Naujienų srautas

Verslas2019.06.17 21:52

Naujas mokestis miškų savininkams: nekerti miško, privalai už tai sumokėti

Aplinkos ministerija užsimojo miško savininkams įvesti 5 proc. mokestį, kuris būtų skaičiuojamas nuo galimų vidutinių metinių pajamų. Tai yra, jeigu žmogus turi daugiau nei hektarą miško, bet jo nekerta, jis privalėtų kasmet už tai mokėti. Naujasis mokestis prilygtų Žemės mokesčiui, kurį moka visi savininkai.

Vieni miškų savininkai piktinasi, kad bus įvestas naujas mokestis, kiti sako, jog už miškų priešgaisrinės apsaugos, sanitarinės apsaugos ir kitas valstybės teikiamas paslaugas turėtų susimokėti.

Šį pavasarį Dzūkijos ir Kuršių Nerijos miškus užpuolę kenkėjai nesirinko, ar tai valstybės, ar privatus miškas. Visur purkštas preparatas jiems naikinti.

Miško apsaugai, keliams, priešgaisriniams įrenginiams tvarkyti, gaisrams gesinti naudojamos specialaus fondo lėšos. Dalis šių pinigų yra ir surinktas miško savininkų 5 proc. mokestis už parduotą medieną.

50 hektarų miško valdantis ukmergiškis sako šį mokestį mokantis ne kasmet, tik kai kerta ir parduoda medienos. Jei, kaip siūlo Aplinkos ministerija, bus įvestas 5 proc. mokestis, skaičiuojamas nuo galimų gauti iš miško vidutinių metinių pajamų, savininkas privalės kasmet už tai mokėti, nors ir nieko nekirs.

„Tai jei turi miško, tai jį reikia kuo greičiau nusikirsti. Aš taip suprantu, jei turiu kirstino miško, tai kažkokiais būdais įvertina laukiamas pajamas ir iš karto 5 proc. skaičiuoja“, – mano miško savininkas Mindaugas Čaikauskas.

Pasak ministro, dabar kai kurie miško savininkai slepia pajamas už medieną ir taip išvengia mokesčio. Todėl ir siūloma keisti tvarką: naujasis mokestis prilygtų žemės mokesčiui.

„Tai galėtų būti nuo penkių iki keliolikos eurų už hektarą. Turintys iki vieno hektaro galėtų būti atleisti nuo miško mokesčio, taip pat asmenys, kurių miškas yra saugomose teritorijose. Manome, kad taip pat galėtų būti atleisti žmonės, kurie neplanuoja intensyvios ūkinės veiklos savo miškuose“, – supažindina aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Beveik pusė šalies miškų – 900 tūkst. hektarų – privatūs, savininkų – 250 tūkst., dvi juos vienijančios asociacijos nesutaria dėl naujo mokesčio.

„Tai dabar bus verčiami atsisakyti miškų ir tie savininkai, kurie artimiausius dešimtmečius negalės savo miške ūkininkauti. Dėl to, kad amžius ne tas, kad ūkininkavimo apribojimai yra. Todėl tai „mažųjų savininkų išmiškinimo mokestis“, – sako Miško ir žemės savininkų asociacijos vadovas Algis Gaižutis.

„Natūralu, kad mokestį turi mokėti visi. Mažiau turi mokėti tie,  kurie naudoja mišką, jie investuoja į mišką, prižiūri, sodina ir kitus darbus daro. O tie, kurie nieko nedaro, tokių miškų savininkų, kurie palikę savo miškus likimo valiai, yra 25 proc. Tai tokie, kurie netvarko, „užšlamština“ miškus, turi mokėti daugiau“, – mano Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas.

Esą panašūs miško mokesčiai renkami beveik visose Europos šalyse. Aplinkos ministras teigia, kad dėl to dar bus diskutuojama, o Seimui įstatymo projektą ketinama pateikti rudenį. 

Plačiau – reportaže nuo 06.29 min.:

Panorama. Klaipėdos uosto drama: Arvydas Vaitkus atleistas teisėtai, bet ar Roko Masiulio postas saugus?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi