Verslas

2019.06.25 16:28

Iš kolektyvinių derybų su „Linava“ pasitraukusios profsąjungos: derybos turėtų būti skelbiamos nutrūkusiomis

Kornelija Mykolaitytė, ELTA2019.06.25 16:28

Po to, kai iš kolektyvinių derybų su nacionaline vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ pasitraukė Transporto profesinių sąjungų forumas, šios derybos turėtų būti skelbiamos nutrūkusiomis, teigia profsąjungų atstovai.

„Linava“ sekretorius transporto politikai Tomas Garuolis sakė, kad praeitą savaitę buvo priimtas tarpinis derybinis susitarimas dėl kolektyvinės šakinės sutarties.

„Yra planas pasirašyti iki rugsėjo 16 dienos kolektyvinę šakinę sutartį, kaip ir buvo tartasi iš pat pradžių“, – sakė T. Garuolis.

Tačiau Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jovita Jančiauskienė sakė, kad, iš derybų pasitraukus vienai šaliai, turėjo būti inicijuotos naujos derybos.

„Kolektyvinės sutarties derybose pirmajame posėdyje įvardytos šalys. Viena iš šalių yra asociacija „Linava“, kita – darbuotojų profesinių sąjungų forumas, kuris jungia skirtingų centrų transportininkus. Jiems pasitraukus, vadovaujantis Darbo kodeksu, šitos kolektyvinės derybos turėtų būti laikomos nutrūkusiomis. Turėjo jie inicijuoti naujas derybas, todėl prašome spręsti šitą situaciją, įvertinant projekto pakeitimus“, – kalbėjo J. Jančiauskienė.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkas Vitalijus Jarmantovičius teigė, kad derybos vyksta konstruktyviai.

„Reikia pripažinti, kad derybos kol kas vyksta konstruktyviai, pasiekėme nemažai sąlyčio taškų. Priėjo šalys prie koeficiento didinimo (susitarimo. – ELTA), sutarėme dėl dienpinigių didinimo – yra kalba apie įmokas į trečios pakopos pensijų fondus, kur matome perspektyvų. Sutarėme dėl darbo ginčų sprendimo neteismine tvarka. Iki rugsėjo 16 dienos, manau, mes tikrai turėsime susitarimą“, – sakė V. Jarmantovičius.

Į tai J. Jančiauskienė atsakė, kad apie kolektyvinę šakos sutartį šiuo metu negalima kalbėti.

„Šiuo metu apie šakos sutartį negalime kalbėti, nes nevienijami visi transportininkai“, – sakė J. Jančiauskienė.

Tuo metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPK) pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad profsąjungos nepasirašys susitarimo, kuris blogina darbo sąlygas.

„LPK anksčiau pasakė, kad nepasirašys kolektyvinės sutarties, kuri blogina darbo sąlygas darbuotojams. To mes laikomės, todėl kai buvo sutartis, kuri blogina sąlygas, mes pasakėme „ne“. Atėjome kalbėti apie didesnį darbo užmokestį, geresnes darbo sąlygas ir socialines garantijas, bet gavome atvirkštinį variantą. Kalbėti ir girtis, kad susitarėme 50 eurų padidinti atlyginimą, čia ne vieta ir ne laikas“, – teigė I. Ruginienė.

Tuo metu Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė sakė nemananti, kad sąlygos darbuotojams tarpiniame projekte būtų pablogintos.

„Kol kas tarpiniame projekte aš nematau, kad sąlygos būtų pablogintos, jos pagerintos. Bet matau, kad meškos paslaugą padarė Vyriausybė, pasakydama, kad jei nesusitars profsąjungos, tai bus koeficientas (nuo kurio mokami dienpinigiai tolimųjų reisų vairuotojams. – ELTA). Kai pažadėjo, tai nėra reikalo derėtis. (...) Norėčiau, kad Vyriausybė būtų mediatorius ir (...) skirtų atstovą, kad pasižiūrėtume, kaip atrodo finansai“, – sakė K. Krupavičienė.
Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sakė, kad Vyriausybės siūlymas paskatino derybas.

„Dviejų MMA kriterijus atsirado iš bendrosios desperacijos, esančios šiame lauke, kur pusantrų metų buvo imituojama, kad sėdama ir deramasi. (...) Kai nemaža šakos dalis traukiasi iš derybų, tai problemiška situacija yra ir (susitarimas. – ELTA) galiotų tik toms profsąjungoms, kurios susitarė. Jei kitiems negerėtų sąlygos, mes turėtume Vyriausybėje ieškoti sprendimų ir toliau“, – sakė L. Kukuraitis.

ELTA primena, kad Vyriausybė yra sakiusi, jog minimalus koeficientas, nuo kurio vairuotojams yra mokami dienpinigiai, galėtų būti didinamas iki dviejų MMA (šiuo metu jis siekia 1,3 MMA). Profsąjungos šiam pasiūlymui pritarė, vežėjai siūlymą vertino kritiškai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt