Verslas

2019.06.28 13:23

„Achemos grupė“ kritikuoja SGD terminalo veiklos pertvarką

BNS 2019.06.28 13:23

Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo veiklos pertvarkai pasipriešinusi „Klaipėdos naftos“ smulkioji akcininkė, viena didžiausių šalyje privataus kapitalo grupių „Achemos grupė“ ragina Energetikos ministeriją ir jos valdomą įmonę laikytis įstatymų perkeliant terminalo reguliuojamą veiklą į atskirą bendrovę.

„Achemos grupės“ valdybos pirmininko pavaduotojas Gintaras Balčiūnas neatmeta galimybės, kad koncernas kreipsis į teismą, jeigu bus pažeisti smulkiųjų akcininkų interesai. 

„Mūsų klausimai susideda iš dviejų dalių: pirmas dalykas – dėl informacijos pateikimo, ką mes prašėme pateikti, nebuvo pateikta. Antras dalykas – mūsų nuomone, sukūrimas atskiros įmonės, apeinant Civilinį kodeksą, tai yra, ne įmonės skaidymo būdu, o kuriant naują įmonę, pažeidžia visų smulkiųjų akcininkų teises – ką mes visiems smulkiesiems akcininkams taip pat pranešėme. Pranešėme ir „Klaipėdos naftai“, – BNS penktadienį sakė G. Balčiūnas. 

Ketvirtadienį į „Klaipėdos naftos“ akcininkų susirinkimą neatvykus didžiausios akcininkės Energetikos ministerijos atstovui, nepriimti sprendimai dėl terminalo veiklos perkėlimo. Pasak G. Balčiūno, kitas susirinkimas privalo įvykti dar liepą. 

„Dėl ko kvorumas neįvyko, tai reikėtų klausti Energetikos ministerijos, kad jie neatvyko į susirinkimą. Aš nežinau tų priežasčių, dėl ko jie taip pasielgė (...). Neįvykus kvorumui, pakartotinis susirinkimas šaukiamas per 15 dienų ir privalo įvykti. Antras dalykas, valstybė neturi pažeidinėti įstatymų ir smulkiųjų akcininkų teisių, tokia teisė jiems nesuteikta“, – kalbėjo „Achemos grupės“ valdybos narys. 

Jo teigimu, perkėlus terminalo veiklą įmonės neskaidymo būdu, tai būtų įstatymų pažeidimas ir akcininkų sprendimai būtų skundžiami teismui. 

„Mes atkreipėme dėmesį į įstatymo pažeidimą. O ką mes galime padaryti, turėdami 10 proc. (akcijų – BNS)? Jeigu bus priimami sprendimai pagal įstatymą, tai mes gerbiame įstatymus (...) Jeigu jie pažeis įstatymą, mes skųsime. Šiuo metu pagal pateiktus projektus mes akivaizdžiai matome, kad jie įstatymą pažeidžia. (...) Aš manau, kad ne tik mes skųstume, bet skųstų ir kiti smulkieji akcininkai“, – argumentavo G. Balčiūnas.  

Jis patvirtino, kad „Achemos grupė“ patirtų praradimų, jeigu terminalo veiklos perkėlimas įvyktų pagal koncerno kritikuojamą modelį. 

„Kurti naujų įmonių įstatymas nedraudžia ir pradėti naują veiklą, bet atskirti nuo įmonės dalį įmonės ir eliminuoti visus smulkiuosius akcininkus įstatymai to neleidžia. Praradimai mūsų būtų tiek turtiniai, tiek neturtiniai, kalbant apie mūsų kaip akcininkų teises“, – sakė G. Balčiūnas. 

Pasak jo, „veikiant pagal įstatymą iš tos situacijos galima išeiti“. 

G. Balčiūnas teigė skeptiškai vertinantis ministerijos pažadus nuo liepos apie 40 proc., sumažinti Klaipėdos SGD terminalo išlaikymo kaštus vartotojams, įskaitant ir „Achemos grupės“ valdomą Jonavos trąšų gamyklą „Achema“, kuriai tenka didžiausia terminalo išlaikymo našta.

„Tai yra pažadai Energetikos ministerijos jau kiek metų? Manote, kad tos vienos dienos ar dviejų dienų klausimas išsprendžia tą reikalą, kad nuo liepos 1 dienos kitaip galėjo atsitikti? Be abejo, kad jis negalėjo būti įgyvendintas pagal dabartinę įvykių eigą“, – sakė G. Balčiūnas. 

G. Balčiūnas siūlė klausti ministerijos, ar galėtų atpigti terminalo išlaikymas, jeigu būtų atsižvelgta į „Achemos grupės“ pastabas. 

„Nežinau, paklauskite Energetikos ministerijos. Esame antras didžiausias akcininkas „Klaipėdos naftoje“, turintys daugiau kaip 10 proc. (akcijų – BNS), nesame įtraukiami, mūsų valdybos nario nėra tenai, tai mes iš tikrųjų nežinome, kokie ten klausimai yra svarstomi, kadangi į akcininkų susirinkimą labai formalūs ir bendro pobūdžio klausimai tiktai yra teikiami. Tos informacijos mums niekas nedalina“, – kalbėjo „Achemos grupės“ valdybos pirmininkės pavaduotojas. 

„Klaipėdos nafta“ ketvirtadienį panešė pateikusi atsakymus į „Achemos grupės“ klausimus, o akcininkams siūlomi sprendimai dėl terminalo turto perleidimo antrinei įmonei SGD terminalas yra teisėti.

Savo ruožtu Energetikos ministerija paprašė „Klaipėdos naftos“ įvertinti „Achemos grupės“ pretenziją.