Verslas

2015.07.08 12:25

Graikija įpareigota iki sekmadienio susitarti dėl skolinimosi programos

BNS 2015.07.08 12:25

Europos lyderiai suteikė skolų prislėgtiems Atėnams laiko iki sekmadienio sudaryti naują susitarimą dėl finansinės pagalbos programos ir išvengti pasitraukimo iš euro zonos, kai graikų rinkėjai atmetė tarptautinių skolintojų iškeltas sąlygas per praeitą savaitgalį įvykusį referendumą.

Europos lyderiai suteikė skolų prislėgtiems Atėnams laiko iki sekmadienio sudaryti naują susitarimą dėl finansinės pagalbos programos ir išvengti pasitraukimo iš euro zonos, kai graikų rinkėjai atmetė tarptautinių skolintojų iškeltas sąlygas per praeitą savaitgalį įvykusį referendumą.

Graikijos lyderiai privalo iki ketvirtadienio pateikti išsamius reformų planus, kad gautų daugiau lėšų pagal finansinio gelbėjimo programą, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sakė po nepaprastojo Graikijos ir kitų euro zonos šalių viršūnių susitikimo.

Visų 28 Europos Sąjungos šalių lyderiai sekmadienį išnagrinės tuos planus lemiamame viršūnių susitikime, kuris arba išgelbės braškančią Graikijos ekonomiką, arba leis jai atsisakyti Bendrijos vieningosios valiutos pagal vadinamąjį Graikijos išėjimo scenarijų (Grexit).

„Šiandien turiu pasakyti garsiai ir aiškiai – galutinis terminas baigiasi šią savaitę“, – D. Tuskas sakė per spaudos konferenciją.

„Nesugebėjimas susitarti gali vesti į Graikijos bankrotą ir jos bankų sistemos nemokumą“, – pridūrė jis.

Euro zona tikėjosi, kad Atėnai pateiks naujus reformų planus antradienį – po to, kai sekmadienį įvykusiame precedento neturinčiame referendume 61 proc. balsavusių graikų atmetė skolintojų reikalavimus vykdyti tolesnes griežto taupymo reformas mainais į lėšas pagal ES ir Tarptautinio valiutos fondo anksčiau pasiūlytą finansinio gelbėjimo programą.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris perspėjo, kad „mes esame parengę detalų „Graikijos išėjimo“ scenarijų“, jeigu nebus pasiektas joks susitarimas, nors tvirtino norintis, kad Atėnai liktų euro zonoje.

Tuo metu Vokietijos kanclerė Angela Merkel perspėjo, kad Graikijai bus reikalinga bent „kelerių metų“ trukmės skolinimosi programa, kad būtų atgaivinta stringanti šalies ekonomika. Ji pridūrė, kad negali būti jokių kalbų dėl 320 mlrd. eurų Atėnų skolų nurašymo.

Dėl naujausių dramatiškų posūkių ilgai besitęsiančioje Graikijos skolų krizėje praeitą savaitę teko uždaryti šalies bankus, o panikos apimti pirkėjai šlavė prekes iš parduotuvių lentynų, baimindamiesi maisto produktų stygiaus.

Kalbėdamas antradienį surengtame nepaprastajame euro zonos viršūnių susitikime Graikijos premjeras Alexis Tsipras sakė, kad jo vyriausybė „tęsia pastangas turėdama žmonių mandatą kaip ginklą ir vis dar nori perspektyvaus susitarimo, kuris užbaigtų šią istoriją ir garantuotų išėjimą iš krizės“.

Graikija „dės pastangas“

Per antradienį vykusį susitikimą A. Tsipras ir jo naujasis finansų ministras Euclidas Tsakalotos pirmąkart susitiko su Europos lyderiais Briuselyje aptarti precedento neturinčio dramatiško referendumo padarinių.

Plebiscito rezultatai buvo pergalė radikalių kairiųjų pažiūrų A. Tsiprui, kuris sausį atėjo į valdžią, žadėdamas užbaigti penkerius metus griežto taupymo priemones, vykdytas penkerius metus pagal finansinio gelbėjimo susitarimą, sakydamas, kad tokia politika žlugdo Graikijos ekonomiką, kuri nuo krizės pradžios susitraukė ketvirtadaliu.

Tačiau tokia pozicija sukėlė įtūžį ES lyderiams, sukėlė sąmyšį finansų rinkose ir sudavė skaudų smūgį pokario vizijai apie Europos integraciją, jau anksčiau susvyravusią dėl kelerius metus užsitęsusios ekonomikos krizės.

Graikijos vyriausybė sakė įsipareigojusi siekti jau trečio finansinės pagalbos paketo nuo 2010 metų, o iš naujo apsvarstytuose pasiūlymuose „atsižvelgusi“ į skolintojų reikalavimus dar labiau apkarpyti pensijas ir padidinti mokesčius.

Tuo metu E. Tsakalotos, pakeitęs savo ekscentriško būdo pirmtaką Yanį Varoufakį, kuris atsistatydino, kad sušvelnintų skolintojų nesutarimus su Atėnais, sakė žurnalistams Briuselyje, kad per derybas buvo pasiekta tam tikra „pažanga“.

Vis dėlto jo žodžiai menkai tepadėjo išsklaidyti nerimą pasaulio finansų rinkose, kai trečiadienio rytą smarkiai atpigo Azijos akcijos, o euro kursas antradienį Niujorko biržoje pasiekė penkių savaičių žemumas, nukritęs iki 1,0916 JAV dolerio.

Niūrios nuotaikos Graikijoje

Nuogąstavimai, kad „Graikijos išėjimas“ gali sukelti naują krizę pasaulio finansų sistemoje, sukėlė didelį susirūpinimą už Bendrijos ribų: JAV prezidentas Barackas Obama prieš viršūnių susitikimą Briuselyje paskambino A. Merkel ir A. Tsiprui.

Iškilūs ekonomistai, tarp jų Thomas Piketty ir Jeffrey Sachsas, taip pat paskelbė atvirą laišką A. Merkel, ragindami Europos didžiausios ekonomikos lyderę nurašyti dalį Graikijos skolų, kad būtų „išvengta tolesnės katastrofos“.

Nuotaikos taip pat buvo niūrios Graikijos gatvėse, kur lėšų pristigę bankai tikriausiai liks uždaryti bent iki ketvirtadienio, taip pat didėjant baimei, kad grynųjų pinigų atsargos bankomatuose taip pat greitai išseks.

Graikijos bankai buvo uždaryti nuo praeitos savaitės, kai buvo paskelbtas referendumas, o antradienį baigėsi vėliausios tarptautinių skolintojų suteiktos finansinio gelbėjimo programos galiojimas. Taip pat buvo nustatytos griežtos kapitalo kontrolės priemonės, leidžiančios gyventojams išsiimti iš bankomatų ne daugiau negu 60 eurų per dieną.

Europos centrinis bankas (ECB), palaikantis Graikijos finansų institucijų mokumą, pirmadienį nutarė, kad toliau teiks vadinamąją likvidumo pagalbą kritiniais atvejais (ELA), bet šio finansavimo dydis liks įšaldytas birželio 26 dieną nustatytu lygiu – maždaug 89 mlrd. eurų.

Kita vertus, ECB pažymėjo, kad ši svarbi finansinė pagalba gali būti teikiama tik užtikrinus pakankamą užstatą, o dėl tokio žingsnio Atėnams ateityje bus sunkiau gauti gyvybiškai svarbių lėšų.

Graikija birželio 30 dieną tapo pirmąją išsivysčiusia ekonomika, nesugebėjusia laiku apmokėti įsiskolinimo Tarptautiniam valiutos fondui – tą pačią dieną, kai baigėsi ES ir TVF finansinės pagalbos programos galiojimas. Be to, iki liepos 20-osios Graikija privalės grąžinti daugiau negu 3 mlrd. eurų Europos centriniam bankui.

A. Tsipras ragina išvengti „padalytos Europos“ scenarijaus

Graikijos premjeras Alexis Tsipras trečiadienį pareiškė, kad visos šalys privalo išvengti Europos susiskaldymo, mėgindamos rasti sprendinį jo šalį niokojančiai skolų krizei, likus vos kelioms dienoms iki numatyto galutinio termino.

„Tai Europos problema, kuriai reikia europinio sprendinio... Neleiskime jai tapti padalyta Europa“, – A. Tsipras sakė Europos Parlamentui po to, kai Europos Sąjungos lyderiai suteikė laiko iki sekmadienio sudaryti naujam susitarimui dėl finansinės pagalbos Atėnams, kuris leistų Graikijai išlikti euro zonoje.

Prancūzijos centrinio banko vadovas: Graikijai gresia „chaosas“, jeigu šalis greitai nesusitars su skolintojais

Graikiją gali apimti „chaosas“, jeigu nebus greitai susitarta dėl naujos jos finansinio gelbėjimo programos, trečiadienį pareiškė Prancūzijos centrinio banko vadovas Christianas Noyer.

„Graikijos ekonomika – ant katastrofos krašto. Sutartis būtinai turi būti sudaryta sekmadienį, nes po to bus per vėlu, o padariniai bus rimti“, – jis sakė Prancūzijos radijui, pridūręs, kad „šalyje gali kilti riaušės, chaosas“.

C. Noyer sakė, kad Graikijos bankų „neįmanoma“ vėl atidaryti, kol pasitikėjimas finansų sistemos stabilumu yra itin menkas, aiškindamas, kad tokiu atveju būtų „bemat apgultos kasos“.

Europos Sąjungos ekonomikos reikalų komisaras Pierre`as Moscovici sakė, kad susitarimas su Graikija yra įmanomas, bet jos vyriausybė privalo pateikti įtikinamų pasiūlymų kitoms euro zonos narėms.

„Manau, sprendinys privalo būti rastas iki sekmadienio, ir tikiu, kad jis įmanomas, – P. Moscovici sakė Prancūzijos televizijai „France 2“. – Kamuolys akivaizdžiai yra graikų valdžios aikštelės pusėje.“

Europos lyderiai įpareigojo Graikiją iki ketvirtadienio pateikti išsamius reformų planus ir nurodė, kad nauja sutartis dėl finansinės pagalbos turi būti sudaryta ne vėliau negu sekmadienį.