Verslas

2015.07.07 15:23

Tikroji grėsmė – ne Graikijos skolos, o burbulas Kinijos finansų rinkoje

15min.lt2015.07.07 15:23

Graikijoje gyventojų yra mažiau negu Ohajo valstijoje, o šalies BVP yra tik šiek tiek didesnis už Kazachstano, Alžyro ir Kataro. Vietoje to, kad kreiptų dėmesį tik į Atėnus, investuotojai iš viso pasaulio turėtų sunerimti dėl to, kas šiuo metu dedasi Kinijoje – šalyje, turinčioje 1,4 mlrd. gyventojų ir antrą pagal dydį BVP pasaulyje, rašo naujienų svetainė cnn.com.

Graikijoje gyventojų yra mažiau negu Ohajo valstijoje, o šalies BVP yra tik šiek tiek didesnis už Kazachstano, Alžyro ir Kataro. Vietoje to, kad kreiptų dėmesį tik į Atėnus, investuotojai iš viso pasaulio turėtų sunerimti dėl to, kas šiuo metu dedasi Kinijoje – šalyje, turinčioje 1,4 mlrd. gyventojų ir antrą pagal dydį BVP pasaulyje, rašo naujienų svetainė cnn.com.

Šanchajaus ir Šendženo biržų indeksai jau nukrito 30 proc. dėl pagrįsto susirūpinimo, kad Kinijoje formuojasi finansinis burbulas.

Pekinas jau ėmėsi priemonių bandydamas minimizuoti nuostolius akcijų rinkoje, tačiau perspėjama, kad centrinės Kinijos valdžios priemonės gali turėti ir neigiamą įtaką.

Kinijos reguliuotojų komisija, kuri yra atsakinga už šalies akcijų biržas, sekmadienį pranešė, kad centrinis bankas suteiks finansinę paramą „Kinijos vertybinių popierių finansų korporacijai“ tam, kad pastaroji sustiprintų savo pajėgumus išsaugant finansų rinkos stabilumą.

Finansų korporacija skolina lėšas tarpininkavimu užsiimančioms firmoms, kurios pinigus skolina klientams, norintiems įsigyti akcijas, rašo laikraštis „The New York Times“.

Dauguma ekspertų mano, kad poslinkius Kinijos akcijų rinkoje šių metų pradžioje paskatino tai, kad vidutinis investuotojas daug būtinų lėšų skolinosi.

Kuomet birželio mėnesį akcijų vertė pradėjo kristi, dauguma šių investuotojų turėjo greitai parduoti įsigytas akcijas tam, kad grąžintų skolas. Dėl to prasidėjo dar didesnis akcijų biržų vertės kritimas.

Vis dėl to, padėtis gali pablogėti dar labiau, jeigu investuotojai supras, kad Kinijos ekonomikos lėtėjimas gali smogti jų pelnams.

Didžiųjų Kinijos tarpininkavimo įmonių sprendimas tebepirkti akcijas tol, kol Šanchajaus biržos vertė vėl pasieks tam tikrą lygį, taip pat gali atnešti problemas.

Voriko verslo mokyklos (Didžioji Britanija) profesorius Lei Mao nerimauja, kad Pekinas gali išpūsti didžiųjų Kinijos kompanijų vertę mažųjų įmonių sąskaita.

Štai didžiųjų Kinijos bendrovių akcijomis prekiaujančios Šanchajaus biržos vertė pirmadienį pakilo 2 proc., o mažesnių ir naujesnių įmonių akcijoms dėmesį skiriančios Šendženo biržos vertė nusmuko beveik 3 proc.

„Šie iškraipymai šiandienos rinkoje suformuoja stiprų lėšų srautą į valstybės valdomas įmones“, – paaiškina L.Mao.

Nafta pinga ne dėl įvykių Graikijoje?

Kokią įtaką šie poslinkiai turės likusiam pasauliui? Greitai nuvertėjanti akcijų birža dažnai yra ekonominės suirutės ženklas.

Kinija yra antra pagal dydį JAV ir ES prekybos partnerė, todėl akivaizdu, kad gera komunistinės valstybės ūkio būklė yra naudinga išsivysčiusioms šalims.

Kai kurie ekonomistai jau kurį laiką kalba apie tai, kad neproporcingai didelis žiniasklaidos dėmesys Graikijai pasaulio bendruomenę nukreipia nuo gerokai rimtesnių problemų Kinijoje. 

Karališkojo Škotijos banko ekonomistai birželio pabaigoje publikavo statistinius duomenis, kurie atskleidė, kad JAV bankų investicijos Kinijoje yra dešimt kartų didesnės negu Graikijoje.

Be to, Kinija yra didžiulė prekių ir išteklių vartotoja.

Pirmadienį kritus naftos kainoms, nemažai žmonių dėl to kaltino įvykius Graikijoje, tačiau finansų analitikai tinkina, kad toks paaiškinimas nėra logiškas.

„Pažiūrėkite kas rašoma apie naftos kainų kritimą, visi kalba, kad naftos paklausa sumažėjo dėl Graikijos. Tai nesąmonė. Kinija? Taip. Graikijos paklausa? Ne“, – aiškino „EverBank Global Markets“ finansų analitikas Chuckas Butleris.

Jis pridūrė, kad nėra protinga visiškai ignoruoti Graikijos įtakos pasaulio ekonomikai, bet būtina nepamiršti, kad Kinijos reikšmė jai yra nepalyginamai didesnė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt