Verslas

2019.06.30 19:54

Lygių galimybių kontrolierė: darbdaviams vis dar sunku priimti šeimos pagausėjimą planuojančią moterį

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.30 19:54

„Diskriminacija nėra neišvengiama, dažnai verslininkai žodžiu akcentuoja, kad jiems nėra taip svarbu, dirba vyras ar moteris ir koks jų amžius, (...) tačiau darbo pokalbių metu ypač moterys vis dar sulaukia klausimų apie šeimos pagausėjimą, kiek planuoja turėti ar turi vaikų, kokio jie amžiaus. Darbdaviams vis dar sunku priimti moterį, kuri greitu metu planuoja šeimos pagausėjimą“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

Pasak pašnekovės, neretai labai svarbus pačių darbdavių požiūris.

Statistikos departamento duomenys rodo, kad praėjusiais metais darbo užmokesčio atotrūkis tarp moterų ir vyrų buvo 13 proc., o dar prieš metus (2017-aisiais) buvo aukštesnis – daugiau nei 14 proc.

„Tai yra darbo užmokesčio atotrūkis ne už tą patį darbą – vyrų ir moterų dirbamas skirtingas ir įvairus darbas yra įvertinamas valandiniu darbo užmokesčiu. Tokiu būdu skaičiuojamas darbo užmokesčio atotrūkis“, – paaiškina A. Skardžiuvienė.

Kaip teigia pašnekovė, tam atotrūkiui yra daug įvairių kriterijų: „Du trečdaliai atlyginimo atotrūkio kriterijų yra nepaaiškinami, subjektyvūs, apskritai nėra žinomi, ir tik vienas trečdalis jų yra objektyvūs.“

Anot specialistės, tai galėtų būti mokslo segregacija, kai moterys pasirenka specialybes, kurios yra mažiau apmokamos, o vyrai renkasi geriau apmokamas specialybes, taip pat tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija. Taip pat didelės įtakos turi užimamos pareigos, asmeninės savybės, derėjimosi galimybės.

„Neišvengiamai moterys susiduria su darbo pertrūkiais, kai jos yra priverstos pasitraukti iš darbo rinkos dėl savo asmeninių priežasčių, pavyzdžiui, vaiko priežiūros atostogų, artimųjų slaugymo. Pasitraukimas galbūt įvyksta tada, kai aktualiausias karjeros kilimas darbe“, – supažindina ji.

Visgi, kas ketverius metus daromi darbo ir užmokesčio struktūros tyrimai, ir, pavyzdžiui, 2014-aisiais metais moterys uždirbo 15 proc. mažiau, dirbdamos tose pačiose profesijų grupėse kaip ir vyrai.

Pasak A. Skardžiuvienės, tokiais atvejais reikėtų atsižvelgti į tai, kad jie gali užimti tas pačias pareigas, tačiau jų atliekamos funkcijos gali būti visiškai skirtingos.

„Pirmiausia svarbu identifikuoti problemas, yra sukurta platforma lygybesplanai.lt, kurios pagalba darbdavys gali atlikti vidinį auditą, nustatyti, kaip yra mokami atlyginimai pagal lytį. Taip pat vadovautis gana progresyviu Darbo kodeksu“, – dėsto ji.

Plačiau – laidos įraše nuo 42:49 min.:

„Labas rytas, Lietuva“. I dalis. Nuolatinis nuovargis: jaunų žmonių mada ar rimtas organizmo sutrikimas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.