Verslas

2019.06.21 18:59

Neslopstant karščiams gyventojai iš parduotuvių šluoja ir laistymo įrangas

Gyventojai skundžiasi, kad Lietuvą užklupus karščiams parduotuvių lentynose vis dažniau pasigenda laistytuvų, purkštuvų ir kitos laistymo įrangos. Verslininkai džiūgauja padidėjusiomis prekybos apimtimis ir tikina sandėlius vis papildantys. Vis dėlto specialistai perspėja, kad gyventojai nepiktnaudžiautų vandens atsargomis ir naudotų jas racionaliai.

Panevėžiečių Ivanauskų darže auga pomidorų, bulvių, burokų, gėlių. Sutuoktiniai sako, kad jau 20 metų nuo kaitros augalus gelbėja tuo pačiu laistytuvu.

„Įsivaizduokit, 20 metų su tuo pačiu laistytuvu laistome, nubėgu į parduotuvę, sakau, nupirksiu bent tris kokius, nėra nei vieno, ir vienoje parduotuvėje, ir kitoje, ir trečioje. Kas čia vyksta? Reikės iš medžio drožti“, – šmaikštauja panevėžietis Alvydas Ivanauskas.

Išaugusį laistymo įrangos poreikį pastebi ir didieji prekybos tinklai. Pasak jų, tai lemia ne tik Lietuvą užplūdusi kaitra, bet ir populiarėjanti sodininkystė bei daržininkystė. 

Vis daugiau nuperkama modernios įrangos – lašelinių laistymo sistemų bei laikmačių, kurie patys nustatytu laiku sustabdo laistymo procesą. Tačiau vis dar populiariausia išlieka tradicinė laistymo įranga.

„Dabar dažniausiai perka komplektus, laistymo žarnas ir purkštukus, taip pat vandens laistymui skirtas talpas bei laistytuvus“, – supažindina „Pigu.lt“ komunikacijos vadovė Raimonda Strazdauskaitė.

Verslininkai pastebi, kad vis sparčiau tuštėja lentynos su laistymo įranga. Pasak jų, tokių prekių pardavimai išaugę apie du kartus.

„Pardavimai išaugę tiek regioniniuose miestuose, kur daugiau privačių namų ūkių, tiek miestuose, kuriuose mes galbūt turime daugiau daugiabučių, bet po truputį žmonės keliasi į nuosavus namus ar kotedžus“, – sako „Makveža“ marketingo vadovė Eglė Gružauskienė.

Nors prekybininkų sandėliuose vasaros sezono prekės neužsilaiko, žmonės aktyviai laisto vejas ir augalus, specialistai pataria vandenį naudoti racionaliai.

Dar praėjusią savaitę su vandens tiekimo problemomis susidūrė kauniečiai. O „Vilniaus vandenų“ teigimu, geriamojo vandens suvartojimo kiekiai per karščiausias dienas buvo išaugę ketvirtadaliu.

„Galimi pavieniai atvejai: jeigu yra daugiabutis aukštesnėje vietoje, devynių aukštų, jeigu visi vienu metu smarkiai vartoja vandenį, galbūt galimas slėgio sumažėjimas tam tikru metu. Užtat mes raginame ir prašome savo klientų, kad vandenį vartotų atsakingai, racionaliai“, – LRT TELEVIZIJAI teigia „Vilniaus vandenų“ Komunikacijos skyriaus vadovas Mindaugas Linkaitis.

Vis dėlto botanikai sako, kad žemę alinant sausrai, augalams būtina drėgmė. Tačiau laistyti pataria efektyviai, taupant vandenį.

„Yra du būdai, kaip galima tai padaryti: tai yra sausasis laistymas, kitą dieną po gausaus palaistymo patį paviršių laistyti, kokius penkis centimetrus supurenti. Antras būdas yra maždaug 7–10 centimetrų sluoksnis: ai gali būti žolė, gali būti smulkinta žievė, gali būti įvairios medžiagos tam naudojamos“, – aiškina VU Botanikos sodo atstovas Darius Ryliškis.

Botanikai prižiūrintiems sodą bei daržą pataria augalus lieti anksti ryte arba vėlai vakare. Liejant augalus per kaitrą jiems galima dar labiau pakenkti.

Žinios. Įtampa tarp JAV ir Irano: Donaldas Trumpas ketino smogti, bet įsakymą atšaukė