Verslas

2015.09.08 13:45

A. Tsipras atmeta nuogąstavimus dėl galimo šalies pasitraukimo iš euro zonos

BNS 2015.09.08 13:45

Graikijos premjeras Alexis Tsipras penktadienį per mitingą Atėnuose buvo sutiktas kaip roko žvaigždė, kviesdamas artėjančiame referendume balsuoti prieš tarptautinių skolintojų siūlomą griežto taupymo politiką, kad vyriausybei būtų užtikrintos geresnės pozicijos derybose.

Graikijos premjeras Alexis Tsipras penktadienį per mitingą Atėnuose buvo sutiktas kaip roko žvaigždė, kviesdamas artėjančiame referendume balsuoti prieš tarptautinių skolintojų siūlomą griežto taupymo politiką, kad vyriausybei būtų užtikrintos geresnės pozicijos derybose.

A.Tsiprui būdingas charizmatiškas pasirodymas scenoje įvyko tuo metu, kai naujausios apklausos parodė, kad neįmanoma prognozuoti sekmadienį vyksiančio plebiscito dėl prasiskolinusiai Graikijai pateikto naujausio pasiūlymo imtis skaudžių reformų mainais į finansinio gelbėjimo programą rezultatų, nes šios 11 mln. gyventojų turinčios Europos Sąjungos šalies visuomenė yra pasiskirsčiusi į dvi maždaug vienodo dydžio stovyklas.

Atmesdamas ES lyderių perspėjimus, kad „Ne“ stovyklos pergalė gali vesti į Graikijos pasitraukimą iš euro zonos, A.Tsipras sakė mitinge susirinkusiems apie 25 tūkst. savo šalininkų: „Mes renkamės ne tik likti Europoje – mes renkamės gyventi oriai Europoje.“

„Kviečiu jus pasakyti „Ne“ ultimatumams ir nusigręžti nuo tų, kurie nori jus terorizuoti, – sakė 40-metis lyderis. – Niekas negali ignoruoti šios aistros ir optimizmo.“

Vos už 800 metrų susirinkę 20 tūkst. „Taip“ stovyklos šalininkų, atskirti nuo oponentų skydais prisidengusių riaušių policijos pareigūnų, skandavo proeuropietiškus šūkius ir reiškė nuogąstavimus dėl galimo Graikijos pasitraukimo iš euro zonos, jeigu referendume laimėtų A. Tsipro šalininkai.

„Jie nebegali apsimetinėti, kad tai nereikia išėjimo iš euro zonos, – sakė 43 metų gydytojas, vardu Nikas. – Netekus euro laukia tik vargas.“

„Tai nebegali tęstis. Mūsų vyriausybė tapo (šalies) silpnąja vieta“, – piktinosi 70-metis pensininkas George Koptopoulos, buvęs universiteto profesorius.

Daug graikų perėjo į „Taip“ stovyklą, kai, praėjusį savaitgalį žlugus deryboms su skolintojais, šalyje savaitei buvo įvestos kapitalo kontrolės priemonės, leidžiančios išsigryninti tik 60 eurų per dieną, o antradienį pasibaigė tarptautinio Graikijos finansinio gelbėjimo programos galiojimas.

Krizės nuotaikas dar labiau padidino euro zonos nepaprastosios pagalbos fondo penktadienį priimtas sprendimas oficialiai paskelbti Graikiją nemokia, kai šalis šią savaitę nesugebėjo grąžinti 1,5 mlrd. eurų Tarptautiniam valiutos fondui (TVF).

Vis dėlto Graikijos didžiausias skolintojas – Europos finansinio stabilumo fondas (EFSF) – nepareikalavo nedelsiant grąžinti paskolų, kurių bendra suma – 145 mlrd. eurų.

Y. Varoufakis kaltina kreditorius „terorizmu“ 

Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis šeštadienį paskelbtame interviu apkaltino Atėnams skolas teikusias organizacijas terorizmu, graikų balsavimo referendume dėl paramos teikimo sąlygų išvakarėse.

„Tai, ką jie daro su Graikija turi vardą – tai terorizmas, – tiesmukas J.Varufakis pasakė ispanų laikraščiui „El Mundo“. – Ko šiandien nori Briuselis ir troika (skolintojų trejetas) – laimėti „Taip“ (referendume), kad galėtų pažeminti graikus“.

„Kodėl jie verčia mus uždaryti bankus? Sukelti baimę. O baimės platinimas yra terorizmas“, – sakė jis, turėdamas omenyje Tarptautinį valiutos fondą (TVF), Europos centrinį banką (ESB) ir Europos Sąjungą.

Nepavykus susitarti su savo kreditoriais praėjusį savaitgalį dėl paramos programos pratęsimo, Graikijos radikalių kairiųjų vyriausybė uždarė šalies bankus ir ėmėsi kontroliuoti kapitalą iki liepos 6 dienos.

J.Varufakis pasakė, kad ir koks būtų balsavimo sekmadienį rezultatas, kai vyriausybė ragina balsuoti „Ne“, bankai vėl bus atidaryti ir Atėnai užbaigs derybas susitarimu su savo kreditoriais.

„Europai reikia susitarimo, Graikijai reikia susitarimo, vadinasi mes pasieksime susitarimą“, – sakė jis, pakartojęs savo pažadą atsistatydinti, jeigu „Taip“ balsų bus daugiau.

Šis spalvingas ekonomistas, per kelis mėnesius finansų ministro poste tapęs vienu garsiausių politikų Europoje, dar pakartojo, kad skolintojų „troika“ nori „pažeminti graikus“ ir padaryti juos pavyzdžiu, ko neturėtų daryti kitos šalys, kaip pavyzdžiui Ispanija, kur radikalios kairiųjų partijos taip pat populiarėja.

Turėdamas omenyje Ispanijos partiją „Podemos“, kuri panaši į graikų „Syriza“, J.Varufakis pasakė: „Aš manau, kad Europai reikia tokių partijų kaip „Syriza“ ir „Podemos“, kurios ir kritikuoja sistemą, ir yra proeuropietiškos bei demokratiškos. Kas mūsų nekenčia ir vadina antieuropietiškais, nėra teisūs, mes ne tokie“.