Naujienų srautas

Verslas2019.06.19 10:16

Dėl VSD informacijos Lietuva atsisakė išduoti eksporto licenciją įmonei „RUN Engineering“

Po žvalgybos pateiktos informacijos Lietuva pernai atsisakė išduoti eksporto licenciją įmonei „RUN Engineering“ dėl rizikos, kad vandens valymo įrenginius parduodančios bendrovės prekės galėjo atsidurti Rusijos aneksuotame Krymo pusiasalyje.

Kaune veikianti „RUN Engineering“ siekė gauti licenciją dvejopo naudojimo prekėms – tai yra tokioms, kurios gali būti naudojamos ir civilinėms, ir karinėms reikmėms.

Valstybės saugumo departamento (VSD) antradienį paskelbtoje metinėje veiklos ataskaitoje rašoma, kad speciali komisija atsisakė išduoti licenciją „dėl galimos įrangos nukreipimo į Rusijos okupuotą Krymą rizikos“.

Eksporto licencijas dvejopos paskirties prekėms išduoda Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje sudaroma komisija.

Ministerijos atstovė spaudai Rūta Serapinaitė-Audickė BNS sakė, kad licenciją „RUN Engineering“ atsisakyta išduoti pernai gruodžio 17 dieną.

Ji nurodė negalinti atskleisti konkrečių prekių ir šalių, į kurias norėta jas eksportuoti, nes ši informacija gali sudaryti bendrovės komercinę paslaptį.

Įmonės direktorius Povilas Medekša BNS atsisakė komentuoti situaciją. Savo rekomendacijos licencijų išdavimo komisijai nekomentavo ir Valstybės saugumo departamentas.

„RUN Engineering“ yra įsikūrusi Kauno rajono Biruliškių kaime. Registrų centro duomenimis, šios bendrovės akcininkė yra Kipro pilietė Marina Karmiševa.

Lietuva 2018 metais taip pat atsisakė išduoti eksporto licenciją į Uzbekistaną oro eismo valdymo sistemas gaminančiai Ukrainos kapitalo įmonei „LiTak-Tak“, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas šiemet kovą paskelbė, kad institucijos turės iš naujo peržiūrėti bendrovės prašymą.

Tąkart Valstybės saugumo departamentas perspėjo komisiją, kad „LiTak-Tak“ prekės gali patekti į Rusiją, su kuria Uzbekistanas palaiko glaudžius ekonominius ir karinius ryšius.

Teismas nurodė, kad iš komisijos sprendimo nebuvo aišku, kokioms konkrečiai tarptautinėms sutartims, sankcijoms ar Lietuvos užsienio politikos ir valstybės saugumo interesams prieštarautų „LiTak-Tak“ suteikta licencija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi