Verslas

2019.06.19 14:08

Šapoka: derybininkai turi suprasti, kad kitais metais ekonominis augimas lėtės

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad kol nesibaigė koalicinės derybos kalbėti apie konkrečias sumas biudžete sunku, bet kita vertus, pabrėžė jis, tiek ministerijos, tiek derybininkai turi suprasti, jog kitais metais ekonominis augimas lėtės.

„Kalbant apie ateinančių metų biudžetą pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, kad ekonomikos augimas numatomas tikrai lėtesnis ir šito ignoruoti negalima. Derinantis su ministerijomis pirmiausia žiūrima, kur jos gali suaktyvinti savo veiklą, ir daugelis ministrų, tai supranta. O kalbant apie prioritetus, tai yra skurdo mažinimas ir reformų tęstinumas bei svarbiausia sąlyga – fiskalinės drausmės laikymasis“, – teigė jis.

Paklaustas, ar būtų įmanomas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos reikalavimas kitais metais didinti vaiko pinigus iki 100 eurų, V. Šapoka pabržė, kad apie konkrečias sumas kalbėti dar sunku.

„Apie konkrečias sumas, kol derybos nepasibaigusios, dar anksti kalbėti (...) Mes nesvarstome pavienių pasiūlymų. Reikia svarstyti visų sričių pasiūlymus vienu metu, kad matytume bendrą vaizdą, negalima ištraukti vienos eilutės iš konteksto“, – teigė jis.

ELTA primena, kad „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) bando formuoti valdančiąją koaliciją. Tarp į valdančiąją koaliciją įsijungti ketinančių „tvarkiečių" reikalavimų – didesnės motinystės išmokos, lengvatinis 5 procentų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas šviežiems maisto produktams, pagamintiems vietos žemės ūkyje, taip pat partijos reikalavimu turėtų būti įsipareigota modernizuoti mažiausiai 2 000 daugiabučių namų kasmet. Tarp pasiūlymų – ir vidutinio darbo užmokesčio pakėlimas iki 1 000 eurų bei kita.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos reikalavimuose yra vaiko pinigų kitais metais didinimas iki 100 eurų, kompensuojami būtiniausi vaistai senjorams nuo 75-erių metų, didesnės galios savivaldai, didesnis dėmesys vietinės reikšmės keliams ir siekis atleisti jaunimą iki 26-erių metų nuo mokesčių.

Pasak R. Karbauskio, nerealu būtų įgyvendinti siūlymą padidinti motinystės (tėvystės) išmokas, mokant 100 proc. algos pirmaisiais metais ir 75 proc. – antraisiais metais.

Skeptiškai R. Karbauskis įvertino ir „socialdarbiečių“ siūlymą dėl progresinių mokesčių - įvesti naują 32 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifą.