Verslas

2019.06.23 21:20

Ministrai žarsto pažadus, tik Šapoka nuleidžia kolegas ant žemės: kitąmet taip išlaidauti negalima

Prasidėjus deryboms dėl kitų metų biudžeto, ministrai pažadų negaili. Visi tikina, kad jų srities darbuotojams algos turėtų augti - bent jau dėl to tariasi su premjeru. Tačiau finansų ministras kolegas perspėja planuoti atsakingai, nes ekonomika nebeaugs taip sparčiai kaip iki šiol. Profsąjungos ir ekonomistai ragina valdžią įvesti progresinius mokesčius - tada bus iš ko kelti algas.

Ministras Mindaugas Kvietkauskas po protestų žada gelbėti kultūrininkus ir Gedimino kalną.

„Prioritetas – kultūros ir meno darbuotojų atlyginimai, derybos jau vyksta ne vieną mėnesį, mes tai pabrėžiame kaip pagrindinį prioritetą, taip pat įvardijome Gedimino kalno tvarkybos poreikius, [...] poreikius išlaikytis kultūros įstaigų infrastuktūrai“, – vardija kultūros ministras.

Neapsikentę mažų algų ir kuriam laikui ministerijoje įsikūrę mokytojai netgi išklibino tuometės ministrės kėdę. Dabar ministerija kaip kitų metų prioritetą įvardija pedagogų darbo apmokėjimo sąlygų gerinimą.

Netrukus Astrave pradės veikti atominė elektrinė. Nuo galimų nelaimių gintis ruošiasi ir Sveikatos apsaugos ministerija. Ministras sako, kad be pinigų medikų algoms kelti ir vaistams, jų prašo skirti ir jodo atsargoms. 

 „Vienas iš dalykų, ką Lietuvai reikia įsigyti, yra jodo preparatai [..] – kad nelaimės atveju galėtume greitai sureaguoti“, – LRT TELEVIZIJAI teigia Aurelijus Veryga.

Tuščios ugniagesių spintos ir pustuštės kišenės. Vidaus reikalų ministras žada – papilnės. Jis sako, kad prioritetas derantis dėl biudžeto – algos ir uniformos. Tam tikisi gauti 5 milijonus eurų .

„Raudonas linijas mes esam užsibrėžę pareigūnų darbo užmokesčiui didinti, valstybės sienos apsaugai stiprinti, 112 pagalbos telefonui“, – sako Eimutis Misiūnas.

Didesnes algas žada ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius: „Kitiems metams mes turime pagerinti sąlygas pareigūnams, kurie dirba kalėjimuose. Manau, kad darbo užmokestis galėtų gerėti.“

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, iki 8 procentų arba keliomis dešimtimis eurų kitąmet turėtų augti pensijos. Šiuo metu vidutinė pensija siekia apie 360 eurų. Dar turėtų augti socialinių paslaugų finansavimas ir vaiko pinigai.

Pažadų daug, tik tikslių sumų, kas kiek kitąmet gaus, dauguma politikų neskuba įvardyti. Finansų ministras kolegas bando nuleisti ant žemės – išlaidauti nebegalima.

„Kalbant apie kitų metų biudžetą, reikia atkreipti dėmesį, kad kitais metais ekonomikos augimas, numatoma, bus lėtesnis. To ignoruoti tikrai negalima, tai derantis su ministerija žiūrima, kur jos gali efektyvinti savo veiklą“, – pabrėžia Vilius Šapoka.  

Tiek profsąjungų atstovai, tiek ekonomistas Romas Lazutka sako, kad užuot skundusis, kad nėra pinigų, valdžia turėtų rasti būdų jų kiekį padidinti.

„Pirmiausia turėtume kalbėti apie geresnį mokesčių perskirstymą, ir ne vien kalbas apie progresinius mokesčius, bet ir darbus. Tada atsirastų, ką galima skirstyti. Dabar biudžetas mažėja, kiekvienas tampo „kaldrą“ į savo pusę“, – aiškina Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

„Apmokestinti ten, kur neapmokestinta. Mes kalbame daug metų apie  gyvulių ūkį, daug kas nuo mokesčių išsisuka ir legaliai. [...] Šešėlis tarpsta, žmonės plika akim mato“, – kritikuoja ekonomistas Romas Lazutka.

Netrukus pasipils ir Seimo narių siūlymai, tik kas ką gaus, priklausys ne tik nuo ministrų ar premjero norų, bet ir nuo kitų derybų – ką sutars į koaliciją besivienijančios partijos.