Verslas

2019.07.01 18:20

Kaimyno skundas privedė iki konflikto: renginio organizatoriai stebisi pareigūnų įžūlumu, šie pateikia savo versiją

Konfliktiško kaimyno skundo dėl triukšmo užteko, kad policija ne tik pasirodytų iš anksto planuotame renginyje, bet ir grasintų specialiosiomis kuopomis ar reidu dėl narkotinių medžiagų. Tokia istorija dalijasi Vilniuje veikiančio kultūros centro „Platforma“ įkūrėjai. Anot jų, policija, pareikalavusi muziką išjungti, garso lygio taip ir nepatikrino. Policijos atstovai savo ruožtu tvirtinta, kad tai nėra jų kompetencija.

Birželio 29-ąją socialiniame tinkle „Facebook“ „Platforma“ dalijosi įrašu, kuriame apibūdino, kad prieš daugiau nei mėnesį buvo sutarta su kultūrine iniciatyva „Isla“, vienijančią garso ir vaizdo menininkus, dėl renginio naktiniame klubo „Triukšmas“ vagone.

Kaip nurodoma įraše, renginiai „Triukšmo“ vagone vyksta jau kelis mėnesius ir iki šiol niekam nekėlė nepatogumų.

„Šiąnakt viskas buvo kitaip, – rašoma socialinio tinklo įraše. – Nuo pat pirmosios „Platformos“ renginių dienos turime vieną itin principingą ir konfliktišką kaimyną, nepripažįstantį jokių kompromisų.“

Vykstant aštuntajam penktadienio renginiui organizatorių minėtas kaimynas kreipėsi į policijos pareigūnus dėl didelio triukšmo. Be to, nurodoma įraše, kartu su pareigūnais apeidamas renginio apsaugą ir perlipdamas per tvorą vyras įsiveržė į pačią renginio teritoriją.

„Neturime nieko prieš Lietuvos policiją iš principo. Pastaruoju metu jų siunčiami pareigūnai būna itin malonūs ir geranoriški – mes tą labai vertiname. Tačiau šįkart atvykusieji pareigūnai bendravo žeminančiu tonu ir, priėjus vienam renginio organizatorių, ironizavo: „Tai tu čia pagrindinis DJėjus?“ vietoj to, kad būtų prisistatę ir parodę policininko pažymėjimą, kaip to reikalauja protokolas“, – pasakoja įraše.

Garso lygį matuoti atsisakė, siūlė susitarti „finansiškai“

Toliau dėstoma, kad organizatoriai sutiko sumažinti garsą, tačiau pareigūnai renginio dalyviams neva ėmę aiškinti, kad vakarėlis tuoj baigsis, o vėliau, nurodoma „Platformos“ įraše, pareigūnai ėmė nurodinėti garsą visai išjungti, nes kitaip bus iškviesti kiti policijos pareigūnai.

„Nurodė tuoj pat išjungti garsą, priešingu atveju grasino spec. kuopa, įrangos konfiskavimu, o organizatoriams žadėjo areštinę, panašiai kaip prieš kelias savaites „Perone“. Tęsiantis nemaloniai įtampai siūlė susitarti su kaimynu „finansiškai“, kuo pastarasis iš karto labai susidomėjo ir pareiškė, kad yra atviras pasiūlymams. Vykstant šiam farsui, nebenorėjome toliau dalyvauti pareigūnų skatinamoje reketo akcijoje. Paklausėme jų, kaip spręsime situaciją ir pareikalavome atlikti normalų tyrimą su įrodymais ir decibelų matavimu kaimyno bute. Policininkai atsisakė tai daryti ir vėl užsiminė apie spec. kuopą. Pradėjo grasinti narkotikų reidu ir esą jie užtikrinti, kad pas mūsų klientus ras „ir baltų, ir žalių miltelių“. Tuo metu atvyko dar vienas policijos ekipažas“, – rašoma „Platformos“ socialinio tinklo paskyroje.

Taip pat nurodoma, kad susiklosčius tokiai situacijai renginį nuspręsta nutraukti, kai kuriems jo dalyviams ant scenos taip ir nepasirodžius.

„Esame labai nusivylę susiklosčiusia situacija. Gerai, kad turime visą filmuotą medžiagą iš teritoriją saugančios apsaugos tarnybos bei liudininkų parodymus, kuriais remdamiesi galėsime apginti savo konstitucines teises ir inicijuoti minėtų pareigūnų tarnybinius patikrinimus. Šioje situacijoje efektyviausi būdai to fight for our right to party [liet. kovoti dėl teisės linksmintis – LRT.lt] yra teisinis ir viešumo keliai“, – apibendrinama „Facebook“ įraše.

Į policiją kreipsis, bet dar renka įrodymus

Situaciją LRT.lt plačiau pakomentuoti sutikęs vienas iš „Platformos“ įkūrėjų Dominykas Čečkauskas pirmadienio popietę tvirtino, kad į policiją dėl incidento kreiptasi dar nebuvo, nes tai norima padaryti gavus vaizdo įrašą.

„Dar renkame medžiagą. Kadangi ta filmuota medžiaga yra apsaugos, turime jiems rašyti oficialų raštą, gauti leidimą ir tada galime gauti tą vaizdo medžiagą. Tada jau su ja ir su liudytojų parodymais eisime į policiją“, – teigė D. Čečkauskas.

Kalbėdamas apie įvykį jis tvirtino, kad atvykusi policija laikėsi pozicijos, jog organizatoriai muziką turi išjungti, nes kitaip bus pasitelkta specialioji kuopa, įranga iš organizatorių atimta, o jie patys bus areštuoti dėl nesutikimo bendradarbiauti.

„Kai tai nesuveikė, jie pradėjo sakyti, kad atliks narkotikų reidą. Tada jau privažiavo vienas pastiprinimas, autobusiukas. Ten jau policininkų buvo apie 10. Jie ten visi lipo į teritoriją per tvorą. Atrodė tokia iš rankų slystanti situacija“, – tvirtino D. Čečkauskas.

Jo teigimu, konfliktas su policiją iškvietusiu kaimynu įvyksta jau ne pirmą kartą: „Pagrindinė problema, kad tas kaimynas nenori eiti į diskusiją. Mes nuo pat pirmos dienos, kai tik pradėjome renginius, davėme savo asmeninius telefono numerius ir sutarėme, kad jis skambintų iš karto, jeigu trukdys garsas ir mes iš karto jį sureguliuosime. Jis kažkaip niekada nepasinaudojo ta galimybe.“

Sureagavo ir Vilniaus meras

Į tokią situaciją sureagavo ir kai kurie garsūs žmonės bei Vilniaus miesto politikai. Sostinės meras Remigijus Šimašius įrašą socialine tinkle komentavo taip: „No good... [liet. Negerai – LRT.lt] Mums reikia gyvybės šiame rajone. Jau paprašiau policijos vado, kad rimtai pažiūrėtų, kas čia įvyko, ir kad policija nekibtų ant kabliuko kokio nors nepatenkinto dėdės ar konkurento. Šis miestas kvėpuos laisvai!“

Vilniaus miesto tarybos narė Deimantė Rimkutė savo „Facebook“ paskyroje rašė: „Pavienių pareigūnų veiksmai „Platformoje“ parodė – delsti nebegalima. Kaip Vilniaus miesto tarybos narė inicijuoju Naktinės ekonomikos komisijos steigimą ir strategijos formavimą. Tikiu, kad tai prisidės prie geresnio pramogų ir poilsio balanso kūrimo. Ir tokios situacijos kaip ši nebepasikartos.

Incidentas „Platformoje“ kilo dėl garso. Gyventojai turi pagrįstus lūkesčius pilnavertiškai pasinaudoti savo teise į nuosavybę, poilsį, tačiau reikalavimai turi ribas. Panašu, kad jos šįkart buvo peržengtos. Vietoje civilizuotų priemonių pareigūnai: i) siūlė susitarti su gyventoju finansiškai ii) nesutiko matuoti garso kaimyno bute iii) grasino organizuoti reidą; iv) atsisakė dokumentuoti situaciją.“

Anot tarybos narės, tokie veiksmai sunkiai suderinami su bendravimo kultūra ir pagarba. Anot D. Rimkutės, panašu, kad buvo nesilaikoma ir minimalių teisinių reikalavimų.

„Na, o „Platformos“ įvykis taip pat rodo, kad Vilniui reikia ir naujos garso matavimo sensoriais sistemos, kuri užtikrintų garso matavimo objektyvumą 24/7, ji jau puikiai veikia Amsterdame“, – rašė D. Rimkutė, pridėdama, kad Lietuvos policiją gerbia ir šį įvykį laiko išimtimi.

Anot policijos registro, su skambinusiuoju organizatoriams pavyko susitarti

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorovskaja LRT.lt patvirtino, kad informaciją dėl triukšmo, sklindančio iš „Platformos“ birželio 28-ąją, buvo gauta. Dėl to bendruoju pagalbos telefonu buvo kreiptasi keturis kartus.

Kaip teigė J. Samorovskaja, policijos registruojamų įvykių registre nurodyta, kad situaciją pavyko išspręsti taikiai: „Buvo bendrauta su kavinės savininkais ir pranešėju. Kavinės savininkas jo [pranešėjo] akivaizdoje sumažino muzikos garsą ir taip pat paaiškino pranešėjui, kad iki 3 val. nakties muzika bus visiškai išjungta ir žmonės bus išsiskirstę. Pranešėjui toks sprendimo būdas tiko, daugiau pretenzijų jis neturėjo. Tokia ta pirminė informacija, kuri buvo užpildyta tą vakarą.“

Kaip paaiškino J. Samorovskaja, dėl pareigūnų veiksmų ir elgesio visą laiką rekomenduojama kreiptis oficialiai, pranešant apie įvykį policijai. „Tada būna atliekami tarnybiniai patikrinimai, kurių metu ir būna nustatyta, kaip pareigūnai atliko savo pareigas – ar tinkamai, ar netinkamai. Šiuo atveju, kiek pavyko sužinoti, oficialaus skundo mes negavome. Tikrai rekomenduojame kreiptis su visais įrodymais į policiją.“

Paklausta apie pareigūnų atsisakymą fiksuoti garso lygį, J. Samorovskaja teigė, kad tai nėra policijos kompetencija, todėl pareigūnai net neturi tam reikiamos įrangos.

„Pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą, renginių metu keliamo triukšmo lygio nustatymas yra savivaldybės tarybos kompetencija. Policija kaip ir nėra kompetentinga nustatyti, ar renginio metu sklindantis triukšmas viršija leistinas normas. Policija taip pat neturi ir triukšmo lygio matavimo prietaisų, o sklindantį triukšmą policijos pareigūnai vertina, pasikliaudami savo klausa ir nusiskundimais, gyventojų nusiskundimais“, – komentavo J. Samorovskaja.

Garso lygio matuoklių savivaldybė taip pat neturi

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas LRT.lt teigė apie situaciją žinantis ir nurodė, kad dėl įvykio savivaldybė ketina kalbėtis su Vilniaus policijos komisariato vadovybe. Pašnekovas pabrėžė, kad šiuo atveju svarbu išgirsti ir kitos pusės poziciją.

„Iš to, kas parašyta „Facebook“ įraše, situacija atrodo nenormaliai. Vilniuje negalime prieiti prie tokių situacijų, kai atvažiuoja policijos pareigūnai su pusiau automatiniais ginklais ir eina į renginį, kuriame neva viršijamos garso normos“, – sakė A. Bužinskas.

Paklaustas apie tai, ar savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnai gali nustatyti garso lygį, A. Bužinskas pripažino, kad tokių prietaisų savivaldybė neturi. LRT.lt pašnekovas stebėjosi, kad policijos pareigūnai reaguoja į įvykius, susijusius su nusiskundimais triukšmu, tačiau neturi prietaisų to triukšmo matuoti.

Kaip teigė A. Bužinskas, įprastai į vietą atvykę pareigūnai garso lygį turėtų išmatuoti į pareigūnus besikreipusio žmogaus namuose, o tada imtis atitinkamų veiksmų – arba prašyti sumažinti garsą, arba skirti administracinę baudą, ar imtis kitų veiksmų.

„Savivaldybė jau dabar analizuoja, kokią efektyviausią decibelų matavimo įrangą reikia pirkti, kaip tartis su gyventojais ir gal net nebūtinai ta įranga turi būti mobili, galvojame ir apie stacionarios įrangos diegimą, kad tuos konfliktus tarp gyventojų ir kultūros renginių galėtume moderuoti. Natūralu, kad mieste turi sugyventi ir kultūrinės iniciatyvos, ir koncertai, ir gyventojai“, – kalbėjo A. Bužinskas.