Naujienų srautas

Verslas2019.06.18 22:51

Naujas mokestis viešbučiams: vieni tikisi geresnės kokybės, o kiti teigia, kad mokestis visiškai nereikalingas

Su geru įvertinimu viešbučiams gali tekti ir didesnė mokesčių našta. Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo dabar nemokamai vykdomus viešbučių vertinimus apmokestinti. Kuo daugiau žvaigždučių viešbutis gautų, tuo didesnį mokestį reikėtų susimokėti. Verslas tokios rinkliavos nenori, o jei ji būtų vykdoma, tikisi ir kokybiškesnio viešbučių vertinimo.

Pajūrio viešbučiuose vasarą, ypač per pietus, – lankytojų gausybė. Viešbučiui vadovaujanti Ingrida Valaitienė sako, kad norint palaikyti paslaugų kokybę, tenka daug investuoti. Ypač daug kainuoja bandymai iš žemesnės klasės viešbučio pakilti į aukštesnę. Dėl to, verslininkės teigimu, viešbučių vertinimas turėtų išlikti nemokamas. 

 „Tu turi daug ką įsigyti, turi atitikti reikalavimus ir yra nemažai išlaidų tiek įsigijimui, tiek palaikymui, tai klausimas, už ką mokame, jeigu mes stengiamės, perkame baldus, nes yra išmatavimai atitinkami ar prabangesnes kosmetikos linijas. Labai daug punktų yra toje anketoje, tai mes dedame savo lėšas, investuojame, kad turėtume tokį pripažinimą –  4 ar 5 žvaigždutes – tai už ką tada mes dar mokame papildomai“, – piktinasi I. Valaitienė 

Seime svarstomas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymas apmokestinti viešbučius pagal tai, keliomis žvaigždutėmis jie įvertinami

Viena žvaigždute įvertinti viešbučiai turėtų mokėti 160 eurų, dviem – 190, trimis – 300, o keturiomis ar penkiomis – 410 eurų.

Mokestis būtų taikomas ir svečių namams, moteliams bei kempingams. Rinkliava vyktų kas penkerius metus.

„Neturi būti paslauga nemokama. Rinkliavų įstatyme aiškiai reglamentuota, kad, jei valstybe teikia paslaugą, už ją turi būti atlyginta ir nemokamų paslaugų negali būti teikta, nes tokiu atveju valstybė turėtų taikyti išimtis ir kitoms verslo grupėms, nes apmokestinami yra ir kelionių organizatorių pažymėjimai, ir gidų pažymėjimai, ir kiti dokumentai“, – tikina  Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skyriaus vedėjas Renaldas Čiužas.

Viešbučių verslo atstovai sako, kad klasifikuoti viešbučius – labai svarbu, ypač įsigaliojus tokių paslaugų tiekimo europiniams standartams, ir naujo mokesčio nesikrato, bet su juo norėtų ir daugiau paslaugų.

„Norėtųsi kokybės daugiau ir to slapto pirkėjo, kad tai nebūtų vienas žmogus, kuris važinėja po visą Lietuvą, klasifikuoja, visi jį pažįsta ir žino. Kokybė pakiltų, bet mokesčio mes kaip verslas tikrai nenorime“, – teigia Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Laisvosios rinkos instituto ekonomistė Ieva Valeškaitė nesupranta, kodėl skirtingiems viešbučiams bus taikomi skirtingi mokesčiai.

„Paslauga kaip ir vienoda, bet vienoms įstaigoms, aukštesnės klasės, ji kažkodėl brangesnė, o žemesnės – dvigubai pigesnė. Tai neaišku šiek tiek. Kaina turėtų priklausyti nuo paslaugos teikiamos“, – tikina ji.

Lietuvos viešbučiai klasifikuojami pagal „Hotel Stars Union“ sistemą, kurios nare Lietuva yra nuo 2011-ųjų. Pagal tą pačią sistemą savo viešbučius klasifikuoja dar 17 Europos Sąjungos valstybių. Tarp jų nėra tokių turistų pamėgtų šalių kaip Prancūzija, Ispanija, Italija ar Jungtinė Karalystė.

Plačiau – reportaže.

Panorama. Ukrainai iš JAV kišenės – 250 mln. vertės karinė parama
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi