Verslas

2019.07.08 10:21

Kai kurie kaupiantys pensijai privalo nepamiršti dar vieno darbo – tam yra laiko iki liepos pabaigos

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.07.08 10:21

Jeigu gyventojas iki šių metų pensijos papildomai nekaupė arba tai darė tik iš „Sodros“ lėšų, bet dabar nusprendė vis dėlto papildomai kaupti, jis nuo savo gaunamų pajamų kaupimui skiria 1,8 proc. Norintieji kaupti daugiau turėtų suskubti, nes padidinti kaupimo tarifą iki maksimalaus – 3 proc. – galima iki liepos pabaigos.

„Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis paaiškina, kad 1,8 proc. nuo darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių kaupia naujai į pensijų kaupimo sistemą įtraukti gyventojai ir tie, kurie iki 2018 m. gruodžio pabaigos jau dalyvavo kaupime ir buvo pasirinkę modelį 2+0+0, t. y. nemokėjo įmokų iš savo lėšų, lėšos buvo pervedamos iš „Sodros“.

„Pastariesiems gyventojams nuo metų pradžios automatiškai taikomas 1,8 proc.+0,3 proc. tarifas, kur 0,3 proc. yra valstybės paskata. 1,8 proc. tarifas su 0,3 proc. paskata yra taikomas tiems gyventojams, kurie nuo šių metų naujai įtraukiami į kaupimą. Jeigu jie nepasirinko išeiti iš kaupimo, tai jiems irgi toks tarifas nuo liepos taikomas“, – nurodo S. Jarmalis.

Gyventojai, kurie kaupimui nuo savo gaunamų pajamų skiria 1,8 proc., šį vadinamąjį tarifą iki liepos 31 d. gali padidinti ir kaupimui skirti 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio. Tuomet valstybės paskata sieks ne 0,3 proc., o 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

S. Jarmalis atkreipia dėmesį, kad kaupimas, kai gyventojas skiria 1,8 proc., o valstybė – 0,3 proc. nuo VDU, yra pradinė pereinamojo laikotarpio stotelė. Skiriama dalis nuolat didės, kol 2023 m. pasieks atitinkamai 3 proc. ir 1,5 proc.

Dėl šios priežasties jau anksčiau pensijai kaupę gyventojai sumažinti dalies, kurią skiria nuo savo gaunamų pajamų, negali. Kitaip tariant, jeigu anksčiau pensijai kaupėte pagal modelį 2+2+2, nuo šių metų pensijai automatiškai skiriate 3 proc. nuo savo pajamų ir šios dalies sumažinti nebegalite.

„Tas pereinamasis tarifas yra laikinas ir lengvatinis, jeigu galima taip pasakyti, o tikrasis kaupimo tarifas yra 3 proc.+1,5 proc. Jeigu gyventojas dalyvavo kaupime pagal modelį 2+2+2, jis jau mokėjo įmokas nuo savo darbo užmokesčio. Vadinasi, tie 3 proc. jam nebėra toks didelis šokas. Iš esmės dėl mokesčių reformos, jeigu žmogus tęsia dalyvavimą kaupime ir prieš tai turėjo modelį 2+2+2, jo į rankas gaunamų pinigų tas dalyvavimas kaupime nesumažino“, – komentuoja S. Jarmalis.

Taip pat svarbu atsiminti, kad tarifą padidinti norintis gyventojas turi tik vieną pasirinkimą – nuo savo pajamų skirti ne 1,8 proc., o 3 proc. Pasirinkti tarpinio varianto, pavyzdžiui, padidinti iki 2,4 proc., koks numatomas 2021 m., ir tada pasinaudoti pereinamuoju modeliu gyventojas negali.

„Arba žmogus kaupia pereinamuoju tarifu, arba kaupia vadinamuoju maksimaliu tarifu. Sprendimą reikia pranešti savo kaupimo bendrovei“, – akcentuoja S. Jarmalis.

Paklaustas, ar rekomenduotų gyventojams pasididinti nuo pajamų skiriamą dalį, pašnekovas teigia, kad kiekvienas turėtų įvertinti savo pajamas ir nuspręsti individualiai.

„Tai kiekvieno gyventojo sprendimas. Žmogus turėtų vertinti savo finansines galimybes. Kuo jis daugiau kaupia, tuo, tikėtina, daugiau sukaups. Nors, jeigu žiūrime į labai ilgalaikę perspektyvą, kalbame apie kaupimą 20–30 metų, tas penkerių metų pereinamasis laikotarpis įtakos būsimoms išmokoms iš sukauptų lėšų šiek tiek turės, bet ne tokios reikšmingos“, – sako S. Jarmalis.

Jis taip pat primena, kad gyventojai bet kada gali keisti kaupimo bendrovę. Be to, kiekvienas gyventojas, įvertinus jo amžių, buvo priskirtas tam tikram gyvenimo ciklo fondui. Jeigu kaupiantysis vis dėlto norėtų pasirinkti saugesnį ar atvirkščiai – rizikingesnį fondą, jis tai taip pat gali padaryti.

Apie bet kurį iš šių sprendimų kaupiantysis turėtų informuoti savo pensijos kaupimo bendrovę. Jeigu gyventojas nežino, kokioje bendrovėje kaupia pensiją, arba norėtų sužinoti informaciją apie savo sumokėtas įmokas, jis tai gali padaryti prisijungęs prie gyventojų „Sodros“ paskyros. Tai, kokia suma jau yra sukaupta, galima sužinoti savo kaupimo bendrovėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt