Verslas

2019.06.28 21:19

Ne visi jaunesni nei 40 metų dirbantieji buvo įtraukti į pensijų kaupimą: ką privalu žinoti

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.28 21:19

Tiksi paskutinės dienos apsispręsti dėl pensijų kaupimo po reformos atnaujintoje antrojoje pakopoje. Vis dėlto aiškėja, kad yra žmonių iki 40 metų, kurie į kaupimą neįtraukti, nors buvo žadėta. Jeigu jie pensijų fondo nepasirinks patys, po Naujųjų už juos tai padarys valstybė.

Sausį valstybė davė naują toną visiems dirbantiesiems – pasirinkti, kaip kaupti pensiją – privačiai ar ne. Nepasirinkusieji, sakyta, į kaupimą bus įtraukti automatiškai. Bet dabar jau aišku, kad į pensijų kaupiną įtraukti ne visi. Muzikantas Paulius Simanavičius sausio 2 dieną dirbo pagal autorinę darbo sutartį, tačiau jokiam pensijų fondui nepriskirtas iki šiol. Vaikinas sako nežinantis kodėl, bet svarbiausias klausimas, ar nebus pakviestas per likusias tris dienas.

„Jie manęs neįtraukė, bet aš ir norėjau, kad neįtrauktų ir atėjus liepos 1 dienai man nebūtų staigmenos, kad aš jau visiškai nebeturiu pasirinkimo“, – pasakoja muzikantas.

Po liepos 1-osios stabdyti kaupimą pensijų fonduose arba grįžti į „Sodrą“ nebus galima. „Sodros“ teigimu, tarp automatiškai nepakviestų kaupti jaunesnių nei 40 metų žmonių gali būti būtent dirbantieji vien pagal autorines sutartis.

„Taip yra, kad sausio 2 dieną mes dar neturime duomenų, ar tas žmogus gaus kažkokių pajamų už savo autorinę sutartį ar ne“, – tikina „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sutinka, kad pasitaiko neaiškumo dėl pensijų kaupimo po reformos atnaujintoje antrojoje pakopoje. 

„Šiuo atveju, jeigu žmogus pageidauja kaupti, jis visada gali kreiptis į pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę ir susidaryti sutartį pats. Jam tikrai niekas neužkerta kelio kaupti. Jeigu žmogus nenori, jis gali palaukti kitų metų įtraukimo, galbūt taip nutiks, kad kitais metais sausio 2 dieną tas žmogus gaus atsiskaitymą iš darbdavio, su kuriuo sudaryta sutartis, ir jis bus įtrauktas į kaupimą“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Inga Buškutė. 

Nors žmogus po sausio 2 dienos pradėjo dirbti pagal darbo sutartį, pasak „Sodros“, į pensijų kaupimo antrąją pakopą iki liepos 1 dienos jau nebus įtrauktas. Tokiu atveju žmogus bus pakviestas apsispręsti 2020 metais kaip ir visi naujokai. Apsisprendimui taip pat bus skiriamas pusmetis.

„Visi gyventojai kurie, tarkime, sausio 2 dieną neturėjo darbo ir jį susirado vėliau arba susiras jau po liepos 1 dienos iki kitų metų sausio 2 dienos turės darbą, tai tuo atveju į pensijų kaupimą mes juos įtrauksime kitais metais“, – teigia S. Jarmalis.

Pirmadienis – paskutinė diena visiems šiemet įtrauktiesiems apsispręsti dėl pensijų kaupimo. Variantai trys: kaupti privačiuose fonduose, kaupimą stabdyti, pinigus paliekant fonde toliau investuoti arba kaupimą nutraukti ir su pinigais grįžti į „Sodrą“.

Žinios. Mokytojų deficitas: negundo nei siūlomas būstas, nei kelionės išlaidų kompensavimas – padėtį gali išgelbėti tik atlyginimų didinimas