Verslas

2019.06.19 22:13

Lietuvos siekis sumažinti oro taršą – naujas galvos skausmas ūkininkams ir vežėjams

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.19 22:13

Lietuva prisidės prie kitų Europos šalių siekio iki nulio sumažinti grynąjį išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Ūkininkai tikisi valdžios paramos diegiant naująsias technologijas. Jos nesulaukus, kalba apie produktų kainų augimą arba bankrotą. O vežėjai viliasi, kad valdžiai pavyks užtikrinti, jog jų verslas Europos rinkoje išliks konkurencingas, tik norėtų pereinamojo laikotarpio.

Automobiliai – vieni didžiausių aplinkos teršėjų. Europos Sąjunga užsimojusi pažaboti teršalų lemiamą klimato kaitą. Tačiau vežėjai nerimauja, kad priemonės sumažinti anglies dioksidą gali pakirsti jų konkurencingumą.

„Turi būti programa, kuri leistų daryti pradžioje, pavyzdžiui, pagal miestus – Kauną, Klaipėdą, gal tai gali būti šiukšlių išvežimas, paskui viešasis transportas, paskui turint infrastruktūrą prie šito prisijungs sunkusis transportas“, – tikina vežėjų automobiliais asociacijos generalinis sekretorius Mečislavas Atroškevičius.

Ūkininkų atstovai sako nematantys galimybės užtikrinti, kad energija, naudojama žemės apdirbimui ar derliaus priežiūrai, būtų gaminama neišskiriant anglies dioksido. Esą negelbėtų ir nauji elektriniai traktoriai.

„Jie nesunkų darbą gali dirbti 3 valandas, tai įsivaizduokime, kaip atrodytų su tokia technika javapjūtė, kai kombainai be sustojimo dirba vos ne kiaurą parą.

Ūkininkai gali prisiimti dalį naštos inovacijų diegime... Jie norėdami investuoti eis į banką, skolinsis ir neišvengiamai tai turės įtakos galutinei produkto kainai arba ūkininkai bankrutuos, padarę investicijas, jei kainoje tas neatsispindės“, – teigia Raimundas Juknevičius, Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas.

Žemės ūkio, Susisiekimo bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kol kas nemato galimybės be ES paramos prisijungti prie Bendrijos iniciatyvos ir iki 2050-ųjų grynąjį išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti iki nulio.

„Mūsų šalies konkurencingumas gali nukentėti, jeigu mes negausime atitinkamų biudžeto asignavimų. Todėl man svarbu užtikrinti šalies interesą, kaip konkurencingą, tačiau tai neturėtų trukdyti siekti numatytų klimato kaitos planų“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Aplinkos ir Energetikos ministerijos sako, kad reikia skatinti vartotojus keisti įpročius, daugiau investuoti į anglies dioksido surinkimo ir saugojimo technologijas.

„Matome, ką sako ir mokslininkai, ką rodo mums pokyčiai klimato temperatūrų, kataklizmų, kitų reiškinių ir paskutiniai 2 metai sausros, nukritęs paviršinio vandens lygis. Visa tai signalizuoja, kad mūsų veikla ir požiūris turi keistis“, – tikina aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Vyriausybė vis dėlto nusprendė paremti Europos Sąjungos šalių iniciatyvą įtvirtinti tikslą pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos iki 2050-ųjų. Apie tai bus kalbama ir rytoj Europos viršūnių susitikime.

Plačiau – reportaže nuo 25.20 min.

Panorama. Nauji kovos su šešėliu ginklai: Vyriausybė nusitaikė į statybų, turgaus ir automobilių pardavimo sektorius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt