Verslas

2019.07.03 15:48

Ekspertai minimalios algos kėlimą vertina kritiškai: kelti reikia, bet ne taip staigiai

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.07.03 15:48

Staigus minimalios mėnesinės algos (MMA) kėlimas gali turėti neigiamų pasekmių, perspėja LRT.lt kalbinti ekspertai. Anot jų, nors MMA didinti reikia, Lietuvoje tai daroma per sparčiai, todėl darbdaviams sunku pasiruošti pokyčiams.

E. Maslauskaitė: toks MMA didinimas gali būti pragaištingas

Laikinai pareigas einanti Lietuvos laisvosios rinkos instituto vadovė Edita Maslauskaitė, paklausta, kaip vertina Vyriausybės nutarimą nuo kitų metų MMA didinti iki 607 eurų neatskaičius mokesčių (maždaug 425 eurų atskaičius mokesčius) tvirtina, kad su šiuo sprendimu visos grėsmės tapo realios.

„Toks MMA dydis regionams gali būti pragaištingas. Jau dabar turimas MMA dydis 45 savivaldybėse sudaro 50 proc. arba daugiau vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Priėmus šitą nutarimą, 607 eurai reiškia, kad net 55 savivaldybėse, vertinant tų savivaldybių šių metų VDU, MMA bus daugiau nei 50 proc. VDU“, – atkreipia dėmesį E. Mauslauskaitė.

Ji atkreipia dėmesį, kad Vyriausybė ir Trišalė taryba buvo užsibrėžusi, jog MMA turėtų sudaryti 45–50 proc. VDU. Vertinant visos šalies VDU, šis rodiklis neperžengiamas, tačiau, kaip mini E. Maslauskaitė, keliose dešimtyse savivaldybių jis perkoptas jau dabar.

„Kas iš tiesų liūdniausia, kad tai atsilieps patiems žmonėms, darbuotojams ir ypač nedirbantiesiems. Reikia prisiminti, kad Lietuvoje per pastarąjį mėnesį registruota 139 tūkst. bedarbių. Jeigu tai žmonės su žema kvalifikacija ar ilgą laiką buvę bedarbiais, kiekvienas MMA pakėlimas gerokai sumažina galimybes įsidarbinti“, – tvirtina E. Maslauskaitė.

MMA didinimą siūlo kol kas stabdyti

E. Maslauskaitės aiškinimu, pakėlus MMA įmonių vadovai atidžiau vertina potencialius darbuotojus ir tai, ar šie žmonės galėtų būti įdarbinti ilgesniam laikui.

„Jeigu pasižiūrėtume į ilgalaikius bedarbius, kai kuriuose regionuose ta statistika gana liūdna. Daugiau nei metus kai kuriose savivaldybėse įsidarbinti negali 40 proc., kai kuriose – net 50 proc. žmonių. Jiems įžengti į darbo rinką, reikalaujant tokio aukšto atlyginimo, tampa dar sudėtingiau“, – tvirtina E. Maslauskaitė.

Paprašyta įvertinti, ar darbdavių atstovių Trišalėje taryboje pateiktas siūlymas MMA didinti iki 580 eurų prieš mokesčius, būtų geresnis, Laisvosios rinkos instituto vadovė svarsto, kad tokiu būdu darbdaviai galėjo siekti kompromiso. Tačiau, E. Maslauskaitės vertinimu, MMA kėlimą iš viso reikėtų laikinai sustabdyti.

„Tarptautinės organizacijos jau perspėjo mus, kad mūsų gana aukšta MMA. Ir Tarptautinis valiutos fondas ir Europos centrinio banko ekonomistai minėjo, kad jau kyla įtampa dėl pernelyg didelio darbo užmokesčio, palyginus su mūsų šalies produktyvumu“, – akcentuoja LRT.lt pašnekovė.

Ž. Mauricas: Lietuva nebebus pigios darbo jėgos šalimi

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas tvirtina palaikantis MMA kėlimą, tačiau taip pat teigia, kad šiuo metu tai daroma per staigiai. Be to, atkreipia dėmesį ekonomistas, paprastai darbdaviams paliekama gana nedaug laiko prisitaikyti prie pokyčių.

„Mano lūkestis būtų, kad vis dėlto MMA didinimas apimtų šiek tiek ilgesnį laikotarpį ir didinimas būtų komunikuojamas šiek tiek anksčiau, nes kiekvienais metais yra gana nemažas neapibrėžtumas, ypač smulkiam verslui. Tai sukelia galbūt ir papildomo nepasitenkinimo, ir, be abejonės, tam tikrų planavimo iššūkių“, – sako Ž. Mauricas.

Ekonomistas džiaugiasi – MMA ir VDU didėjimas rodo, kad Lietuva nebebus pigios darbo jėgos šalimi. Be to, MMA itin svarbus mažesnių miestų ar vyresnio amžiaus darbuotojams.

„Jie turi silpnesnes derybines galias dėl darbo užmokesčio. Dažnai MMA tampa kone pagrindiniu svertu derėtis dėl darbo užmokesčio pakėlimo. Tikrai nesu priešininkas MMA, ypač Lietuvoje, ir nesu priešininkas didinimo. Tik, kaip minėjau, būtų geriau, jeigu būtų ilgesnio laikotarpio planas ir tas didinimas nebūtų labai didelis siurprizas kiekvienais metais tiek verslui, tiek ir darbuotojams“, – pabrėžia Ž. Mauricas.

Anot ekonomisto, konkretus planas ne tik leistų darbdaviams pasiruošti planuojamam algų pakėlimui, bet ir apsaugotų nuo staigių algų šuolių, ypač prieš rinkimus.

Žalos gali turėti spartus atlyginimų augimas

Paklaustas, ar Lietuvos regionams MMA didėjimas gali tapti iššūkiu, Ž. Mauricas atkreipia dėmesį, kad ekonominiai iššūkiai susiję ne tiek su MMA didinimu, bet apskritai su sparčiu darbo užmokesčio didėjimu šalyje.

„Be abejonės, vienuose sektoriuose dirbantiems žmonėms atlyginimas kyla sparčiau, kituose sektoriuose – lėčiau. Tai sukelia nemažai įtampos visuomenėje, taip pat – ir darbo rinkoje. Manyčiau, kad tai yra bendresnio masto iššūkis nei MMA pakėlimas vienu ar kitu procentu“, – teigia Ž. Mauricas.

Jo pastebėjimu, spartus atlyginimų didėjimas formuoja ir tam tikrus darbuotojų lūkesčius, todėl net ir nedidelę pridėtinę vertę sukuriantys ar prastus rezultatus rodančiame sektoriuje dirbantys darbuotojai taip pat tikisi atlyginimų didėjimo.

„Tai gali šiek tiek destabilizuoti darbo rinką. Apskritai lūkestis būtų, kad darbo užmokesčio augimas susiniveliuotų su nominaliu ekonomikos augimu, t. y. sugrįžtų į 6–7 proc. zoną ir neiššautų virš 10 proc. Kai kuriuose regionuose MMA augimas iš tiesų bus kone du kartus didesnis nei VDU, nors, lyginant su šalies vidurkiu, tokio didelio skirtumo nėra. Iš tikrųjų tie iššūkiai egzistuoja“, – pripažįsta Ž. Mauricas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt