Naujienų srautas

Verslas2019.07.07 07:00

Pirko naminių kiaušinių, o gavo pirktinių: kaip manipuliuojama turgavietėse

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.07.07 07:00

Įsivaizduokite, šeštadienio rytą nueinate į turgų tikėdamiesi įsigyti šviežių vaisių ir daržovių. Už prekes sumokate kone dvigubai daugiau nei maisto prekių parduotuvėje. Juk perkate bobutės darže užaugintų produktų. Tačiau sėkmė gali nusisukti ir už didesnę kainą įsigysite visai ne naminį produktą.

Į portalo LRT.lt redakciją kreipėsi vilnietis, jis teigia, kad šalia Vilniaus Kalvarijų turgaus iš moteriškės įsigijo šviežių naminių kiaušinių. Už 10 vienetų rudų kiaušinių vilnietis teigia sumokėjęs 2 eurus. Kone dvigubai daugiau, nei būtų reikėję sumokėti parduotuvėje.

Kiaušinius namo parsinešęs vyras net neįtarė, kad dalis kiaušinių – visai ne naminiai. Atidaręs dėžutę, vilnietis pastebėjo, kad du kiaušiniai išsiskyrė iš kitų. Didžioji dalis jų buvo aplipę žemėmis, tačiau du buvo švarut švarutėliai.

Atidžiau patikrinęs minėtus du kiaušinius, vilnietis pastebėjo, kad ant jų buvo uždėtas galiojimo datos antspaudas. „Panašu, kad pardavėjai iki pilnos dėžutės pritrūko dviejų kiaušinių, todėl ji tiesiog įdėjo kiaušinius, kuriuos įsigijo maisto prekių parduotuvėje“, – teigė apgautas vilnietis.

Kiaušinius galima grąžinti

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė spaudai Jurgita Savickaitė portalui LRT.lt teigė, kad susiklosčius tokiai situacijai, kada buvo sakyta, jog kiaušiniai naminiai, tačiau dalis jų buvo pirktiniai, galima kreiptis į pardavėją ir prašyti pakeisti prekę arba grąžinti pinigus.

Kita išeitis – galima kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir internete arba visą parą veikiančiu telefonu (8 800 40 403 ) užregistruoti skundą, nes tai akivaizdus vartotojo klaidinimo atvejis. Tačiau kyla viena problema, pastebi J. Savickaitė: „Kadangi produktas buvo įsigytas šalia turgavietės, o pirkėjas, tikėtina, neturi pirkimą įrodančių dokumentų, tokio skundo tyrimas būtų komplikuotas“, – sako J. Savickaitė bei priduria, kad, pirkdamas turgavietėje, vartotojas visada prisiima riziką, todėl reikia būti itin atidiems.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė žiniasklaidai Giedrė Nenartavičiūtė portalui LRT.lt minėjo, kad, siekiant išvengti tokių situacijų, prieš perkant kiaušinius visada pravartu atidaryti dėžutę ir patikrinti, ar kiaušiniai nesmirda, yra sveiki. Taip pat pardavėjo reikėtų pasiteirauti, ar parduodami kiaušiniai tikrai yra naminiai. Taip eliminuojama rizika įsigyti nekokybišką produktą.

Kiaušiniai saulėkaitoje genda greičiau

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė, maisto produktų inspektorė Kamilė Petškevičiūtė atkreipia dėmesį į tai, kad kiekvienas maisto produktus tvarkantis ir tiekiantis rinkai asmuo privalo užtikrinti maisto saugą ir kokybę, tačiau ir pats vartotojas turi įvertinti produkto kokybę, ypač turgavietėse.

„Pirkėjams, apsiperkantiems prekyvietėse, turgavietėse, rekomenduojame visuomet įvertinti, ar pats prekeivis ir prekybos vieta švari, tvarkinga, ar produktų laikymo sąlygos atitinka reikalavimus“, – pataria K. Petškevičiūtė.

Ji teigia, kad kiaušiniai prekybos vietose turi būti supakuoti ir paženklinti. Ženklinimo nereikalaujama tik iš gamintojų, laikančių ne daugiau 50 vištų ir prekiaujančių kiaušiniais turgavietėje. Tačiau net ir šie prekeiviai prekybos vietoje turi nurodyti gamintojo vardą, pavardę ir adresą.

Kiaušinių pirkęs vilnietis teigė, kad ant pakuotės nebuvo nurodyti jokie kontaktai, o jis pats, pirkdamas naminių kiaušinių iš turgaviečių, niekada nėra matęs, kad prekeiviai nurodytų būtiną informaciją.

K. Petškevičiūtė taip pat įspėja, kad šiomis karštomis dienomis temperatūra turi įtakos kiaušinių kokybei ir galiojimo terminui. „Kiaušiniai, kaip ir kiti gyvūniniai produktai, yra jautrūs saugojimo temperatūros svyravimams. Rekomenduojame pirkti kiaušinius, kurie yra laikomi šaldytuve, nes tai sulėtina bakterijų, esančių ant lukšto, dauginimąsi ir augimą. Padeda sumažinti pavojų, kad bakterijos pateks į kiaušinio vidų. Kuo aukštesnėje temperatūroje kiaušiniai yra laikomi – tuo trumpesnis jų tinkamumo vartoti terminas“, – aiškina specialistė K. Petškevičiūtė.

Prekyba šalia turgavietės – nelegali

LRT.lt taip pat kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę ir klausė, kaip bandoma tartis su nelegaliais prekiautojais šalia Kalvarijų turgaus, kurie galimai pažeidinėja higienos normas ir klaidina vartotojus.

Vilniaus miesto savivaldybės Turto departamento Licencijavimo ir leidimų skyriaus vedėjas Gintaras Karanda teigė, kad prekyba ant gatvės šalia Kalvarijų turgavietės pažeidžia higienos normas. Jis akcentavo, kad, atnaujinus Kalvarijų turgavietę, joje prekiauti pasidarė daug patogiau nei gatvėje, o už prekybos vietą yra nustatytas tik simbolinis mokestis, tačiau prekeiviai neskuba persikelti į legalias prekybos vietas.

„Vilnius jau tapo moderniu ir europietišku miestu, todėl prekyba šalia turgavietės tvoros kelia chaosą, kenkia miesto įvaizdžiui“, – mano G. Karanda.

Kalvarijų turgų administruojanti bendrovė „KTVG“ akcentuoja, kad ant turgaus tvorų yra pakabinta įspėjamųjų pranešimų, informuojančių apie tai, kad teritorija už Kalvarijų turgaus ribos nėra vieta, skirta prekybai, tačiau žmonėms tai nė motais.

„KTVG“ teigia, kad pastaruoju metu buvo sudarytos palankesnės sąlygos prekiauti pačioje turgaus teritorijoje. Pavyzdžiui, įrengta atskira zona, prekystaliai, daugiau nei per pusę sumažinta prekybos vietos kaina (įprasta kaina darbo dienomis – 3,2 euro, savaitgaliais – 4,8 euro, o šiems ne prekyvietėje prekiaujantiems asmenims – tik 1,5 euro visomis savaitės dienomis.

Tačiau, net ir esant minimaliam mokesčiui, kai kurie prekiautojai turguje prekiauti nesutinka, o Kalvarijų turgaus prieigose prekiauja sendaikčiais, maisto produktais, taip pat ir greitai gendančiais produktais, neturėdami tam reikalingų leidimų.

„KTVG“ akcentuoja, kad Viešosios tvarkos skyriaus ir policijos pareigūnai nuolat tikrina turgavietės prekiautojus, tačiau po kurio laiko prekiautojai ir toliau prekiauja be leidimų, taip sudarydami konkurenciją asmenims, dirbantiems turguje ir mokantiems visus reikalingus mokesčius bei turintiems visus veiklai reikalingus leidimus. Be to, prekiaujama nesaugiais, galimai sugedusiais, nepatikrintais produktais.

Turgavietės atstovai pataria, kad patys miestiečiai taip pat turėtų būti sąmoningi, nerizikuoti savo sveikata ir neskatinti prekybos tam neskirtoje vietoje šalia gatvės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi