Verslas

2019.06.18 19:00

Neatsakingi kasimo darbai gali ne tik paploninti piniginę, bet ir kainuoti gyvybę

Per 5 šių metų mėnesius dujų ir elektros skirstymo tinklai dėl įvairių neatsakingų žemės kasimo darbų buvo pažeisti per 100 kartų. Tačiau tai ne tik neatsakingi kasimai, bet ir tūkstančiai likusių be dujų ir elektros žmonių. Už neatsakingus veiksmus gresia ir baudos, o specialistai sako, kad tokie darbai gali būti pavojingi gyvybei.

ESO atstovas Tomas Kavaliauskas tikina, kad negalima teigti, kad žmonės nederina kasimo darbų, yra atsakingų įmonių ir gyventojų, kurie atsiklausia, kur galima vykdyti kasimo darbus.

„Dažniausiai tinklus pažeidžia statybos įmonės, kurios bando spėti įvykdyti darbus laiku ir skubėdamos griebiasi įvairių kasimo įrankių ir kasa ten, kur jiems atrodo, kad neturėtų būti dujų vamzdyno ar kabelinės elektros linijos“, – teigia specialistas.

Dažniausiai yra pažeidžiamos elektros linijos, todėl kad jų yra daugiausiai, o miestuose jų tankis yra žymiai didesnis ir po žeme ją sunku pamatyti.

„Oro liniją matome, o po žeme, kur kasti, reikia žinoti. Dažniausiai, kai derina rangovai kasimo darbus, jie pateikia savo planus, ką jie nori, kur nori daryti. Tada patikrinama, kur linijos ir tada, jei kažkas neaišku, ESO atstovas atvyksta ir padeda surasti kabelius“, – sako specialistas.

T. Kavaliauskas tikina, kad reikia džiaugtis, jog visi įvykiai šiemet nepareikalavo žmonių gyvybių.

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ žurnalistės paklaustas, koks gedimas , elektros ar dujų tinklų, sutvarkomas greičiau, specialistas teigia, kad elektros tiekimas greičiau atstatomas.

Specialistas tikina, kad negalima teigti, kad dėl neatsakingo kasinėjimo šiemet daugiau žmonių nutrūko elektros ir dujų tiekimas. 2019 metais per pirmus 5 mėnesius elektros ar dujų buvo netekę 34 tūkst. Vartotojų, o 2019 metais – 39 tūkst.

„Sunku įvardinti priežastis, kodėl padaugėjo nukentėjusiųjų. Aš manau, kad tai yra skuba, nors ESO specialisto iškvietimas nieko nekainuoja. Iki 30 cm. kasimo darbai leidžiami, jei norite kasti giliau, jau reiktų kreiptis į ESO. Galima paskambinti telefonu, užpildyti el. formą ir ESO darbuotojai pasakys, kur kokius kasimo darbus galima atlikti“, – tikina T. Kavaliauskas.

Valstybinė energetikos tarnyba sprendžia dėl žalos atlyginimo, kuri padaryta kasimo metu, o tik dėl piktavalių ketinimų yra kreipiamasi į policiją.

Pokalbį žiūrėkite nuo 12.00 min.

„Laba diena, Lietuva“. Šiemet dujų ir elektros skirstymo tinklai pažeisti daugiau nei 100 kartų – kaip ir kodėl?