Verslas

2019.06.16 21:05

Grybauskaitės priesako siekti uždaryti Astravo AE įgyvendinti neįmanoma

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.06.16 21:05

BAE, pasak politikos apžvalgininkų, didžiausia išeinančios prezidentės Dalios Grybauskaitės nesėkmė per visą dešimtmetį trukusį darbą, nors ji pati metiniame pranešime paliko išrinktajam prezidentui tarsi testamentą – būtina siekti atominės uždarymo Astrave, nes ESPO šalys pripažino, kad ji pastatyta ant nesaugios aikštelės, todėl čia negali veikti jokia elektrinė.

LRT TELEVIZIJOS laidos „Savaitė“ kalbinti ekspertai sako, kad tokių galimybių jau nebėra ir kalba apie naujus iššūkius, kurie laukia Lietuvos, kai maždaug po pusmečio pirmasis reaktorius bus pripildytas branduolinio kuro ir pradės realiai veikti.

Prezidentė D. Grybauskaitė Baltarusijos atominės klausimą ne kartą kėlė aukščiausio lygio susitikimuose. Apie Astrave kylančius reaktorius Lietuvos vadovė kalbėjo ir su pačiu Baltarusijos prezidentu, jam viešint Vilniuje, tačiau Aliaksandras Lukašenka nukirto kaip kirviu.

„Atsakymą gavau maždaug tokį: „O jūs Ignaliną nuo mūsų sienos patraukite“, – tuomet pasakojo prezidentė.

Šį Baltarusijos diktatoriaus reikalavimą Lietuva įvykdė su kaupu: atominės projektą nutraukė. Baltarusija apie savo atominės statybą pranešė 2007, po metų paskelbta apie statybos vietą Astrave.

Tačiau Lietuva tik po kelerių metų, 2011-siais, pasiskundė dėl ESPOO konvencijos pažeidimo. Priimtas Lietuvai palankus sprendimas: parenkant aikštelę Vilniaus pašonėje nebuvo tinkamai įvertintos ir kitos alternatyvos. Tokią išvadą pasiekti pavyko tik šių metų vasarį, tai yra praėjus 11 metų nuo statybų pradžios Astrave ir dabar pakeisti ką nors nebeįmanoma.

„Jie pastatė. Nėra Jungtinių tautų mechanizmo, kuris priverstų nutraukti statybas. Tai reiškia mums Lietuvoje reikia būti pasiruošus suvaldyti pagrindines rizikas, kurios susijusios su šia atomine ir su šios atominės veikimu, kuris prasidės nuo šių metų pabaigos arba nuo kitų pradžios“, – LRT TELEVIZIJAI teigia energetikos ekspertas Romas Švedas.

Energetikos ministras pripažįsta pralaimėjimą: priversti atominę patraukti iš Astravo, kaip savo metiniame pranešime reikalauja prezidentė, nėra šansų.

„Tikrai suprantame, kad projektas yra ne toje stadijoje šiandien, kad tai būtų galima realiai ir praktiškai įgyvendinti. Šiandien mes turime tokią situaciją, kad tai yra daugiau moralinė pergalė, nieko daugiau“, – mano Žygimantas Vaičiūnas.

Seimas įstatymu uždraudė prekiauti elektra iš Baltarusijos atominės, kvietė ir kaimynes, tačiau sulaukė tik Lenkijos palaikymo. Energetikos ekspertas R. Švedas sako, kad užtvenkti elektros srautą iš Astravo įmanoma tik koalicijoje su kaimynais. To pasiekti nepavyko ir tai dar vienas Lietuvos pralaimėjimas.

Negana to, yra nemažai galimybių apeiti šį draudimą. Prekiauti Baltarusijos atominės elektra suteikta išimtinė teisė Baltarusijoje registruotai bendrovei „Energokonnekt“. Jos akcijas lygiomis dalimis valdo valstybinis Belenergo ir Kremliaus kontroliuojama „Inter RAO JES“. Pastaroji išsikerojusi visoje Europoje, turi filialą ir Lietuvoje. Kalbama, kad siekiant paslėpti prekės kilmę, galimos įvairiausios kombinacijos.

„Jeigu, sakykim, Lietuva pati nutrauks jungtis su Baltarusija, tai galima Baltarusijai apeiti per Latviją tiesiogiai ar netiesiogiai per įvairias įmones. Ir mes matome, kaip tai vyksta, pasitelkiant kitas strategines įmones. Aš manau, kad šiuo atveju BY elektros atveju tikrai bandys ieškoti įvairiausiais būdais, kaip patekti į Lietuvą. Ir Lietuvai bus didelis iššūkis su ta rizika čia susitvarkyti“, – dėsto ekspertas.

Buvęs kainų ir energetikos kontrolės komisijos (1997–2007 m.) pirmininkas dr. Vidmantas Jankauskas sako, kad kol kas nekalbama apie sankcijas, kuriomis gali būti šantažuojama Lietuva jau netrukus.

„Yra tokia Europos energetikos chartija, kurios narys yra ir Baltarusija. Toje Chartijoje vienas iš pagrindinių dalykų yra laisvi elektros ir energijos mainai Europoje. Akcentuojama, kad Europoje yra liberali rinka. Taip, tokiu atveju mes tikrai negalėtume nieko pasakyti“, – atskleidžia jis.

Neatmestina, kad Rusija gali skųstis ir Pasaulinei prekybos organizacijai.

„Jie čia puikiausiai galėtų skųsti, jeigu iš tikrųjų būtų čia trukdžiai elektrai tekėti per mus, arba netgi jeigu būtų draudžiama prekiauti, nes elektra yra tokia prekė – nesvarbu kur pagaminta, bet tai yra prekė“, – sako V. Jankauskas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologo Lauryno Jonavičiaus nuomone, galimybė paveikti statybas Astrave praleista. Dabar privalu susitarti valstybės viduje, adekvačiai pasirengti reaktorių eksploatacijos etapui, kuris gali prasidėti po pusmečio.

„Dabar Lietuvoje yra proga pasitarti dėl to, kaip elgtis. Reikia susėsti ir aptarti su verslo atstovais, Klaipėdos uostu, energetikos politikais ir strategiškai apgalvoti, apsvarstyti, gal netgi visus galimus variantus. Reikėtų iš esmės pradėti formuluoti tą tikrą nacionalinį interesą“, – mano L. Jonavičius.

Mūsų kalbinti šios srities žinovai vienu balsu tikina, kad vadinamoji kova prieš atominės statybą Astrave pralaimėta. Belieka išmokti gyventi su branduoline grėsme ir kaip nuo jos apsisaugoti. Ne mažiau svarbu įvertinti buvusias klaidas ir parengti planą kaip išvengti naujų, kurios gali smogti Lietuvos interesams.

Plačiau – reportaže nuo 20.18 min.:

Savaitė. 10 Dalios Grybauskaitės metinių pranešimų: kokios svarbiausios žinios juose nuskambėdavo?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt