Naujienų srautas

Verslas2019.07.01 18:56

Pasikeitusi vaistų pardavimo tvarka sukėlė pacientų ir medikų sąmyšį

Sveikatos apsaugos ministras keičia prieš keturis mėnesius įsigaliojusią vaistų pardavimo tvarką. Pasak ministro, ji tobulinama. Tačiau pacientų atstovai ir medikai tikina, kad jau susiduriama su kompensuojamųjų pigiausių generinių vaistų parinkimu sergantiesiems problema. Esą pakeitus kurį laiką vartotus medikamentus kai kuriems pacientams sutrinka psichika ar net kyla haliucinacijos.

Vaistinėje apsilankę pacientai stebisi, kad apie nuo pirmadienio įvedamus kompensuojamųjų vaistų parinkimo pakeitimus išgirdo tik šiandien per radiją. Esą, netenkama ir vaistų parinkimo, o dar labiau dažni jos pakeitimai. 

„Dabar su tais kompensuojamais labai didelė problema, pavyzdžiui, reikia vaistų nuo aukšto kraujo spaudimo, kurių nebekompensuoja, o keisti nesinori, kadangi daktaras išrašė, o šie padeda“, – pasakoja pirkėja vaistinėje.

„Man, kaip pensininkui, kompensuoja vaistus kraujospūdžiui mažinti. Tų vaistų, kuriuos ankščiau gaudavau, dabar nebeduoda – duoda kažkokius pakaitalus ir jie labai blogai veikia“, – aiškina pirkėjas.

Sveikatos apsaugos ministras teigia, kad nauji pakeitimai gimė po pacientų ir medikų skundų. Jis juos vadina nesudėtingais. Pirmą kartą išrašytą ir vaistininko parenkamą pigesnį generinį vaistą bus galima išduoti ne po pusmečio, kokia tvarka galiojo nuo kovo, bet po metų. Kitas pakeitimas - jei vaistinės neturės pirmojo sąraše esančio pigiausio generino medikamento, bus galima skirti antrą pagal mažiausią kainą vaistą. 

„Jeigu žmogus dėl kokių nors įsitikinimų nuspręs, kad jei nenori valstybės kompensuojamo (...) vaisto, jeigu jis jo atsisako, jis bet kada gali vaistą pirkti už savo pinigus“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Savo ruožtu, pacientų organizacijų atstovai teigia, kad ir toliau pasirinkimo teisė ribojama. Gydytojai sako, kad ypač lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams sveikatos neprideda vaistų kaitaliojimas kai nėra vieno, duodamas kitas ar kompensuojamųjų vaistų sąrašus ir pirmuosius eilėje medikamentus keičiant kas ketvirtį.  

„Pritaikėm tą vaistą, o po trijų mėnesių jam prasideda haliucinacijos. Tada aiškinamės, kas pasikeitė, pasirodo, kitos kompanijos vaistas. Kartais nesvarbu, kad yra ta pati veiklioji medžiaga, bet mes matome ir pašalinių reiškinių, būna psichikos sutrikimų pakeitus tą pačią veikliąją medžiagą tiktai kitos kompanijos vaistu. Jau turime eilę problemų ir kada reikia iš tos situacijos išbristi“, – sako gydytoja neurologė dr. Vaineta Valeikienė.

Pasak pacientų atstovų ir medikų, vaistų skyrimo kaitaliojamai sukėlė ne tik pacientų sąmyšį, bet ir gydytojams pridėjo gerokai daugiau darbo.  

Plačiau – reportaže nuo 02.50 min.

Žinios. Iranas skelbia sulaužęs tarptautinį susitarimą dėl branduolinės programos ir prisodrinęs urano daugiau negu jam leista turėti
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi