Verslas

2019.06.27 15:46

Dėl karščių stabdomas gyvūnų eksportas į Turkiją

LRT.lt2019.06.27 15:46

Dėl tvyrančių didelių karščių stabdomas galvijų eksportas į Turkiją iš Vengrijos, Čekijos ir Liuksemburgo, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

VMVT primena, kad dienos temperatūrai esant 30 laipsnių ar aukštesnei, draudžiamas ir ūkinių gyvūnų vežimas iš Lietuvos ilgais atstumais.

Vengrijos kompetentinga institucija pranešė, kad dėl karščių stabdo galvijų eksportą iš Vengrijos į Turkiją. Šis draudimas galioja ir iš kitų šalių atvykstančioms galvijų siuntoms, kurios Vengrijos kontrolės postuose planuoja 24 val. poilsį.

Galvijai, įkurdinti Vengrijos kontrolės postuose, galės juose pasilikti iki tol, kol temperatūra Bulgarijos ir Turkijos pasienyje sumažės ir bus atšauktas eksporto draudimas. Šiuo laikotarpiu taip pat sustiprinama kontrolė Vengrijos keliuose – gyvūnus vežančios transporto priemonės bus dažniau stabdomos ir tikrinamos, ypatingą dėmesį atkreipiant į vėdinimo sistemą ir jos pajėgumus palaikyti reikiamą temperatūrą transporto priemonės viduje.

Birželio 26–28 d. į Turkiją taip pat yra stabdomas ir galvijų eksportas iš Čekijos, o liepos–rugsėjo mėnesiais – iš Liuksemburgo.

Atsižvelgdama į galimus pavojus galvijų sveikatai ir gerovei vežant juos į Turkiją, VMVT nuo liepos 1 d. iki rugsėjo 15 d. stiprins galvijų siuntų kontrolę – papildomai po kiekvienos gyvūnų kelionės į Turkiją gyvūnų vežėjų bus prašoma pateikti temperatūros kontrolės sistemos išrašus, siekiant įvertinti, ar kelionės metu transporto priemonės viduje buvo palaikoma tinkama temperatūra.

VMVT primena, kad kai dienos temperatūra yra 30 laipsnių ir aukštesnė, į ilgas keliones ūkinius gyvūnus draudžiama išvežti ir iš Lietuvos. Esant ypač aukštai temperatūrai, rekomenduojama gyvūnų nevežti net trumpais atstumais. Jei kelionės išvengti negalima, rekomenduojama ją planuoti anksti ryte arba vėlai vakare ar net naktį, kad gyvūnai išvengtų karščio streso.

Taip pat kelionės metu reikėtų pasirūpinti vandens atsargomis, prieš kelionę ir po jos leisti gyvūnams atsigerti švaraus, vėsaus (bet ne šalto) vandens. Gyvūnus į paskirties vietą reikia vežti nedelsiant, kad jie kuo mažiau laiko praleistų uždaryti nejudančioje transporto priemonėje.

Pastebėjus, kad ūkiniai gyvūnai tapo neramūs, tankiai kvėpuoja, sutriko judesių koordinacija, ar jie tapo mieguisti, reikėtų nedelsiant suteikti gyvūnams pirmąją pagalbą dėl perkaitimo – sušlapinti gyvūnus vėsiu vandeniu (ypač apatinę kūno dalį – pilvą, vidines šlaunų puses), duoti jiems atsigerti. Jei gyvūnas pats negeria ar jo sąmonė sutrikusi – būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.