Verslas

2019.07.03 13:22

Gera žinia uždirbantiems minimalią algą – nuo kitų metų pinigines papildys apie 30 eurų

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.07.03 13:22

Vyriausybės posėdyje trečiadienį pritarta siūlymui nuo kitų metų sausio 1 d. didinti minimalią mėnesinę algą (MMA). Tai reiškia, kad MMA uždirbančių darbuotojų pinigines nuo kitų metų turėtų papilnėti maždaug 30 eurų.

Nuo kitų metų minimali mėnesinė alga (MMA) turėtų didėti 9,4 proc. Taigi alga „ant popieriaus“ turėtų šoktelėti nuo 555 iki 607 eurų. „Į rankas“ minimalią algą uždirbantis žmogus kitąmet turėtų gauti kiek daugiau nei 425 eurus. Šiuo metu MMA „į rankas“ siekia kiek daugiau nei 395 eurus.

Minimalus valandinis atlygis taip pat turėtų kilti 9,7 proc. Taigi „ant popieriaus“ už vieną valandą darbuotojai gaus ne 3,39 euro, o 3,72 euro.

Trrečiadienį Vyriausybės posėdyje socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis tvirtino, kad pakėlus MMA būtų ne tik padidintos pajamos tų, kurie uždirba mažiausiai, bet ir būtų mažinama nelygybė: „Nutarimo projektas buvo suderintas su įstaigomis. Taip pat ir su socialiniais partineriais. Profesinės sąjungos sutiko. Darbdavių asociacijos nesutiko. Prašome šiam projektui pritarti, turint galvoje, kad tai gerokai prisidės prie gaunančių mažiausias pajamas pajamų augimo ir nelygybės mažinimo.“

Kaip atkreipė dėmesį ministras, gegužės pabaigoje Trišalėje taryboje nebuvo pasiektas vieningas susitarimas dėl MMA didinimo. „Buvo pateiktos skirtignos nuomonės“, – apibendrino L. Kukuraitis.

Gegužės pabaigoje Trišalėje taryboje Vyriausybės atstovai ir profesinių sąjungų atstovai siūlė minėtą 607 eurų MMA dydį, kuris apskaičiuotas pagal Trišalėje taryboje anksčiau sutartą formulę.

Darbdavių atstovai siūlė nustatyti mažesnį – 580 eurų „ant popieriaus“ arba maždaug 410 eurų „į rankas“ – MMA dydį.

Trišalei tarybai bendro sutarimo nepavyko rasti ir pernai, todėl sprendimą dėl 555 eurų MMA tvirtino Vyriausybė.

Laikinai pareigas einanti Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė Edita Maslauskaitė, aptardama dvejus metus veikiantį Darbo kodeksą atkreipė dėmesį, kad staigus MMA didėjimas gali turėti neigiamų pasekmių.

Anot E. Maslauskaitės, tai lemtų neatitikimas tarp darbo našumo ir atlyginimų augimo. Be to, tai galėtų turėti neigiamos įtakos bendrovėms, kuriose dirba daug nekvalifikuotų žmonių.

„Labai kelčiau klausimą dėl tolimesnio MMA didinimo. Siūlyčiau visiems pristabdyti artimiausius metus“, – pirmadienį konfernecijoje sakė E. Maslauskaitė.

Trišalė taryba yra nusprendusi, kad MMA turėtų sudaryti 45–50 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Patvirtinus 607 eurų MMA dydį, šis rodiklis siekti 47,5 proc.

Lietuvoje MMA ir mažiau gauna apie 156 tūkst. darbuotojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.