Verslas

2019.06.15 07:00

Verslininkai nesiginčija: kainos Palangoje prilygsta užsienio kurortams, bet tam yra objektyvių priežasčių

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.06.15 07:00

Palanga kainomis iš tiesų gali prilygti, pavyzdžiui, kai kuriems Turkijos kurortams, tačiau tuo stebėtis nereikėtų, sako LRT.lt kalbinti pašnekovai. Anot jų, Lietuvoje vasaros sezonas gerokai trumpesnis, čia nesusirenka tiek daug turistų, kad suveiktų masto ekonomija, o, vyraujant blogiems orams, poilsiautojai Lietuvos kurortais iš viso nesidomi.

Dažniausi poilsiautojai – šeimos su vaikais

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė tvirtina: norintieji atostogauti Palangoje vietų dar gali rasti, tačiau, jeigu atostogos planuojamos liepos mėnesį ar pirmoje rugpjūčio pusėje, reikėtų suskubti – būtent šis laikotarpis poilsiautojų mėgstamiausias.

„Vasaros pardavimai įsibėgėję, bet galima sakyti, kad tai yra gera pradžia. Palangoje didesnę visų svečių dalį sudaro vietiniai – lietuviai. Jie nėra linkę labai iš anksto rezervuoti nakvynės. Visi, kurie dar planuoja atostogas, gali drąsiai rinktis ir laiką, ir kambarių tipus, domėtis, kas įeina į kainą. Tikrai jau pats laikas rūpintis ir suskubti, kad norintieji poilsiauti dar galėtų pasirinkti“, – sako I. Valaitienė.

Anot jos, poilsį Palangoje paprastai renkasi šeimos su mažais vaikais, tačiau atvyksta ir porų. Tai, kas atvyksta, kuriam laikui ketina apsistoti ir kokių paslaugų tikisi, dažniausiai lemia ir galutinę apgyvendinimo kainą. 

Jeigu žmonės ketina daugiau laiko praleisti mieste, paplūdimyje ir mažai būti kambaryje, jie renkasi paprastesnį, pigesnį kambarį.

„Turėtumėte išvardyti, kas turėtų įeiti į tą išlaidų krepšelį: kokios paslaugos, ar tai yra tik nakvynė, keliems asmenims, kelių žvaigždučių viešbutyje. Tai yra faktoriai, kurie lemia kainą. Jeigu tai šeima, koks vaikučių amžius, ar keliauja su augintiniu, ar be. Nuo to priklauso kaina“, – nurodo I. Valaitienė.

Pastebi: nakvynę vienai nakčiai Lietuvoje gauti vis sunkiau

Bendrovės „Traveldeals LT“ vadovas Rimvydas Širvinskas-Makalius teigia, kad poilsis Lietuvoje iš tiesų populiarėja. Jo teigimu, vyrauja tendencija, kad poilsiautojai net nebesirenka, ar poilsiauti Lietuvoje, ar užsienyje.

„Dažniausiai tai būna dvejos atostogos: vienos ilgesnės – užsienyje, kitos – trumpesnės, galbūt prisitaikant prie ilgojo savaitgalio arba pasiėmus porą laisvų dienų ir prijungiant prie savaitgalio, – kažkur Lietuvoje“, – sako R. Širvinskas-Makalius.

Jo tvirtinimu, pastaruoju metu viešbučiai savo partnerių, suteikiančių galimybę įsigyti nakvynę šiame viešbutyje, jau netgi prašo neužsakinėti nakvynių vienai ar dviem naktimis.

„Kai kur yra reikalavimas užsakinėti vasaros sezono metu, juo laikoma nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d., bent jau trims naktims. Kai kurie partneriai, ypač populiaresniuose kurortuose, pavyzdžiui, Birštone ar Druskininkuose (ne apie pajūrį kalbu), sako, kad iki liepos pabaigos nelabai galėtų pasiūlyti laisvų savaitgalių, todėl siūlo kažkokią specialią kainą darbo dienomis“, – tvirtina R. Širvinskas-Makalius.

Populiariausiu metu kelių dienų poilsis atsieis šimtus eurų

I. Valaitienė skaičiuoja: jeigu pora norėtų apsistoti trijų žvaigždučių viešbutyje penkioms dienoms pačiu populiariausiu laiku – liepos 10–rugpjūčio 20 d. – ir kas rytą gauti pusryčius, jie savo biudžete turėtų numatyti maždaug 450 eurų. Jeigu norėtųsi apsistoti prabangesniame, keturių žvaigždučių, viešbutyje, kaina šiek tiek pakiltų ir siektų apie 550 eurų.

Jeigu poilsiauti atvyksta šeima, kainą lemia ne tik narių skaičius, bet ir jų amžius. Vaikams iki dvejų metų papildomas mokestis paprastai neskaičiuojamas. Kitaip tariant, jie gali apsistoti nemokamai. Jeigu vaikai šiek tiek vyresni, viešbutis gali skaičiuoti maždaug 20–25 eurų mokestį už naktį kiekvienam vaikui.

I. Valaitienė pateikia pavyzdį: jeigu trijų žvaigždučių viešbutyje apsistoja keturių asmenų šeima, iš kurių vienam vaikui mažiau nei dveji, o kitam – 3–4 metai, jie standartinį dvivietį kambarį su pristatomomis lovomis penkioms dienoms galėtų išsinuomoti už maždaug 550 eurų. Į šią kainą būtų įskaičiuoti ir pusryčiai.

Jeigu norima apsistoti keturių žvaigždučių viešbutyje, penkių nakvynių kaina galėtų siekti 675 eurus.

„Tą patį žmonių skaičių galima apgyvendinti ir liukso kambaryje, ir apartamentuose. Jums tikrai bus komfortiškiau, patogiau, bet, jeigu jūsų biudžetas ekonominis, jeigu daugiau laiko ir pinigų norite skirti mieste, o ne už kambarį, tai yra toks variantas – pristatomos lovytės. Ten bus vietos tik apeiti, nebus didelio komforto, bet yra toks variantas“, – sako I. Valaitienė.

Pasirinkimas didelis: poilsis ne viešbutyje – dar pigesnis

I. Valaitienė akcentuoja, kad daug kas priklauso nuo viešbučio sąlygų, jo įrengimo metų. Be to, poilsiautojai gali rinktis ne tik viešbučius – pasirinkimas svyruoja nuo galimybės apsistoti palapinėje kempinge iki galimybės išsinuomoti vilą.

„Mes kalbėjome apie viešbučius. Jeigu kalbėtume apie privatų sektorių, skaičiuotume, kiek kainuotų apsistoti ten, tai būtų gerokai pigiau. Palanga yra toks išskirtinis kurortas, kuris gali pasiūlyti įvairiausių sektorių, pradedant nuo kempingo, močiutės kiemo, baigiant kokia nors vila ar kotedžu – kas tik miela jūsų širdžiai“, – sako I. Valaitienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad dažnai didelės įtakos kainoms nebeturi savaitės dienos, viską lemia orai. Kaip teigia LRT.lt pašnekovė, jeigu orai geri, žmonės poilsiauti atvyksta ir darbo dienomis.

„Jeigu oras blogas, negelbėja nė savaitgalis, tada norisi išvykti. Liepos pirmą savaitę paprastai visi žiūri dar atsargiai. Nuo liepos 10 d. jau taip drąsiau ir tai tęsiasi iki rugpjūčio 15–20 d. Tai pats populiariausias laikotarpis“, – nurodo I. Valaitienė.

R. Širvinskas-Makalius: savo kurortus galime vadinti VIP kurortais

R. Širvinskas-Makalius teigia, kad poilsis Lietuvos kurorte iš tiesų gali kainuoti panašiai tiek, kiek ir, pavyzdžiui, Turkijoje, skaičiuojant kartu su skrydžiu. Jis skaičiuoja, kad paprastai poilsis užsienyje porai kainuoja apie 800–1000 eurų, o šeimai – apie 1500 eurų.

„Neseniai mačiau kitų ekspertų palyginimą – poilsiui Lietuvoje reikėtų pasitaupyti beveik tiek pat arba visiškai tiek pat, kiek ir planuojant poilsį užsienyje, įskaitant ir skrydžio išlaidas. Tačiau aš labiau linkęs palyginti savaitgalio kainas, nes vis dėlto didžioji dauguma lietuvių poilsį Lietuvoje renkasi savaitgaliui, daugiausia – trims ar keturioms dienoms. Tokiam poilsiui porai galima rasti įvairiausių specialių pasiūlymų ir už 200–300 eurų už savaitgalį, o šeimai galima rasti iki 500 eurų“,  – sako R. Širvinskas-Makalius.

Jis teigia nė kiek nesistebintis, kad kainos Lietuvoje nenusileidžia poilsio kainoms užsienyje. R. Širvinsko-Makaliaus teigimu, net ir už tokias kainas poilsiautojai užsisako viešbučius ar kitas poilsio vietas. Be to, vasaros sezonas Lietuvoje itin trumpas.

„Kitas dalykas, pajūrio, kurortų verslininkams sezonas trunka maždaug du mėnesius. Palyginus Turkiją, kur sezonas trunka 6–7 mėnesius, nuo balandžio galo iki spalio galo ar net lapkričio, ir mūsų du mėnesius, tai, žinoma, mes galime savo kurortus vadinti VIP kurortais, kur sezonas yra trumpas, todėl ir apgyvendinimas brangus“, – teigia LRT.lt pašnekovas.

Kai kurie, nepaisant kainų, lieka ištikimi Lietuvos pajūriui

R. Širvinsko-Makaliaus vertinimu, sunku palyginti užsienyje ir Lietuvoje teikiamų paslaugų kokybę, nes dažnai į kainą būna įskaičiuota skirtingų paslaugų.

„Galbūt lietuviai linkę rinktis poilsį Lietuvoje, nes, užsisakius kelialapį Birštone, Druskininkuose ar pajūryje, galima gauti visą paslaugų kompleksą. Galbūt bus įskaičiuotas maitinimas, pasirūpinta kažkokia programa, galbūt įskaičiuotas pasivaikščiojimas su šiaurietiškomis lazdomis, treniruotė, gydytojo konsultacija, jeigu tai yra sveikatingumo centras ar sanatorija, masažai, spa, kokia nors gydomoji procedūra. Lietuviai iš tikrųjų mėgsta gauti paslaugas taip, kad savaitgalis jau būtų suplanuotas už juos, kad jie galėtų nebent laisvalaikio veikla pasirūpinti, išvažiuoti kur nors pasigrožėti gamta ar pasivaikščioti po miestą“, – sako R. Širvinskas-Makalius.

I. Valaitienė tvirtina nesistebinti, kad Lietuvos kurortai lyginami su užsienio, ir pripažįsta – kainos Lietuvoje iš tiesų gali būti panašios, tačiau tai lemia klimatas, nepastovūs orai ir tai, kad Lietuva sulaukia gerokai mažiau turistų nei didieji pasaulio kurortai.

„Pas mus yra toks klimatas, toks sezoniškumas. Užsienio kurortuose yra tas pats. Ta pati Turkija turi savo sezoniškumą, ir kainoms jis atsiliepia. Lietuvos kurortuose – taip pat. Visi kurortai turi sezoniškumą. Neturime tokių didelių viešbučių, pas mus nėra šimtų kambarių, kaip turi Turkija ar kiti kurortai. Ten yra masės ekonomija, kai dėl turistų skaičiaus gali būti organizuojamos švediško stalo vakarienės“, – sako I. Valaitienė.

Jos vertinimu, visi paprasčiausiai renkasi tai, kas mieliau, todėl kai kurie poilsiautojai lieka ištikimi Lietuvos kurortams, šie tiesiog juos labiau traukia: „Žinoma, šiltuosiuose kraštuose garantuotas geras oras. Jie šioje vietoje laimi, bet mes turime ir Lietuvos kurortų mylėtojų, kurie nenori, nemėgsta vykti į tas turkijas ir jiems mielesnis Lietuvos pajūris.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.