Verslas

2019.06.30 07:00

Sustabdyti kaupimą pensijai kai kurie galės ir po liepos 1-osios: kam ši išlyga galioja

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.06.30 07:00

Skelbiama, kad apsispręsti dėl dalyvavimo antroje pensijų kaupimo pakopoje, gyventojai turi iki liepos 1 d., tačiau numatoma viena išlyga – dėl svarbių priežasčių to nepadaręs žmogus sustabdyti kaupimą galės ir vėliau. Kokios tas svarbios priežastys ir kam galioja ši išlyga, aiškinosi LRT.lt.

„Jeigu žmogus dėl svarbių priežasčių negalėjo atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, jis turės teisę tai padaryti pasibaigus nustatytam terminui, bet kartu turės pateikti svarbias priežastis įrodančius dokumentus. „Sodros“ įgaliotas tarnautojas, įvertinęs pateiktus dokumentus, nustatys, ar priežastys išties gali būti laikomos svarbiomis“, – tokią informaciją savo internetinėje svetainė pateikia „Sodra“.

Taip pat nurodoma, kad, jeigu paaiškės, kad dirbantysis dėl svarbių priežasčių negalėjo pranešti apie nenorą kaupti, tokiu atveju sumokėtos pensijų įmokos bus grąžintos asmeniui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo.

Vis dėlto internetinėje svetainėje nenurodoma, kas laikoma „svarbiomis priežastimis“.

Bene pagrindinė priežastis – gyventojo nepasiekusi informacija

Anot „Sodros“ atstovo spaudai Sauliaus Jarmalio, viena iš priežasčių, dėl kurios žmogus galėtų prašyti sustabdyti kaupimą po liepos 1 d., yra ta, kad gyventojas negavo informacijos apie įtraukimą į pensijų kaupimo sistemą.

„Čia kalbame apie tuos gyventojus, kurie į kaupimą šiais metais buvo įtraukti. Jeigu gyventojas anksčiau kaupime nedalyvavo ir į kaupimą buvo įtrauktas, tokiu atveju viena iš priežasčių gali būti, jeigu jis neperskaitė informacijos savo asmeninėje „Sodros“ paskyroje ir jeigu negavo mūsų siųsto registruoto laiško, jeigu registruotas laiškas, kaip sakant, grįžo“, – paaiškina S. Jarmalis.

Jis priduria – kitos priežastys galėtų būti labai rimtos sveikatos problemos ar panašūs atvejai. Tikslaus sąrašo, kokiais atvejais gyventojai gali prašyti kaupimą sustabdyti vėliau nei liepos 1 d., nėra. Anot S. Jarmalio, tvarka bus nustatyta iki liepos 1 d.

„Po liepos 1 d. kiekvieno gyventojo, pateikusio tokį prašymą, atvejį vienaip ar kitaip svarstysime ir įvertinsime tas aplinkybes“, – teigia „Sodros“ atstovas.

Nereikėtų galvoti, jog kaupimą pensijai antrojoje pakopoje sustabdyti bus galima ir po liepos 1-osios, tiesiog pasakius, kad informacijos apie įtraukimą į sistemą negavote.

„Informacija žmogui pateikiama jo asmeninėje „Sodros“ paskyroje asmenine žinute. Mes matome, ar žmogus tą žinutę perskaitė, ar ne. Mes galime pasakyti, kad asmeninėje paskyroje pusė gyventojų, kuriems siuntėme, tas žinutes perskaitė. Kitiems buvo išsiųsti registruoti laiškai. Su registruotu laišku yra paprasta – arba jis pasiekė konkretų adresatą, arba ne“, – tvirtina S. Jarmalis.

Pradelsusiems išsisukti nepavyks

Išlyga, tikėtina, nebus taikoma ir tiems, kurie apie kaupimą žinojo, bet sprendimą atidėliojo, o po to dėl kokių nors priežasčių negalėjo informuoti apie norą nutraukti kaupimą.

„Tikriausiai vertinsime kiekvieną situaciją individualiai, bet jeigu žmogus su informacija susipažino ir turėjo laiko sprendimą pareikšti, tai motyvo priimti pavėluotą prašymą nelabai yra“, – sako S. Jarmalis.

Jeigu vis dėlto gyventojas mano, kad priežastys, dėl kurių jis negalėjo laiku sustabdyti kaupimo, yra rimtos, jis po liepos 1 d. galės pateikti prašymą „Sodrai“.

 „Jeigu tos priežastys rimtos, jis tikrai gali kreiptis. Mes juk suprantame, jeigu žmogus buvo pusę metų užsienyje, negavo registruoto laiško, gal net negalėjo prisijungti prie savo asmeninės paskyros, pasitikrinti, tai gali būti viena iš priežasčių. Kitas priežastis dabar nurodyti sunku. Gal žmogus yra gydomas ir tikrai negali priimti sprendimo“, – svarsto S. Jarmalis.

Kol kas „Sodra“ neturi tikslios informacijos, kiek gyventojų informacijos apie įtraukimą į pensijų kaupimo sistemą galėjo negauti.

Baigtinio „svarbių priežasčių“ sąrašo numatyti nerekomenduoja

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo ir kaupimo pensijų skyriaus vedėja Inga Buškutė LRT.lt taip pat tvirtina, kad įstatymas vertinimą, ar priežastys, dėl kurių žmogus, norintis atsisakyti pensijos kaupimo, nespėjo to padaryti, yra svarbios, palieka „Sodros“ valdybai.

„Įstatymas nenumato jokio baigtinio sąrašo priežasčių, kurios galėtų būti laikomos svarbiomis. Kaip suprantu, „Sodra“ kiekvieną atvejį vertins individualiai, vertindama visą aplinkybių visumą. „Sodra“ turi priemones įvertinti, ar žmogus susipažino su per EGAS sistemą jam siųstu pranešimu, kad jis pagal įstatymą atitinka įtraukiamojo kriterijus, kad jis bus įtrauktas į kaupimą, pradės mokėti įmokas“, – sako I. Buškutė.

Jos tvirtinimu, gali būti daugybė priežasčių, dėl kurių žmogus negalėjo prisijungti prie savo „Sodros“ paskyros ar negalėjo gauti registruoto laiško, todėl nesistengiama nustatyti galutinio priežasčių sąrašo.

„Kiekvienu atveju, manau, bus vadovaujamasi protingumo ir sąžiningumo kriterijumi. Jeigu aš buvau išvykęs atostogauti, paskaičiau žinutę ir pamiršau apie ją, tai, matyt, nebus laikoma labai rimta priežastimi. Bet, jeigu bus pateikti kokie nors medicininiai dokumentai, patvirtinantys, kad žmogų ištiko bėda, pavyzdžiui, žmogus pusmetį gulėjo komoje ar visą tą laiką buvo rimtai gydomas ir tikrai neturėjo laiko domėtis savo kaupimo reikalais, tai tokios priežastys, be abejo, bus klasifikuojamos kaip rimtos ir kaip pagrindas nutraukti kaupimą“, – teigia I. Buškutė.

Paklausta apie atvejį, kai žmogus informaciją gavo, bet sprendimą atidėliojo, o paskutinėmis mėnesio dienomis, pavyzdžiui, rimtai sirgo, todėl negalėjo išreikšti savo noro nebekaupti, I. Buškutė tvirtina, kad tokiu atveju taip pat turėtų būti vertinamos visos aplinkybės.

„Jeigu žmogus paskutinę apsisprendimo savaitę turėjo biuletenį dėl peršalimo ar kitos būklės, dėl kurios negalėjo išeiti į darbą, tai, matyt, nėra labai rimta priežastis, dėl kurios visą pusmetį jis negalėjo priimti sprendimo. Nereikėtų pamiršti, kad sprendimus apie savo tolimesnį kaupimą žmogus net ir sirgdamas gali priimti internetu, prisijungdamas prie savo „Sodros“ paskyros“, – atkreipia dėmesį I. Buškutė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt