Naujienų srautas

Verslas2019.06.20 16:13

Baltijos šalys, Lenkija patvirtino elektros tinklų sinchronizavimo su Vakarais kalendorių

Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Europos Komisijos (EK) vadovai ketvirtadienį Briuselyje patvirtino darbų kalendorių, kaip Baltijos šalių elektros tinklus atjungti nuo posovietinės sistemos ir sinchronizuoti su Vakarų Europa.

„Susitarimas pasirašytas“, – BNS sakė Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovė spaudai Živilė Didžgalvienė.

Susitarime rašoma, kad sinchronizacija turi būti įgyvendinta vėliausiai iki 2025 metų, o EK dalyvaus derybose su Rusija ir Baltarusija, siekiant sklandaus atsijungimo. 

Politinėse gairėse numatyta iki 2020 metų užbaigti vertinti investicijų prašymus ir pasiūlymus finansuoti elektros perdavimo pajėgumus sustiprinsiantį jūrinį kabelį į Lenkiją „Harmony Link“ bei baigti finansuoti su tuo susijusį vidaus tinklų stiprinimą

Konkursas dėl kabelio tiesimo turėtų būti paskelbtas 2021 metais, o statybos pradėtos 2023-iaisiais.

Dokumente taip pat rašoma, kad iki 2021 metų turi būti užtikrinti tinkami sisteminiai pajėgumai sinchronizacijai, tais pačiais metais įsipareigojama priimti eksploatuoti autotransformatorius Alytuje.

D. Grybauskaitė sakė, kad šis susitarimas yra konkretesnis, nei anksčiau pasirašyti dokumentai dėl sinchronizacijos.

„Anksčiau buvo politiniai pasižadėjimai, deklaracijos, o tai yra įgyvendinimo dokumentas, kuris aiškiai nustato, kada pradedame, ką darome, kada baigiame, kaip tai darome“, – žurnalistams teigė D. Grybauskaitė.

Jos pasisakymo garso įrašą išplatino prezidentės spaudos tarnyba.

Baltijos šalys birželio mėnesį planavo atlikti elektros sistemų darbo izoliuotu režimu bandymą, tačiau Latvija ir Estija nusprendė atidėti jį neribotam laikui.

Prezidentė tvirtino, kad tai lėmė techninės, ne politinės priežastys.

„Tikrai tie dalykai bus išspręsti, tikrai nemanau, kad kažkas yra rimčiau“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Regiono šalių ir EK lyderiai susitarimą pasirašė prieš Europos Sąjungos (ES) šalių vadovų susitikimą.

Sinchronizacijos projektu Baltijos šalys tikisi sumažinti priklausomybę nuo Maskvos. Lietuva, Latvija ir Estija šiuo metu veikia sinchroniniu režimu posovietinės energetinės sistemos vadinamajame BRELL žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo.

Po ilgų tarpusavio ginčų Baltijos šalys pernai patvirtino, kad su Vakarų Europa sinchronizuosis per Lenkiją.

Šiuo metu tarp Lietuvos ir Lenkijos jau veikia elektros jungtis „LitPol Link“. Pajėgumus numatoma sustiprinti tiesiant minimą naują jūrinę jungtį „Harmony Link“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi