždirbančių žmonių įdarbinančioms įmonėms (pavyzdžiui, kurioms reikia daugiau nekvalifikuotos darbo jėgos.

Taip pat LLRI nuogąstauja, kad dėl padidėjusių darbo užmokesčio sąnaudų gali būti sudėtinga į darbo rinką patekti jaunimui ar žemos kvalifikacijos darbuotojams, gali sulėtėti nedarbo lygio mažėjimas, didėti dirbančiųjų šešėlinėje darbo rinkoje skaičius, didėti prekių ir paslaugų kainos.
Lietuvoje apie 156 tūkst. darbuotojų gauna MMA ir mažiau, iš jų biudžetinėse įstaigose – apie 28 tūkst.