Verslas

2015.07.02 15:28

Graikijos krizės akivaizdoje šalies jaunimas dairosi į užsienį

ELTA 2015.07.02 15:28

Kokią ateitį mato jauni graikai krizės drebinamoje Graikijoje, kur teberegistruojamas didžiulis nedarbas, o šią savaitę uždaryti visi šalies bankai? Didelė jų dalis renkasi savanorišką tremtį, informuoja „EUbusiness“. „Nematau ateities Graikijoje“, – sunkiai atsidusęs sako Danis Iordake.

Kokią ateitį mato jauni graikai krizės drebinamoje Graikijoje, kur teberegistruojamas didžiulis nedarbas, o šią savaitę uždaryti visi šalies bankai? Didelė jų dalis renkasi savanorišką tremtį, informuoja „EUbusiness“. „Nematau ateities Graikijoje“, – sunkiai atsidusęs sako Danis Iordake.

21-erių metų jaunuolis buvo priverstas mesti universitetą, kad galėtų padėti savo motinai susimokėti sąskaitas. „Graikija – graži šalis... (bet) nebeįsivaizduoju savo tolesnio gyvenimo joje, kasdien grumiantis su sunkumais“, – sakė jis.

Jaunimo nedarbas šalyje siekia beveik 50 proc., o nutrūkusios derybos su Graikijos tarptautiniais kreditoriais pranašauja tolesnes finansines bėdas. Nemažai D. Iordake bendraamžių jau kraunasi lagaminus.

„Endeavour Greece“ duomenimis, nuo 2010 metų, kai Graikijoje prasidėjo finansinė krizė, šalį paliko per 200 tūkst. graikų. Jie buvo priversti išvykti iš šalies dėl darbo vietų stokos, apgailėtinų algų, didelės korupcijos ir meritokratinės sistemos, kurioje žmogaus padėtį visuomenėje nulemia jo gabumai, nebuvimo.

Trisdešimt dvejų metų Christosas Pennosas iš Graikijos išvyko 2013 metais, nes mokslo srityje nebematė jokių galimybių, – jam pavyko įsidarbinti moksliniu bendradarbiu Norvegijos universitete.

„Mano brolis gyvena Ispanijoje, mano geriausias draugas – Vokietijoje. Turiu daug draugų Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Prancūzijoje ir net Lenkijoje“, – sakė jis.

Iš pradžių jis planavo praleisti tik porą trejetą metų Norvegijoje, bet dabar svarsto galimybes likti čia ilgesnį laiką, nors pripažįsta: „Aš labai ilgiuosi draugų ir šeimos, o daugiausia – graikiškos saulės ir graikiško maisto.“

Šalies premjeras Alexis Tsipras ir jo radikalioji „Syriza“ partija per rinkimų kampaniją pažadėjo padėti tiems, kurie labiausiai nukentėjo dėl griežto taupymo priemonių, bet galiausiai buvo priverstas įvesti kapitalo kontrolę ir uždaryti bankus.

33-ejų metų masažuotoja Josie negali susirasti darbo visu etatu ir yra priversta dirbti aukle bei valytoja, kad sudurtų galą su galu.

„Iki krizės gaudavau 1300 eurų į rankas. Šiandien negaunu nė pusės tiek „ant popieriaus“.

Jos draugas, pabėgėlis iš Sirijos, su kuriuo ji susipažino dirbdama savanore migrantų asociacijoje, šiuo metu gyvena Nyderlanduose, ir ji planuoja gyventi su juo Nyderlanduose.

22-ejų metų Marilena taip pat svarsto galimybę vykti į Vokietiją, kur gyvena jos brolis. Ten jis tarnauja kariuomenėje ir uždirba 2000 eurų, beveik nieko neišleisdamas, sakė ji.

Tačiau priimti sprendimą palikti gimtinę jai nėra lengva. „Tai tik vienas iš pasirinkimų, bet ne būtinybė“.

Bedarbis inžinierius statybininkas Giannis Grigoriou negali sau leisti laukti, kol baigsis krizė, ir jis planuoja emigruoti į kurią nors arabų šalį, nes tiki, kad ten jam labiau pasiseks susirasti darbo.

„Situacija siaubinga. Būčiau žinojęs, kad taip bus prieš ketverius ar penkerius metus, būčiau įsigijęs virėjo ar kirpėjo specialybę, kurios šioje šalyje dabar yra paklausesnės“, – sakė jis.

Graikų emigracija, ypač tarp jaunimo, „nėra naujas reiškinys, bet sunkmečiu ji ypač sustiprėjo, sako Loisas Labrianidis, ekonominės geografijos profesorius iš Salonikų universiteto. L. Labrianidis pakviestas padirbėti į ekonomikos ministeriją, ir jis tikisi prisidėti skatinat investicijas ir plėtojant ypač svarbias pramonės šakas ir taip paskatinti jaunus absolventus sugrįžti į Graikiją. Jis tiki, kad vyriausybei pavyks atnaujinti derybas su šalies kreditoriais. „Šios dienos lemtingos Graikijai, o ypač jauniems žmonėms“, – pabrėžė jis.