Verslas

2019.06.29 22:00

Išsiskiria nuomonės dėl nedarbo dienų: profsąjungos siūlo trumpinti darbo dieną, o ekonomistai – ilginti atostogas

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.29 22:00

Kol Seimas svarsto Vėlines skelbti nedarbo diena, ekonomistai perspėja, kad reikėtų ne didinti šventinių dienų skaičių, o ilginti ir sureguliuoti darbuotojų atostogas. Profsąjungų teigimu, darbuotojams trūksta laisvų dienų, o geriausia būtų sureguliuoti darbo valandų skaičių – jį sumažinti iki šešių valandų per parą.

Keliose Vilniaus įmonėse beveik prieš metus prasidėjęs eksperimentas – trumpinti darbo dieną, anot vadovų, pasiteisino. Įmonės darbuotojai dirba dviem valandomis trumpiau – tik šešias valandas.

„Mes matuojame kai kuriuos rodiklius, pavyzdžiui, pajamos augo maždaug du kartus, įmonės turtas valdomas augo du kartus, pelningumas didėjo du–keturis kartus. Tie objektyvūs rodikliai, kuriuos gali paskaičiuoti, jie rodo kažkokį pagerėjimą“, – sako  įmonės „Engineer“ plėtros vadovas Jurijus Laneckij.

Įmonės „Engineer“ administracijos vadovė Vaiva Laneckienė išskiria, kad darbas prasideda vėliau, todėl darbuotojai į darbą atvyksta pailsėję.

„Pirmas dalykas, kad galime ryte visi ilgiau pamiegoti, tada atvažiuojame pasiruošę darbo dienai, pilni jėgų, viską padarome ir tada 16 valandą važiuojame namo“, – pasakoja ji. 

Nors trumpesnes darbo valandas taiko vos kelios įmonės, pasak profsąjungų pirmininkės Ingos Ruginienės, toks darbo principas galėtų būtų įteisintas visiems darbuotojams.

„Šiai dienai mes matome, kad pažanga eina į priekį, ateina ketvirtoji pramonės revoliucija, žmonės kažkodėl dirba nepagrįstai daugiau ir daugiau, tai visos prielaidos yra jau pradėti diskusiją ir imtis realių veiksmų.  Reikai eiti taip, kaip jau padarė ir Europa. Prancūzija yra labai geras pavyzdys, todėl reikia nustatyti šešių valandų darbo dieną“, – tikina profsąjungų pirmininkė. 

Tuo metu valdžios planuose – dar viena nedarbo diena – Vėlinės.

„Žinoma, kad lapkričio mėnesį dienos trumpos, lietingos ir žmonės, kaip jau sakiau, dėl gilių tradicijų nori aplankyti visus kapus. Žinome, kad daugelis žmonių emigracijoje, daugelis žmonių gyvena prie sostinės ir apvažiuoti visas kapines, aplankyti artimųjų kapus yra labai sunku per vieną dieną“, – pasakoja Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Vanda Kravčionok.

Kai kurie verslininkai sako, kad toks sprendimas valstybei galėtų atsieiti daugiau nei 100 milijonų eurų. O dalies Seimo narių teigimu, Lietuvoje nedarbo dienų esą ir taip daug. 

„Kai kurių argumentai, kad reikia gegužės 1 dieną šalinti iš nedarbo dienų sąrašo todėl, kad Lietuva turi 15 nedarbo dienų per metus, tai iš tiesų ne visai taip yra. Dalis tų švenčių, kurios švenčiamos ir yra nedarbo dienos, jos paprasčiausiai švenčiamos sekmadienį“, – aiškina Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.

Vis dėlto ekonomistai pataria didinti ne šventinių dienų skaičių, o ilginti atostogas. 

Ekonomisto Žygimanto Maurico teigimu, pirmiausia reikėtų sureguliuoti, kad žmonės išnaudotų kasmetes atostogas, nedirbtų viršvalandžių arba už juos gautų atitinkamą atlyginimą. Lietuvoje taikoma Europos Sąjungoje nustatyta minimali mokamų atostogų trukmė – 20 darbo dienų.

Panorama. Vyriausybė patvirtino patobulintą kultūros politikos strategiją iki 2030 m.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.