Verslas

2019.06.20 21:41

Laurinavičiaus tyrimas: „Lietuvos geležinkeliuose“ – Kremliaus įtaka

Kremliaus įtaka „Lietuvos geležinkeliuose“ niekur nedingo. Pagal Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiojo analitiko Mariaus Laurinavičiaus tyrimą, geležinkelių viešuosius pirkimus laimi įmonės, glaudžiai susijusios su Kremliumi. Šie ryšiai neseniai buvo atskleisti ir LRT tyrime. Geležinkelių atstovai sako, kad dėl įmonių kreipiasi į nacionalinio saugumo komisiją, tačiau esą kol neturi neigiamos komisijos išvados iš tokių įmonių nepirkti negali.

Traukiniai rieda, o Rusijos pėdsakas lieka. Analitikas M. Laurinavičius paskelbė studiją, kurioje atskleidžiama, kad Kremliaus įtakos geležinkeliai neatsikrato.

„Lietuvos geležinkeliai daro pirkimus su tom įmonėm, pačios įmonės veržiasi į rinką – reikėtų apie dvi pagrindines kalbėti – tai „Skinest trail“ su Osinovskiu susijusi ir „Eurorail trans“ – „LGD Cargo“ su Latvijos oligarchais ir Rusijos geležinkeliais susijusi bendrovė“, – sako Vilniaus politikos analizės instituto vyr. analitikas M. Laurinavičius.

„LGC Cargo“ valdybos pirmininku yra išrinktas Stasys Dailydka, buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovas. Minimas „Skinest Group“ pagrindinis akcininkas Estijos pilietis Olegas Osinovskis – įtariamasis ir  byloje dėl korupcinio nusikaltimo Latvijoje.

Tie ryšiai – tie patys visur figūruojantys asmenys, įmonių akcininkai. Anot M. Laurinavičiaus, į politinio spaudimo skandalą Latvijoje įsipainioję oligarchai bando įsitvirtinti ir čia.

Tokius „Lietuvos geležinkelių“ ir Kremliaus ryšius neseniai atskleidė LRT tyrimas. Jo duomenimis, „Lietuvos geležinkeliuose“ net ir pakeitus ankstesnę vadovybę ir toliau vykdomi pirkimai iš įmonių, susijusių su Rusija, taip pat – iš teisėsaugos įtarimų sulaukusio verslo.

Patys geležinkeliai tikina žinantys apie ryšius su Rusija ir darantys viską, kad neskaidrių sandorių neliktų.

„Lietuvos geležinkeliai“ vienu metu atlieka sandorių už 250 mln eurų. Atliekam per viešuosius pirkimus. Susiformavo sistema, kad bendrovės keliančios įtarimų laimi viešuosius pirkimus, su jom sudaromi sandoriai. Tol, kol mes neturim informacijos apie jas, mes negalim elgtis kitaip, bet stengsimės, kad tokių sandorių neliktų apskritai“, – tvirtina „Lietuvos geležinkelių“ komunikacijos direktorius Mantas Dubauskas.

Susisiekimo ministerija dėl galimų grėsmių „Lietuvos geležinkelių“ sandoriuose kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas sako, kad judama teisinga linkme, tik lėtai.

„Yra dešimtys milijonų eurų, kad galėtume būti visiškai nepriklausomi. Aš suprantu įmonę ir vadovus, kurie sako, kad tiek surasti staigiai neįmanoma arba turi paimti iš kažkur“, – tikina Seimo NSGK pirmininkas Vytautas Bakas.

Atakų iš Rytų sulaukia ir šalies gynyba. Įsilaužus į mažiausiai tris naujienų portalus paskelbtos melagingos žinios apie šiuo metu Lietuvoje vykstančias karines pratybas – neva per jas bandant masinio naikinimo ginklus radioaktyviomis medžiagomis užteršta Neris.

„Kam išnaudoti galimybes, kam mėginant prasiskverbti į didelį portalą, kai gali pasiekti informacinį efektą, pasiskelbdamas į mažą portalą. Visi apie tai paskelbė – tikslas pasiektas“, – sako Seimo NSGK narys Arvydas Anušauskas.

Ketvirtadalis rusų Lietuvą laiko penkta priešiškiausia šalimi.

Žiūrėti nuo 08.59 min.

Panorama. Aurelijus Veryga: ugdymo ir gydymo įstaigų meniu turi atsirasti patiekalai, kuriuos pagamino profesionalūs šefai