Verslas

2019.06.30 19:02

Paskutinė proga „prisiminti“ mokesčius: ką reikia žinoti

Beliko viena diena – pirmadienis – ir mokesčių amnestijai skirtas laikas baigsis (baigiasi liepos 1 d. imtinai). Nuo liepos 2-osios Mokesčių inspekcija žada tikrinti dvigubai daugiau. Tiems, kas per pusmetį neprisipažino patys, galimos skaudžios pasekmės.

Smulkiųjų verslininkų atstovų teigimu, pagal vieną iš šešėlio mažinimo priemonių jie iškart tapo kalti be kaltės vien dėl to, kad nėra kaip visi. Finansų ministrui mokesčių inspekcijos pastangos patinka, todėl ką nors keisti dabar neketinama.

Atidžiai pažvelgti į save pačiam, išvengiant pasekmių, duotas pusmetis. Bet dabar laikas be delspinigių ir baudų susimokėti tyčia ar netyčia 2014–2018 metais pamirštus mokesčius jau baigiasi. Tikslinti deklaracijas tegalima iki pirmadienio vakaro – ne tik dėl gautų pajamų, bet ir gautų dovanų.

„Mokestinė amnestija – tai labiau simbolis pradėti gyventojams ir įmonėms nuo balto lapo, išlįsti galų gale iš to šešėlio“, – teigia finansų ministras Vilius Šapoka.  

Mokesčių inspekcijos teigimu, deklaracijų tikslinimas, palyginti su pernai, išaugo 45-iais proc., o tai – beveik 30 mln. eurų.

Apie tai, kad jie rizikingi, ir gyventojai, ir įmonės informuoti laiškais. Dalį smulkiųjų verslininkų laiškai išgąsdino – inspekcija parašė, kad jų sumokėtas PVM – mažesnis nei kitų analogiškų įmonių. Verslininkai sako, PVM atotrūkio rodiklis nėra tikslus, įtarimai be reikalo krenta skaidriam verslui. 

„Jeigu nepataikot į vidurkį, Mokesčių inspekcija mano, kad jūs esate šešėlyje, nors iš tikrųjų gali būti, kad jus ką tik patikrino Mokesčių inspekcija. Gali būti, kad tiesiog jūs nepataikot į tą vidurkį, nes perkate prekes brangiau. Galbūt nemokat marketingo padaryti, nes jūsų antkainis ne toks didelis, kaip pas kitus“, – sako Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos valdybos narė Daiva Čibirienė.

„Mes turime apie 5,5 tūkst. mokesčių mokėtojų, kuriems mes atvirai pasakėme, kad matome jų veikloje riziką, siūlome pasitaisyti“, – teigia VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Jeigu ne, tai, kad verslininkas PVM deklaravo mažiau nei kiti vidutiniškai, bus skelbiama viešai. Verslininkai prašo to nedaryti nepatikrinus, nes kaltinimo nepatikimumu žala gali būti nepataisoma. Finansų ministrui VMI taktika patinka. Pati VMI žada griežtą dėmesį ne tik gavusiems laiškus, bet keturiems sektoriams: prekybos mėsa, automobiliais ir jų detalėmis, statybos bei viešojo maitinimo.

„Kaip ir žadėjome, mokesčių administratorius eis į griežčiausią kontrolės formą, tai yra mokestinį patikrinimą. Ir žadame šių metų II pusmetį atlikti tiek kontrolės veiksmų, kiek atlikome per visus praeitus metus. Tai yra apie 500. Griežtoji kontrolės forma reiškia, kad bus priskaičiuotas mokestis, skiriama maksimali bauda ir delspinigiai“, – aiškina VMI Teisės departamento direktorė.

„Ieško pas tuos, kurie iš tikrųjų gyvena iš tos minimalios algos, turi parduotuvėlę, kuri net ne verslas, o tiesiog gyvenimo būdas, jie tiesiog taip užsidirba ir neprašo socialinių pašalpų. Bet jie neturi jachtų, neturi lėktuvų, nesugeba tame rajone ar kaime sukaupti tų milijonų“, – įsitikinusi D. Čibirienė.

„Tai yra analitinis darbas, kuris išskiria rizikingas įmones, gyventojus ir sektorius, na, ir tokiu atveju, jeigu verslininkas ar gyventojas neturi ko slėpti, jis gali tiesiog pateikti paaiškinimus“, – įsitikinęs ministras.

Čia prekyba mėsa – šeimos verslas, investuojantis į technologijas. Pavyzdžiui, į grynųjų priėmimo automatą, pardavėjoms net nereikia liesti pinigų.

Savininkas sako, kad mokant mokesčius, ramiau miegasi. Tad jokie tikrinimai esą negąsdina ir neapsunkina. Tačiau išgaudyti dirbančius šešėlyje, anot jo, labiau padėtų ne mokesčių amnestija, o mokesčių mažinimas arba lengvatos smulkiesiems.

„Jeigu dirba vienas skaidriai, kitas su šešėliu, tai pastarajam yra lengviau. Gerai, kad jie dirbtų vienodai. Tik norėtųsi, kad būtų paskatinti kažkaip plėstis ir verstis tuo, nes tada atsiras ir konkurencija. Jeigu mes tik sukontroliuosim šešėlį, tai turbūt kainos kilstels, taip? Visi pradės mokėti mokesčius ir jiems bus sunkiau, o tada jie pradės kelti kainas“, – sako bendrovės „Mano mėsinė“ direktorius Vitold Čaplinski.

Finansų ministerija naujų mokesčių lengvatų smulkiesiems neplanuoja. Ištraukti iš šešėlio, kuris esą gali būti ir milijardo eurų, šiemet numatyta apie 200 mln.

Plačiau – reportaže.

Žinios. Dar vienas medalis - Europos žaidynėse gimnastas Robertas Tvorogalas iškovojo auksą