Verslas

2015.09.08 13:45

V. Baltraitienė: pieno rinkos reguliavimo įstatymas sujaukė rinką

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2015.09.08 13:45

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, kad neseniai priimtas pieno rinkos reguliavimo įstatymas sujaukė rinką – esą perdirbėjai tyčia nesudaro supirkimo sutarčių su kooperatyvais ir taip žlugdo gamintojus.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, kad neseniai priimtas pieno rinkos reguliavimo įstatymas sujaukė rinką – esą perdirbėjai tyčia nesudaro supirkimo sutarčių su kooperatyvais ir taip žlugdo gamintojus.

Kooperatyvų atstovai sako, kad pieno perdirbėjai juos diskriminuoja, taip siekdami pigiau įsigyti pieno.

Įvardijo 2 priežastis

„Matome, kad perdirbėjai, aš nebijau apkaltinti, specialiai nori sužlugdyti ir kooperaciją pieno sektoriuje, ir pagaliau patį pieno sektorių. Taip pat šiandien buvome susitikę su Pieno gamintojų asociacija ir Žemės ūkio rūmais. Visi matome, kad specialiai nesudaromos sutartys. (...) Vienai gamintojų grupei, kurie kooperuojasi. Manau, yra dirbtinai mažinama kaina“, – BNS sakė Virginija Baltraitienė.

V. Baltraitienė taip pat papriekaištavo Konkurencijos tarybai, kad ši nevertina situacijos.

„Nesuprantu Konkurencijos tarybos, kodėl ji šito nevertina, nors turi liepos 1 dienai pateikti visą pieno rinkos vertinimą premjerui, bet kol kas aš jo nemačiau“, – kalbėjo V. Baltraitienė.

Ministrės teigimu, yra dvi priežastys, kodėl perdirbėjai galbūt tyčia mažina pieno kainas: neseniai Seime priimtas pieno rinkos ribojimo įstatymas ir perdirbėjų teiginiai, esą jie nebeturi pajėgumų perdirbti daugiau pieno.

„Prieš įstatymo priėmimą buvo tartasi su kooperatyvais, kad jų pieną priims. Jau turėjo būti sudarytos sutartys metams. Buvo pradėta derėtis, bet dabar matau, kad jie specialiai nebedaro sutarčių, nes įstatyme numatyta, kad pagal sutartis turės nupirkti visą pieną. (...) Kitas dalykas, ką išgirdome, kad nebeturi pajėgumų – jie tiek pilni pieno, kad visi pajėgumai yra išnaudojami ir jie nespėtų viso pieno perdirbti“, – BNS sakė V. Baltraitienė.

Patvirtina, kad diskriminacija egzistuoja

Kooperatyvo „Pienas LT“, kuris ilgalaikes sutartis su perdirbėjais pasirašė dar prieš įstatymo priėmimą, valdybos pirmininkas Naglis Narauskas BNS tvirtino, kad pieno perdirbėjai diskriminuoja kooperatyvus, taip bandydami išlaikyti fragmentuotą gamybos rinką, kurioje lengviau nusipirkti pieno mažesnėmis kainomis.

„Aš galiu patvirtinti, kad kooperatyvų diskriminavimas, kaip reiškinys, egzistuoja. Manau, kad ministrės pateiktas įstatymo projektas buvo savalaikis ir reikalingas. Klausimas, kaip pavyks įgyvendinti įstatymo nuostatas, bet iš tiesų pieno rinkoje šiandien padėtis yra labai sudėtinga“, – kalbėjo N. Narauskas.

Rinką sujaukusį įstatymą pasiūlė pati V. Baltraitienė

Premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė Lazdauskienė BNS sakė, jog ketvirtadienio susitikime bus bandoma ieškoti priemonių ir galimybių, kaip spręsti susidariusią situaciją, taip pat išsiaiškinti, kodėl pieno supirkimo kainos toliau mažėja.

Seimas birželio pabaigoje priėmė V. Baltraitienės pasiūlytą pieno rinkos reguliavimo įstatymą, kuriuo supirkėjai įpareigoti supirkti visą pieno kiekį pagal pirkimo-pardavimo sutartis, o nukrypimas gali būti iki 10 proc.

Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra privalo svarstyti kiekvieną pieno pirkimo-pardavimo sutartį, jei supirkimo kaina būtų mažinama daugiau nei 3 proc., o Maisto ir veterinarijos tarnyba stebės, ar ant perdirbimo įmonių produkcijos nurodoma pienokilmės šalis. Toks reikalavimas įsigaliotų nuo 2016 metų sausio.